Kościół

Stworzeni do walki – relacja z rekolekcji harcerskich

Siedlce Wt. 28.02.2023 08:17:22
28
lut 2023

To już ósmy raz Diecezjalne Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy, kierowane przez ks. Tomasza Kosteckiego, zorganizowało w Domu Rekolekcyjnym w Nowym Opolu koło Siedlec, rekolekcje harcerskie pod hasłem „Stworzeni do walki”. Wzięło w nich udział 51 harcerek i harcerzy, którzy przyjechali z Siedlec, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Włodawy i Żabianki. Tegoroczne rekolekcje poprowadził ks. Kacper Rysak – kapłan i harcerz.

Ćwiczenia duchowe rozpoczęły się w piątek 24 lutego kolacją o chlebie i wodzie, co jest już harcerską tradycją podczas tego typu spotkań. Po kolacji uczestnicy wysłuchali pierwszej konferencji na temat słabości oraz walki duchowej. Nie zabrakło również drogi krzyżowej i wieczornej modlitwy, zwanej kompletą.

Sobotę harcerze rozpoczęli poranną modlitwą, czyli jutrznią, a wspólne śniadanie zjedli z Biskupem Grzegorzem Suchodolskim, który zaszczycił rekolektantów swoją obecnością i skierował do nich krzepiące słowo o tym, jak ważna jest walka duchowa w życiu młodego człowieka.

Podczas drugiej konferencji, zebrani mogli dowiedzieć się, w jaki sposób Bóg wspiera ludzi w walce duchowej. Była również okazja do Adoracji Najświętszego Sakramentu i Spowiedzi oraz Msza św. Po modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego harcerze wzięli udział w trzeciej i ostatniej konferencji, w której został poruszony temat działania złego ducha. Dowiedzieli się również jakie są główne zasady robienia rachunku sumienia.

„Modliliśmy się modlitwą różańcową. Wieczorem wysłuchaliśmy wykładu o życiu i działalności powstańczej ks. Stanisława Brzózki. Oglądaliśmy również film przedstawiający życiorys św. Ignacego z Loyoli. Prezentował on drogę do świętości głównego bohatera. Był to bardzo ciekawy film, pobudzający do wielu przemyśleń. Pokazywał też, jak ważne w naszym życiu są marzenia. Na rekolekcjach byłem pierwszy raz i urzekł mnie widok moich rówieśników, tak pięknie wyznających wiarę i modlących się. Myślę, że każdy z nas wzmocnił swoje więzi z Bogiem i rozwinął się pod względem duchowym” – wspomina druh Paweł Stasiewicz z 1 Międzyrzeckiej Drużyny Harcerzy „Bór”.
Niedziela była czasem na podsumowanie rekolekcji oraz okazją do odpowiedzi na pytania, które zrodziły się w czasie ich trwania. Harcerze pracowali w grupach, także nad pytaniami, postawionymi przez rekolekcjonistę, a następnie dzielili się na forum owocami swoich przemyśleń. Harcerskie rekolekcje zakończyły się Mszą św. i niedzielnym obiadem, po którym zebrani rozjechali się do swoich domów.xPB

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook