Kościół

O depresji nastolatków – relacja z kolejnego spotkania „Przekroczyć siebie”

Siedlce Śr. 15.11.2023 13:07:32
15
lis 2023

We wtorek 14 listopada br. w auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Przekroczyć siebie”. O depresji i problemach psychicznych nastolatków mówił psychoterapeuta ze Starachowic Marcin Rzeczkowski.

Otwarte wykłady dla wierzących, wątpiących i poszukujących, a w tym sezonie także dla zainteresowanych problematyką wychowania dzieci i młodzieży, odbywają się w KLO raz w miesiącu. Tym razem organizatorzy zaprosili do Siedlec certyfikowanego psychoterapeutę Marcina Rzeczkowskiego, który pracuje zarówno z dorosłymi jak i nastolatkami w sposób empatyczny i ukierunkowany na ich cele. Najczęstszymi obszarami jego pracy klinicznej są: uzależnienia, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju (depresja, dwubiegunowe), samookaleczenia, zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania oraz praca z parami. Ponadto Rzeczkowski prowadzi sesje w obszarze rozwoju osobistego (m.in. poczucie wartości, regulacja emocji, komunikacja, podejmowanie decyzji czy asertywność itp.) Jest też współautorem książki „Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie.”

Uczestnicy listopadowego spotkania otrzymali wiedzę o tym jakie są rodzaje zaburzeń i jacy nastolatkowie najczęściej trafiają do gabinetu psychoterapeuty. Specjalista mówił też o czynnikach powodujących depresję, wśród których na pierwszym miejscu wymienił brak szczerych i autentycznych relacji międzyludzkich. To bardzo często prowadzi do sięgania po używki, a te wyniszczają nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. „Połączenie predyspozycji biologicznych i wyuczonych schematów myślenia dają jakiś rodzaj funkcjonowania danej osoby. Na to nakładają się osobiste doświadczenia. Im częściej ktoś był unieważniany i odrzucany w relacji, tym więcej ma traum relacyjnych. W związku z czym będzie sobie kształtował sposób myślenia, że jest mało atrakcyjny, do niczego się nie nadaje, a inni ludzie nie będą nim zainteresowani. Jest to objaw zaburzenia, które nazywamy depresją.” – tłumaczył Rzeczkowski.

Prelegent wskazał również gdzie osoby z depresją mogą szukać pomocy, a uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań, których nie brakowało, ponieważ podjęta problematyka coraz częściej dotyka osoby z naszego otoczenia.

Spotkanie było transmitowane przez Internetową Telewizję Diecezji Siedleckiej FARO.TV, dzięki czemu można powrócić do treści, które wybrzmiały podczas spotkania. 

ks. Paweł Broński
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.