Włodawa

Odsłonięcie pomnika pamięci gen. Kleeberga i uroczystość wręczenia odznaczeń funkcjonariuszom Straży Granicznej we Włodawie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Region Śr. 27.09.2023 07:03:31
27
wrz 2023

Na nowo zrewitalizowanym Rynku Miejskim we Włodawie we wtorek, 26 września zgromadziły się tłumy mieszkańców, aby wziąć udział w uroczystym odsłonięciu pomnika pamięci gen. Franciszka Kleeberga i żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Podczas wydarzenia Prezydent RP Andrzej Duda w towarzystwie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego wręczył odznaczenia państwowe funkcjonariuszom Straży Granicznej.

- Jednym z najważniejszych zadań, jakie gen. Kleeberg nadał władzom administracyjnym miasta- powiatu było przede wszystkim dbanie o mieszkańców, odbudowa domów i zniszczonej wcześniej części miasta z agresorem niemieckim. Generał Kleeberg, tworząc władze administracyjne Włodawy wtedy, doprowadził do tego, że Włodawa obok jeszcze walczącego Helu, była jednym z ostatnich skrawków wolnej Polski we wrześniu 1939 r. To, że dziś możemy odsłonić pomnik poświęcony generałowi i jego żołnierzom, to jest ogromny dla nas zaszczyt. W ten sposób możemy uhonorować żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy którzy walczyli w II wojnie światowej, a poprzez nich wszystkich, którzy walczyli o wolność Polski i ponieśli najwyższą, możliwą ofiarę, czyli życie – o zasługach gen. Kleeberga dla miasta powiedział Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy.
Odsłonięcia pomnika dokonali Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski.

„Modlitwa za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi zainicjowała poświęcenie pomnika przez o. Marka Nowackiego.

Na podstawie art. 138 Konstytucji RP oraz Ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi w obronie nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli Krzyżami Zasługi za Dzielność odznaczonych zostało 10 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

- Dziękuję, że Włodawa pamięta o tamtym, z jednej strony zbrojnym czynie i bohaterstwie polskich żołnierzy, nie tylko żołnierzy Wojska Polskiego, ale także żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy tutaj razem i pod komendą generała, służyli do ostatniej chwili Rzeczypospolitej, i pamięta także o talentach administracyjno-zarządczych. O tym, że generał nie myślał tylko o obronie, ale myślał także o organizacji spraw państwowych, spraw publicznych. Stąd jego rozkaz ustalający władzę, przywracający tutaj administrację cywilną, nie wojskową, przywracający lokalne władze, ludzi stąd. To bardzo ważna pamięć, która trwa, tutaj we Włodawie – podkreślał prezydent Andrzej Duda.
Pomnik pamięci gen. Franciszka Kleeberga i żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” we Włodawie został ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.