Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wykrywacz kłamstw na Podlasiu? Kiedy można skorzystać z badania wariografem?
2021-10-21 10:56:00 Artykuł czytany 340 razy


Wariograf, poligraf, wykrywacz kłamstw - wszystkie te określenia oznaczają urządzenie, któremu można poddać człowieka, w celu zbadania reakcji jego organizmu na zadawane pytania. Badanie wariografem może służyć osobom prywatnym, firmom lub być przeprowadzane w celach procesowych, w tych ostatnich jego wynik nigdy nie może być dowodem przesądzającym, a jedynie pomocniczym.


Historia badań poligraficznych w Polsce

Wariograf to wynalazek istniejący od ponad stu lat, pierwszy profesjonalny sprzęt powstał w 1921 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce tematyka badań wariograficznych pojawiła się już w 1939 roku, jako wzmianka w literaturze na temat badania odruchów i psychologicznej diagnostyki dla celów śledczych, a pierwsze użycie wariografu w miało miejsce w 1963 roku, w sprawie dotyczącej zabójstwa, której pojawiły się dwa przeciwstawne oskarżenia, a wyniki badań okazały się spójne z pozostałymi dowodami w sprawie i zostały włączone do materiału dowodowego. Wtedy badania wariografem wciąż jednak były traktowane głównie jako eksperyment i uważane za bezsensowne i mało wiarygodne. Kilka lat później wariograf zaczął być używany przez służby cywilne i militarne i wykorzystywany w dochodzeniach wojskowych. W 1976 roku przeprowadzono szereg badań sprawdzających skuteczność wariografu, a po roku eksperymentów w 1977 roku rozpoczęto stosowanie go w sprawach kryminalnych. Od tamtej pory urządzenie jest stale wykorzystywane w kryminalistyce i pomogło w doprowadzeniu do końca wielu spraw.

Jak działa wariograf?

Celem wariografu jest potwierdzenie lub wykluczenie pewnych podejrzeń. Urządzenie jest stosowane nie tylko dla wykrywania sprawców przestępstw i składania fałszywych zeznań, wykorzystuje się go również w celu oczyszczania z fałszywych oskarżeń i zarzutów lub udowadniania prawdomówności.

Użycie wariografu wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Badanie przeprowadzane jest w pomieszczeniu pozbawionym zbędnych przedmiotów, które mogą rozpraszać uwagę i powodować dekoncentrację badanego. Otoczenie musi sprzyjać koncentracji i zapewniać odpowiedni komfort. Osoba badana jest zobowiązania do podpisania oświadczenia o dobrowolnym poddawaniu się badaniu, przedstawiane są jej pytania, które będą zadane podczas testu, które musi zaakceptować lub odmówić odpowiadania na nie. Test ma na celu zweryfikowanie informacji przekazywanych przez osobę badaną i polega na analizie reakcji fizjologicznych na otoczenie, poprzez udzielanie odpowiedzi na ustalone wcześniej pytania.

Badany zostaje podłączony do czujników, w które wyposażony jest wariograf. Badane jest ciśnienie krwi, puls, temperatura ciała, oddech, a nawet drżenie głosu, opór skóry i potliwość ciała. Po zadaniu wszystkich pytań testowych zbierana jest opinia o badaniu, by wykluczyć przypadkowość reakcji na którekolwiek z pytań. Po teście i badaniu eksperci przygotowują analizę na podstawie wyników zapisanych na wariografie, która później przedstawiana jest klientowi zlecającemu badanie. Samo badanie jest niezwykle dyskretne, a wyniki oraz cel badań mają charakter poufny i udostępniane są wyłącznie osobie zamawiającej i badanej.

Na czym polega badanie poligraficzne?

Badanie może dotyczyć niemal każdej sprawy, a przygotowaniem pytań zajmują się eksperci, mający pełną wiedzę na temat tego, jak powinno wyglądać i przebiegać. Warunkiem przeprowadzenie badania jest przede wszystkim osobista i pisemna zgoda osoby, na której ma być przeprowadzone. Badania wariografem są przeprowadzane w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu, które nie dopuszcza żadnych czynników zewnętrznych, dzięki temu są skuteczne i wiarygodne.

Podczas badania zadawane są pytania obojętne (nic niewnoszące do sprawy), kontrolne (w których badany jest proszony o skłamanie) i krytyczne (ściśle powiązane ze sprawą). Zadawane pytania zawsze muszą sugerować odpowiedź „tak” lub „nie”, nie mogą wymagać żadnych odpowiedzi złożonych i opisowych, nie mogą być to pytania sugerujące, niejasne, niezrozumiałe lub zbyt ogólne czy dotyczących przyszłości, lub zawierające kilka kwestii w jednym pytaniu. Wariograf, choć jest nazywany wykrywaczem kłamstw, to nie jest w stanie stwierdzić czy osoba badana na pewno kłamie bądź na pewno mówi prawdę. Ujawnia jednak, które pytania wzbudziły określoną reakcję fizjologiczną. Analiza danych uzyskanych podczas badania pozwala określić, jaka jest zgodność pomiędzy tym, co dana osoba wie, a tym, co mówi. Wariograf pozwala stwierdzić, czy badana osoba ma ślady pamięciowe i emocjonalne na temat danego zdarzenia. Uważa się, że prawidłowo przeprowadzone badanie wariograficzne jest skuteczne nawet w 98%.

Kiedy można skorzystać z wariografu?

Badania wariografem są najczęściej przeprowadzane w sprawach karnych. Polskie prawo dopuszcza zastosowanie badania na podejrzanych w sprawie, oskarżonych, a nawet świadkach, ale wynik takiego badania stanowi wyłącznie materiał pomocniczy w toku śledztwa. Badaniu może zostać poddany również podejrzany, któremu jeszcze nie postawiono zarzutu. Złożone przez oskarżonego oświadczenia podczas badania mogą zostać wykorzystane dowodowo. Kiedy zlecić takie badanie? Na wstępnym etapie dochodzenia lub w momencie, gdy brakuje materiału dowodowego, pojawiają się wątpliwości co do wiarygodności zeznań lub gdy wystąpi sytuacja "słowo przeciwko słowu". Wykonanie badania musi zostać zlecone przez biegłego i powinno być przeprowadzane wyłącznie przez uprawnione do tego osoby w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak Instytut Badań Poligraficznych.

Z wariografu mogą bez problemu skorzystać także osoby prywatne, np. w sprawach rodzinnych, w celu weryfikacji wierności i potwierdzenie lub wykluczenia zdrady, w przypadku konfliktów sąsiedzkich, czy w celu wykrycia sprawców kradzieży, a także firmy na wypadek pomówień służbowych, celu selekcji kandydatów na pracowników lub sprawdzania lojalności pracowników (wykonanie takiego badania również wymaga zgody osoby badanej). Badania może zamówić każda osoba, telefonicznie lub przez formularz elektroniczny, poprzez rezerwację terminu i wybór lokalizacji oraz dokonaniu wpłaty zadatku. Eksperci przeprowadzają badanie w wybranym terminie, a analiza wyników dostępna jest już chwilę po jego zakończeniu. Zlecający otrzymuje wtedy treść pełnego raportu.

Przepisy regulujące wykorzystanie wariografu

W polskich aktach prawnych nie pojawia się termin badań wariografem, a jedynie występuje określenie badań psychofizjologicznych, badań psychofizycznych lub badań mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu. Kodeks postępowania karnego po nowelizacji z 2003 roku umożliwia wykorzystanie urządzenia w celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych już śladów. Według orzeczenia Sądu Najwyższego z 2015 roku wariograf może zostać wykorzystany w sprawie, ale wyniki badania nie mogą być samodzielnym, ani podstawowym dowodem w sprawie. Badanie nie może zastępować przesłuchania, nie powinno być wykonywane biegłego ani organ przeprowadzający przesłuchanie oraz nie może być przeprowadzone podczas trwania przesłuchania, ani nawet w dniu przesłuchania.

Gdzie w Polsce wykonywane są badania wariografem?


Instytut Badań Wariograficznych jest profesjonalną organizacją, która z pomocą doświadczonych naukowców, ekspertów, biegłych i kryminologów wykonuje badania nowoczesnymi, atestowanymi wariografami na terenie całej Polski. Istnieje aż 27 placówek wykonujących badania na terenie całego kraju. Kompetencje Instytutu Badań Wariograficznych są potwierdzone przez Komendę Główną Policji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dawniej korzystano ze sprzętu analogowego, a obecnie do badań wykorzystywane są dużo bardziej skuteczne urządzenia cyfrowe, w których papierowe taśmy są zastąpione nośnikami elektronicznymi, a analiza sygnałów otrzymanych przez czujniki wariografu jest wykonywana za pomocą algorytmów. Przeprowadzenie badania jednej osoby to koszt od 1000 do 2000 złotych. Badania tworzone przez ekspertów są konsultowane ze zlecającym badanie, który może ułożyć od 1 do 4 pytań zadawanych później badanej osobie.
 
wykop

Obowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie http://radiopodlasie.pl/rodo.html

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje