R E K L A M A


Dożynki

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dożynki w Janowie Podlaskim z Radiem Podlasie
2015-08-24 18:55:13 Artykuł czytany 5255 razy


W niedzielę, 23 sierpnia odbyły się kolejne Radiowe Dożynki. Tym razem wóz transmisyjny Radia Podlasie pojawił się w Janowie Podlaskim.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Radio Podlasie wspólnie z Ministerstwem  Rolnictwa i Rozwoju Wsi. realizuje projekt   „Radiowe Dożynki 2015, czyli nowe perspektywy dla rolnictwa wschodniej Polski  w ramach nowej perspektywy finansowej i działania PROW 2014 – 2020" .

Przed południem można było na antenie KRP usłyszeć  rozmowy z beneficjentami PROW – mieszkańcami  gminy Janów Podlaski, proboszczem parafii pw. Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim i  wójtem gminy.

Na antenie KRP gościli:Ks. Stanisław Grabowiecki -
proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej i
wójt gminy Janów Podlaski
Jacek Hura

POSŁUCHAJ

 Wywiad „O tym się mówi”: Ks. Stanisław Grabowiecki, proboszcz parafii w Janowie Podlaskim i wójt Janowa Podlaskiego - Jacek Hura Wójt Janowa Podlaskiego opowiadał o tradycji organizowania dożynek gminno – parafialnych. Na dożynki zapraszani są przedstawiciele miasta Hohen Neuendorf z Niemiec (od 20 lat partnerstwo) i miasta Iwanowo na Białorusi  (od 10 lat partnerstwo). Dzień poprzedzający Dożynki Diecezjalne  poświęcony jest uczczeniu partnerstwa tych samorządów. Proboszcz parafii w Janowie Podlaskim mówił o aspekcie kościelnym dożynek.
I parafia i gmina Janów Podlaski skorzystały z dofinansowania unijnego.
Gmina Janów Podlaski wyremontowała, wszystkie świetlice wiejskie, a jest ich 10 z Domem Kultury. Podczas remontu 8 obiektów skorzystało z dofinansowania z PROW. Dzięki temu pojawiły się nowe możliwości działań, które mogą się odbywać w tych obiektach. Najbardziej spektakularne było wybudowanie nowej świetlicy w Nowym Pawłowie z ogrzewaniem geotermalnym, z pomieszczeniem dla OSP i budynkiem przystosowanym do Izby Pamięci i Izby Kultury. Druga równie ważna inwestycja z większym dofinansowaniem to przebudowa targowiska gminnego z doskonałymi warunkami dla handlujących. Działania z dofinansowaniem z PROW przyczyniły się dla dobra mieszkańców.
Budowano także wodociągi. Sam Janów Podlaski jest w 100 proc. skanalizowany i posiada oczyszczalnię z 2005 roku. Na wsiach wybudowano ponad 130 oczyszczalni ścieków.
Od kilku lat w gminie Janów Podlaski jest także Kino Cyfrowe 3D.
Ponadto wyremontowano kilkadziesiąt ulic.
Parafia skorzystała z PROW na sumę ponad 1 mln zł. Odrestaurowana została zabytkowa kaplica pounicka w Starym Pawłowie. Wykonano także plac przykościelny i chodniki. W samym Janowie osuszono fundamenty kościoła, odrestaurowano  je i ocieplono, ułożono wokół kolegiaty granitowy chodnik. Na obiekty sakralne zostały także wykorzystane środki pozyskane przez BLGD.
Teraz Gmina chce wykorzystać środki z działania 7.13 na instalacje fotowoltaiczne. Instalacje muszą zostać wykonane do końca września.    

