Kultura

100-lecie siedleckiego „Prusa” kulturalnie

Siedlce Sob. 18.11.2023 13:11:12
18
lis 2023

W piątek wieczorem, 17 listopada na scenie Teatralnej Miasta Siedlce w Centrum Kultury i Sztuki odbyły się uroczystości artystyczne związane z obchodami 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach.

Inicjatywa zaprezentowania talentów artystycznych zarówno obecnych uczniów, jak i absolwentów wyszła od koordynatorów projektu – dyrektor siedleckiego „Prusa" Anity Woźnicy, Dariusza Różańskiego oraz Danuty Koper.

Podczas wydarzenia zostały wykonane koncerty fortepianowe absolwentów szkoły - Natalii Kosnowskiej i Kacpra Jastrzębskiego przy wsparciu orkiestry z Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. Orkiestrę poprowadził ks. prof. Michał Szulik. Kolejnym punktem programu był występ chóru żeńskiego, złożonego z uczennic i absolwentek siedleckiego „Prusa” oraz występ chóru Canzona ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach. Chóry wystąpiły pod kierownictwem Dariusza Różańskiego.

Na koniec części artystycznej odbył się spektakl teatralny z udziałem Joanny Żółkowskiej, znanej polskiej aktorki, absolwentki I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Sztuka pt. „ Pani Pylińska i sekret Chopina” przybliża widzom postać, historię i twórczość muzyka Fryderyka Chopina. Na scenie oglądamy w roli dynamicznej i pełnej pomysłów nauczycielki muzyki, pani Pylińskiej, absolwentkę „Prusa” Joannę Żółkowską, której towarzyszy Kacper Kuszewski, jako jej nowy uczeń.

Spektakl jest adaptacją powieści słynnego na świecie pisarza francuskojęzycznego Erica-Emmanuela Schmitta, który przypomina w swoich utworach potrzebę rozumienia własnych emocji jak: miłość, smutek, radość.

Organizacji wydarzenia podjęło się Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.