Biała Podlaska

Wspomnienie św. Jozafata, arcybiskupa i męczennika, patrona pojednania

12
lis 2023

12 listopada przypada 400. rocznica męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza arcybiskupa i męczennika, który zginął w obronie wiary katolickiej. Z tej racji uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej przygotowali musical opowiadający o życiu patrona diecezji siedleckiej.

Kult św. Jozafata jest wciąż żywy w Białej Podlaskiej i pielęgnowany zwłaszcza w parafii Narodzenia NMP, gdzie przez wiele dziesięcioleci spoczywały szczątki arcybiskupa i męczennika. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od wielu miesięcy. Poprzedziła je peregrynacja relikwii św. Jozafata po bialskich parafiach. Odbyły się także rekolekcje, które poprowadził ks. Tomasz Cabaj.

12 listopada w Białej Podlaskiej odbywają się centralne uroczystości. Mszy św., która rozpoczęła się o godz. 12:00 przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a kazanie głosił abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego. Wcześniej w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego odbył się spektakl „Pasterz pojednania”, przygotowany przez nauczycieli, uczniów i rodziców ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sielczyku. Spektakl przybliża widzom postać św. Jozafata – patrona pojednania i równości. Jak powiedziała Bożena Szyc, dyrektor szkoły uczniowie to bardzo zdolna młodzież, która bardzo chętnie włączyła się w przygotowania. – Nasza placówka to szkoła o profilu katolickim Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą we wszystkich proponowanych uroczystościach – dodała Bożena Szyc.

Beata Wawryniuk, nauczycielka języka polskiego i autorka scenariusza powiedziała, że przygotowania do spektakl były krótkie, ale intensywne. – Uśmiecham się od ucha do ucha, bo my jesteśmy znani, że robimy cuda w dwa tygodnie, ale dzięki zaangażowaniu wielu zdolnych i wspaniałych ludzi myślę, że wyjdzie z tego coś bardzo pięknego. Temat był bardzo trudny i robiłyśmy wszystko co w naszej mocy, żeby ująć go w taki sposób, aby był ciekawy i zaskakujący – podsumowała autorka scenariusza.

Na zakończenie spektaklu widownia nagrodziła aktorów owacją na stojąco, nie brakowało również wzruszeń po spektaklu. Serdeczne podziękowania wszystkim twórcom złożył biskup siedlecki Kazimierz Gurda, a ręce dyrektor szkoły został przekazany obraz z wizerunkiem św. Jozafata.Zdjęcia: Izabela Chajkaluk. ks. Marek Weresa
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
wwwwww Pon. 13.11.2023 18:39:41

szkoda słów, cenzura