Garwolin

Garwolin: dzień radości i dumy narodowej

Region Sob. 11.11.2023 19:47:24
11
lis 2023

Obchody Narodowego Święta Niepodległości miały w Garwolinie podniosły charakter i tradycyjnie należały do tych, które łączą ludzi. Listopadowe świętowanie miało dużo akcentów powagi i zarazem przysługującej tej rocznicy radości. Uhonorowano też tegorocznych „Zasłużonych dla Powiatu Garwolińskiego”.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną w intencji Ojczyzny. Sprawowali ją pod przewodnictwem ks. prałata Ryszarda Andruszczaka proboszczowie parafii MBCz ks. kan. Stanisław Małek i parafii kolegiackiej Przemienienia Pańskiego ks. kan. Stanisław Szymuś, który w homilii mówił, że stajemy dziś w zadumie nad Polską ubiegłych wieków, ale także dnia dzisiejszego, bohaterów lat minionych i tych, którzy dzisiaj troszczą się o jej dobro. - O pracy dla dobra Ojczyzny, o dobru Ojczyzny, czy bezinteresownej pracy na rzecz Ojczyzny słyszymy bardzo często w telewizji, w radiu, słyszymy przed wyborami, a jak to się kończy, niech każdy odpowie sobie sam... – mówił ks. S. Szymuś i dodał, że dzisiaj Polska, która jest coraz bardziej podzielona ekonomicznie i społecznie potrzebuje odnowy w duchu solidarności, potrzebuje ducha wzajemnej troski o siebie, potrzeba nam nie tyle agresywnych wypowiedzi, co odwagi do dzielenia się tym, co mamy. Potrzeba nam spojrzenia na siebie w duchu braterskim, zobaczenia, że jesteśmy braćmi i siostrami, którzy żyją w obrębie jednego państwa.

Pod obeliskiem naczelnika


Po Eucharystii, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej OSP Garwolin, uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w okolicznościowym przemówieniu burmistrz miasta Marzena Świeczak mówiła, że Święto Niepodległości to dzień, który nas jednoczy w miłości do Ojczyzny, w hołdzie naszym przodkom, którzy walczyli i poświęcali się, aby Polska mogła odzyskać niepodległość. - Dzisiaj w naszej zjednoczonej Polsce niezmiernie ważne jest, abyśmy pielęgnowali te wartości i starali się przekazywać je kolejnym pokoleniom. Musimy budować wspólnotę opartą na szacunku, zrozumieniu, współpracy i zawsze dążyć do pokoju i dobru naszego społeczeństwa- artykułowała burmistrz. Starosta Garwoliński Mirosław Walicki również mówił o miłości do Ojczyzny, pojednaniu i pracy dla małych ojczyzn. Listy do uczestników uroczystości skierowały senator Maria Koc, który odczytał Mirosław Walicki i posłanka Kamila Gasiuk- Pichowicz przeczytany przez Igora Kałczyńskiego.
Po przemówieniach złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem dedykowanym Piłsudskiemu.

W ośrodku kultury

Trzecia część uroczystości odbyła się w Centrum Sportu i Kultury, gdzie wręczone zostały przez przewodniczącego RP Waldemara Trzaskowskiego i starostę Mirosława Walickiego statuetki i dyplomy „Zasłużonego dla Powiatu Garwolińskiego”. Jak już wcześniej informowaliśmy, honorowymi tytułami obradowali zostali: W dziedzinie „rozwój gospodarczy” Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej S.A w Garwolinie. W dziedzinie „nauka i oświata” tytuł przyznano Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Trzciance. W dziedzinie „ rolnictwo i ochrona środowiska” tytuł otrzymało Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Garwolinie.

W dziedzinie „działalność samorządowa” tytuły zasłużonych otrzymali burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i radny powiatowy Józef Tomala W dziedzinie „ działalność społeczna” tytuł wręczono wiceprzewodniczącej Rady Gminy Borowie Marzenie Nowak i pasjonatowi historii Krzysztofowi Kotowi z Garwolina. W dziedzinie „sport” tytuł przyznano Ludowym Zespołom Sportowym. W dziedzinie „ kultura i sztuka” tytuł otrzymał kapelmistrz orkiestry dętej OSP Garwolin Zbigniew Miętus.
Harcerze zorganizowali piknik rodzinny, a dzień wcześniej PSP nr 1 im. Marii Konopnickiej koncert pieśni patriotycznych na skwerze w centrum miasta i wiele innych wydarzeń, o których poinformujemy niebawem.

Uroczystość udana, dzięki między innymi bardzo dobrej współpracy samorządu miasta Garwolin i powiatu garwolińskiego oraz ich jednostek organizacyjnych. Pogoda dopisała, mieszkańcy również.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

10 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
ciekawska Niedz. 12.11.2023 10:24:24

Statuetki Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego odbierali przedstawiciele instytucji, które otrzymały ten tytuł. Było po kilka osób z każdej instytucji, a w imieniu LZS tylko jedna osoba przewodniczącego. Czy LZS to tylko przewodniczący?

piłkarz z LZS Niedz. 12.11.2023 16:11:35

A motor działań LZS Piotr Kapica?

Polityka a nie Zasłużony Pon. 13.11.2023 07:22:18

Dokładnie. Tylko Piotr Kapica miał moralne prawo odebrać tą nagrodę a nie ten polityk co tylko się lansuje tą funkcją. Dobrze, że z żoną na scenę nie wyszedł...

ciężarowiec Wt. 14.11.2023 09:14:51

A w podziękowaniu to przedstawił sprawozdanie z działalności LZS podkreślając "swoją skromną osobę"

Sport-men Pon. 13.11.2023 15:21:22

Racja. Do wypinania piersi to pierwszy a do roboty ostatni. Najwyższy czas już skończyć z wyborem na stanowiska pozorantów i celebrytów.

obserwator Sob. 11.11.2023 19:22:31

To chyba porazka organizacyjna dotyczaca tej gali. Równiez jesli chodzi o udział mieszkańców w uroczystościach przed Kamieniem to też porażka To też świadczy o autorytecie władzy. A dzie współpracownicy starosty i radni powiatowi

Obserwator Pon. 13.11.2023 07:12:10

Radni, to raczej byli na uroczystościach w swoich miejscowościach. Natomiast dobre pytanie: gdzie byli współpracownicy starosty - sekretarz Kozyra i reszta dyrektorów wydziałów ( biorą co miesiąc niezłą kasę ! ) Gdzie również reszta współpracowników burmistrz Świeczak? Dotyczy to nie tylko gali dla zasłużonych ale całości obchodów

Dobre pytanie Pon. 13.11.2023 07:24:01

Po prostu tyle dla tych współpracowników Starosty i radnych powiatowych znaczy to święto państwowe i gala zasłużonego.

olalala Śr. 15.11.2023 08:13:04

A czemu nikt nie zgłosił starosty? toż ma tyle zasług a tu nic, nic, nic

Jolka Niedz. 12.11.2023 19:44:45

To Pani .. z arimr powinna być kierownikiem i dostać tytuł zasłużonego.