Garwolin

II Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”

04
paź 2023

W niedzielę 1 października w kościele parafialnym rozpoczął się II Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. W ramach wydarzenia przez cztery niedziele października odbywać się będą koncerty, które poprowadzi wikariusz żelechowskiej parafii ks. Mariusz Rompa. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Błażej Musiałczyk – organista archikatedry w Gdańsku-Oliwie.

Niedzielny koncert inaugurujący festiwal nosił tytuł „Mistrzowskie głosy”. Składał się zarówno z kompozycji organowych, jak również z utworów wykonanych a capella.

Przy organach zasiadł Błażej Musiałczyk – dyrektor Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, pomysłodawca oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sieradzka Jesień Organowa” oraz pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów” realizowanego na całym Pomorzu. Ponadto sprawuje funkcję prezesa Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki, w ramach której realizuje szereg działań promujących muzykę organową. W roku 2019 został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotym medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W jego wykonaniu zgromadzeni usłyszeli jedne z najpiękniejszych kompozycji m.in. Jana Sebastiana Bacha oraz niezwykle trudne do wykonania improwizacje organowe.

Następnie w kościele parafialnym rozbrzmiały głosy Zespołu Wokalnego Art'n'Voices specjalizującego się w występach a capella. W jego skład wchodzą Małgorzata Priebe, Maria Krueger-Milej, Anna Rocławska-Musiałczyk, Marta Jundziłł, Mateusz Warkusz, Szymon Duraj, Tomasz Chyła oraz Rafał Brzeziński. Zespół w swoim repertuarze posiada muzykę różnych epok począwszy od renesansu, jednak przeważają w nim kompozycje muzyki współczesnej. Art'n'Voices był wielokrotnie nagradzany w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W 2021 r. otrzymał Fryderyka w kategorii Najlepszy Album – Muzyka Współczesna.

Oktet wykonał zarówno własne utwory, jak również kompozycje czołowych twórców muzyki chóralnej. Występ wzbogaciły dźwięki skrzypiec, na których zagrał Tomasz Chyła.
Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Podziękowania oraz wyrazy uznania na ręce artystów złożyli ks. Mariusz Rompa, ks. prałat Eugeniusz Filipiuk – Proboszcz Parafii Żelechów oraz ks. dr Jacek Sereda prowadzący misje w żelechowskiej parafii.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Żelechów, Parafia pw. Zwiastowania NMP w Żelechowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie oraz Fundacja Centrum Rozwoju Sztuki.


MGOK Żelechów

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Siedlczanin Śr. 04.10.2023 13:31:40

Taki koncert to coś wspaniałego, aż chciało się słuchać. Szkoda, że siedlczanie muszą aż do Żelechowa jeździć.