Maja Fila – właścicielka
gospodarstwa agroturystycznego
z Janowa Podlaskiego

POSŁUCHAJ

    Maja Fila właścicielka gospodarstwa agroturystycznego FILANDIA z Janowa Podlaskiego.
Niewątpliwym atutem gminy Janów Podlaski jest jej położenie.  Stąd liczne gospodarstwa agroturystyczne oferujące wypoczynek w pięknych terenach nadbużańskich. Jedno z nich - w samym Janowie Podlaskim odwiedził Andrzej Ilczuk. Gospodarstwo jest nastawione na wypoczynek aktywny. Gospodarstwo realizuje dzięki dofinansowaniu unijnemu, program „Łódką na ryby, rowerem na grzyby” mający na celu promocję aktywnego wypoczynku. Otrzymali dofinansowanie z PROW. Zakupiono 5 rowerów i łódkę a także piaskownicę, trampolinę i huśtawki. Dla każdego gościa mają mapki z zaznaczonymi trasami rowerowymi. Projekt już został rozliczony, ale trwałość projektu to 5 lat. Gospodarstwo ma wielu gości głównie w weekendy.  Reklamują się na stronie Urzędu Gminy. Maja Fila uważa jednak że najlepszą reklamą jest rekomendacja.   Roman  i
Edyta Pisarukowie
-
rolniicy z Nowego Pawłowa

POSŁUCHAJ

Edyta i Roman Pisaruk z Pawłowa Nowego - rolnicy prowadzą gospodarstwo nastawione na produkcję roślinną. Produkują zboża, kukurydzę, rzepak.  Unijne wsparcie z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wiąże się z  koniecznością wyłożenia wkładu własnego.  Rolnicy kupili więc nowe maszyny, unowocześnili gospodarstwa, ale cześć musiała zaciągnąć kredyt na wkład własny. Rozmówcy Andrzeja Ilczuka wspomniany kredyt na inwestycje już spłacili. Rolnicy posiadają 90 - hektarowe gospodarstwo, w tym 3, 5 ha dzierżawią.  Dotychczas korzystali w ramach PROW z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w 2010 roku. Za te pieniądze zakupiono ciągnik, przyczepę i opryskiwacz. W 2012 roku wykonał utwardzenie podwórka. Wkład własny z oszczędności i kredytu. Spłacił już kredyty. Bardzo jest zadowolony z dofinansowania PROW. W nowej perspektywie chce pozyskać dofinansowanie na zakup kombajnu zbożowego.

Waldemar  i Ewa Wieremczukowie - rolnicy
z Błonia


POSŁUCHAJ

Ewa i Waldemar Wieremczuk - rolnicy z Błonia w gminie Janów Podlaski. Produkują bydło mięsne. Mają umowę z firmą k. Lublina. Produkcja, ich zdaniem  jest opłacalna. Posiadają 18 krów i 35 opasów. z dzierżawą mają ponad 50 hektarów z których zbiory przeznaczają na pasze. Dotychczas korzystali w ramach PROW z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych". Nie mieli problemów z wypełnieniem wniosków, pomagało im biuro. Zakupili ciągnik z ładowaczem, belarkę, przyczepę. Wkład własny pochodził z kredytów, które już zostały spłacone. Bez dofinansowania z PROW nie zakupili by maszyn.

Ryszard i Grzegorz Łukijaniukowie
- rolnicy z Peredyła

POSŁUCHAJ

Ryszard Łukijaniuk i syn Grzegorz Łukijaniuk - rolnicy ze wsi  Peredyło k. Janowa Podlaskiego, produkują ziemniaki, zboże i bydło mięsne i opasowe. Obaj prowadzą gospodarstwo. W wywiadzie mówią m. in.: o skutkach tegorocznej suszy i o  plonach oraz o zaletach i kosztach kontraktacji. Korzystali z PROW 2007 – 2013 w ramach działań „Modernizacja gospodarstw rolnych” i „Młody rolnik” (2008 r.). Wszystko już zostało rozliczone. Za dofinansowanie zakupili ciągnik rolniczy z maszynami towarzyszącymi, agregat, pług, siewnik, przyczepa, opryskiwacz i dmuchawa. Wkład własny stanowiły oszczędności i kredyty. Kredyty spłacają na bieżąco. Chcą w przyszłości skorzystać z PROW w nowej perspektywie, ale czekają na szczegóły.


Arkadiusz Podskok - producent
aronii z Kolonii Janów Podlaski

POSŁUCHAJ

     Arkadiusz Podskok - producent aronii i porzeczki czarnej z Kolonii Janów Podlaski. Opowiada m. in.: o trudnym roku dla producentów czarnej porzeczki i o braku stabilności produkcji. Nie będzie miał natomiast problemu ze zbytem aronii choć podejrzewa że będzie to poniżej kosztów produkcji. Nie podpisano żadnej umowy kontraktacyjnej. Z PROW z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”  zakupił 2 ciągniki rolnicze, kombajn do zbioru porzeczki, opryskiwacz sadowniczy i kosiarki sadownicze. Nie spełniał warunków innych programów unijnych. Liczy, że skorzysta PROW 2014-2020, ale nie zna jeszcze szczegółowych rozporządzeń.   


Po godzinie 15.30  programu Radia Podlasie nadawany był na żywo z janowskiego rynku. Program prowadził Andrzej Ilczuk.

Słuchacze mogli posłuchać rozmów o tradycji i teraźniejszości gminy Janów Podlaski, jej atutach i perspektywach rozwoju.


W plenerowym studiu pojawili się:

Tomasz Trochimiuk z-ca kierownika
Biura Powiatowego ARiMR
w Białej Podlaskiej

POSŁUCHAJ

    Tomasz Trochimiuk z-ca kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Białej Podlaskiej. Mówi o ostatnich wnioskach o wsparcie w ramach działania „Młody rolnik”. Obecnie Agencja organizuje spotkania z rolnikami, na których przedstawiane są założenia zarówno programu „Młody rolnik” jak i nowego programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” . Tomasz Trochimiuk opowiedział o sporym zainteresowaniu wśród rolników programami w przyszłej perspektywie finansowej. Mówił także o bieżącej pracy Biura. M. in.: zakończono przyjmowanie wniosków na zalesianie (ok. 20 wniosków zostało przyjętych). Nowością od tego roku jest to, że zarówno „Ułatwianie startu młodym rolnikom” jak i „Restrukturyzacja małych gospodarstw” będą obsługiwane na poziomie biura powiatowego. Zdaniem rozmówcy jest to duże ułatwienie, przede wszystkim dla beneficjentów. W celu złożenia wyjaśnień czy uzupełnienia dokumentacji, nie będą oni musieli zgłaszać się do oddziału regionalnego Agencji, tylko załatwią to w Biurze Powiatowym. Powiat bialski jest trzecim, co do wielkości w Polsce, więc i liczba wniosków jest bardzo duża. Jeśli chodzi o programy rolno – środowiskowy, czy zalesianie zawsze byli w pierwszej trójce w kraju pod względem liczby składanych i obsługiwanych wniosków. Mówił  też o obsłudze wniosków o płatności bezpośrednie.    


Leszek Czublun doradca gminny
z Lubelskiego Ośródka Doradztwa
Rolniczego

POSŁUCHAJ

    Leszek Czyblun - doradca gminny z Lubelskiego Ośródka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, zajmuje się gminą Janów Podlaski. W wywiadzie scharakteryzował rolnictwo na terenie gminy Janów Podlaski oraz przeciętne gospodarstwo rolne. Mówił także o dodatkowym dofinansowaniu do hektara z tytułu położenia terenu na obszarze „Natura 2000” i wymaganiach z tym związanych. Wymienił inne formy dofinansowania, z których skorzystali rolnicy z terenu gminy Janów Podlaski.  Leszek Czuplun mówił też o opłacalności produkcji rolnej, sadowniczej i ogrodniczej, o doradztwie świadczonym przez ośrodek w tym zakresie, o rekompensatach spowodowanych np.: suszą i kosztach produkcji niewspółmiernych z zyskami. Doradca także opowiedział o cyklu szkoleń dla rolników dotyczących PROW 2014 – 2020.    

Zespól Ludowy ,,Pawłowianki"
z Nowego Pawłowa

POSŁUCHAJ

    Zespól Ludowy ,,Pawłowianki" z Pawłowa Nowego: Irena Krasuska – założycielka, pomysłodawczyni, Genowefa Rytel, Danuta Gryglas. Zespół działa ponad 46 lat. W składzie jest 9 wykonawczyń, którym przygrywa  na gitarze Piotr Kulicki. Zespół wykonuje piosenki biesiadne. Na próbach spotykają się w nowowybudowanej ze środków unijnych, świetlicy w Pawłowie.   

Małgorzata i Grzegorz Łukijaniukowie
z Peredyła - starostowie
Dożynek Gminno - Parafialnych

POSŁUCHAJ

    Małgorzata i Grzegorz Łukijaniukowie - starostowie Dożynek Gminno-Parafialnych opowiadali o ważnej roli starostów dożynek, o tym jak się żyje na wsi w zmechanizowanych gospodarstwach, o przyszłości na wsi i przywiązaniu do tego zawodu.    Zbigniew Aftaruk i Artur Bieńkowski
ze Stowarzyszenia Nadbużańskie
Dwory i Pensjonaty

POSŁUCHAJ

    Zbigniew Aftaruk (Prezes) i Artur Bieńkowski (Wiceprezes) ze Stowarzyszenia Nadbużańskie Dwory i Pensjonaty. Stowarzyszenie powstało 4 lata temu. W jego skład weszły pensjonaty i dwory położone nad Bugiem z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Głównym celem Stowarzyszenia jest promocja regionu. Doszli do wniosku, że razem można więcej. Obecnie robią wspólne imprezy, np.: koncerty, wyścig kolarski i rodzinny  rajd rowerowy szlakiem nadbużańskich dworów. Promocja: imprezy, Internet, facebook.    


Zdzisław Bożemój -  sołtys Bubla Granny,
radny, strażak ochotnik,
wolontariusz – pomoc charytatywna 

POSŁUCHAJ

    Zdzisław Bożemój -  sołtys wsi Bubel Granna k. Janowa Podlaskiego, radny, strażak ochotnik, wolontariusz (pomoc charytatywna); opowiadał o roli i zadaniach sołtysa. Współpracuje z instytucjami i jest odpowiedzialny za przekazywanie informacji mieszkańcom wsi, organizowanie zebrań. Ze środków unijnych w miejscowości Bubel Granna została zmodernizowana świetlica z remizą strażacką. Wybudowany został także plac zabaw dla dzieci. Opowiedział także o działalności jednostki OSP i o pomocy GOPS najuboższym mieszkańcom miejscowości.      

Marek Trela prezes
Stadniny Koni
w Janowie Podlaskim

POSŁUCHAJ

    Marek Trela – Prezes Zarządu Stadniny Koni w Janowie Podlaskim opowiadał  m.in.: o zatrudnieniu w stadninie oraz o gospodarstwie liczącym 500 koni i 400 krów dojnych, które pozwalają prowadzić gospodarkę finansową firmy. Stadnina Koni, nie uczestniczy w większości programów pomocowych, z racji tej, że jest firmą państwową. Zadaniem Stadniny jest podnoszenie jakości hodowanych zwierząt. Marek Trela mówił o problemach i zaletach stadniny państwowej, o kosztach hodowli koni i kosztach związanych z lokalizacją stadniny w zabytkowych budynkach.    

Kazimierz Mikołajczak - właściciel firmy
Mikafood

POSŁUCHAJ

    Kazimierz Mikołajczak właściciel firmy MIKA FOOD zajmującej się przetwórstwem owocowo-warzywnym. Firma zajmuje się mrożeniem owoców i warzyw oraz przetwórstwem ogórków  i pieczarek w słoiki i puszki. Kazimierz Mikołajczak mówił o dostawcach, o plusach i minusach kontraktacji, o jakości owoców. Firma 2 razy korzystała ze środków PROW na rozwój inwestycyjny firmy. Za środki unijne były budowane budynki, zakupione maszyny, modernizacja oczyszczalni ścieków. Firma sprzedaje swoje produkty nie tylko na rynku krajowym, ale także do Rosji, na Białoruś, do USA. Zatrudnia w sezonie prawie 200 osób a poza sezonem ponad 100 osób.    

Na antenie Radia Podlasie odbyła się też debata na temat oczekiwań związanych z nowym okresem finansowania polskiego rolnictwa  i wsi.Debatę poprowadził dziennikarz Radia Podlasie- Andrzej Ilczuk.

W debacie uczestniczyli:
poseł Franciszek J. Stefaniuk i
wójt Jacek HuraPOSŁUCHJ

Debata „Wieś środkowo - wschodniej Polski w nowej perspektywie finansowej UE ze szczególnym uwzględnieniem środków PROW 2014”
Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk i wójt Jacek Hura.Program na żywo z Janowa Podlaskiego zrealizował Krzysztof Łubkowski, a o stronę techniczną transmisji zadbał Artur Dernowski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dożynki Gminno-Parafialne w Janowie Podlaskim /ZDJĘCIA/


fot. AD
MSz
wykop


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

41. Piesza Pielgrzymka Podlaska na antenie Katolickiego...
2021-07-30 14:39:00 Kategoria:

Zapraszamy słuchaczy do towarzyszenia pielgrzymom za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. Na trasie 41. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę będą obecni...

więcej »


foto

Kostkarka do lodu - sprzęt idealny na upały. Jaka...
2021-08-03 11:13:28 Kategoria:

W upalny dzień nic tak nie pomaga w ochłodzeniu organizmu jak wypicie zimnego napoju. Każdy z nas odczuwa pragnienie, które chce jak najszybciej zaspokoić. Niezależnie od...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody uwalniają marzenia
2021-08-02 12:11:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny czeka na Was do końca września!

więcej »
foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »
foto

3 aktywności na świeżym powietrzu, na które warto...
2021-07-29 12:33:00 Kategoria:

Ruch na świeżym powietrzu do podstawa do dbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto zamienić ściany klubów fitness na plener - widoki są przede wszystkim...

więcej »
foto

Kształcimy w zawodach, w których jest praca
2021-07-27 06:54:00 Kategoria:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach jest placówką oświatową Samorządu Województwa Mazowieckiego. W skład Centrum wchodzą: Medyczna Szkoła...

więcej »

Gmina Górzno - dla takich miejsc się żyje
Kategoria:

Gmina Górzno to dynamicznie rozwijający się teren w powiecie garwolińskim. Bliskość Garwolina i wielkiej aglomeracji jaką jest Warszawa - to niewątpliwie duży atut tej...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Mobilny punkt szczepień w Stoczku Łukowskim

więcej »

WĘGRÓW, 01.08

Łochów: koncert Leszka Możdżera

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.08

II Bialskopodlaskie Święto Miodu

więcej »
2 3 4 5 6

SIEMIATYCZE, 06.08

Zapowiada się roztańczony weekend w gminie Perlejewo

więcej »

WĘGRÓW, 06.08

Turniej Koszykówki w Węgrowie

więcej »
7

SIEMIATYCZE, 07.08

Zapowiada się roztańczony weekend w gminie Perlejewo

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.08

Wakacyjna akcja poboru krwi w Międzyrzecu

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Łuków: charytatywny piknik dla Michasia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.08 09:00

XXI BIEG SAPIEHÓW – KODEŃ 2021

więcej »
8

SOKOŁÓW, 08.08 13:00

Koncert patriotyczny w Rozbitym Kamieniu

więcej »
9 10 11 12 13 14 15

MIĘDZYRZEC, 15.08

Bieg - Tropem Wilczym

więcej »

MIĘDZYRZEC, 15.08

Bieg - Tropem Wilczym

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

W powiecie siemiatyckim odbędzie się Bieg Tropem Wilczym

więcej »
16 17 18 19 20

KRAJ, 20.08 - 22.08

Dni skupienia z sercankami

więcej »
21

RADZYŃ, 21.08

II Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.08

Turniej siatkarskich trójek w Siedlcach

więcej »
22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Najnowsze Informacje