KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Abp Gądecki: Synod, nowa ewangelizacja, migranci i „Vos estis lux mundi” tematami spotkania z Papieżem
2021-10-15 18:39:43 Artykuł czytany 206 razy


- Kwestie poruszane na spotkaniu z Papieżem dotyczyły Synodu, nowej ewangelizacji, migrantów i interpretacji dokumentu Vos estis lux mundi – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas briefingu nt. wizyty ad limina apostolorum drugiej grupy biskupów, który odbył się 15 października w siedzibie Radia Watykańskiego. Dzisiaj biskupi zostali przyjęci na audiencji przez Ojca Świętego Franciszka.


Abp Gądecki przyznał, że spotkanie z Papieżem przebiegło w pełnej wolności wypowiedzi i wzajemnej życzliwości. „Takie spotkanie jest na pewno najpierw kwestią wiary, dlatego, że jest ono nie tylko spotkaniem z Następcą św. Piotra, ale z obecnie żyjącym Piotrem. I nie każdemu dana jest możliwość rozmowy z nim przez dwie godziny” – zauważył.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że kwestie poruszane na spotkaniu z Papieżem dotyczyły Synodu, nowej ewangelizacji, migrantów i kwestii interpretacji dokumentu Vos estis lux mundi. „To było najbardziej optymistyczne spotkanie, w którym uczestniczyliśmy w tym ostatnim czasie chodząc po różnych kongregacjach, dykasteriach, komisjach i radach. Każdy czeka na to końcowe spotkanie z Ojcem Świętym. Osobiście jestem pod urokiem tego spotkania, które z jednej strony pokazuje niesamowitą znajomość szczegółów z życia naszej Ojczyzny i sytuacji duszpasterskiej, a z drugiej strony też tę umiejętność podchodzenia do każdego problemu w sposób systematyczny” – powiedział.

Nawiązując jeszcze do spotkania z Papieżem, abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, stwierdził, że było ono bardzo pouczające. „Ta postawa Ojca Świętego z jednej strony zatroskania, pełna wsłuchiwania się, a z drugiej strony zaskoczył nas tym, że wobec każdego z biskupów, którzy zabierali głos, Ojciec Święty znał jakieś szczegóły z diecezji” – podkreślił. Dodał, że biskupi mogli porozmawiać z Papieżem na wiele tematów i wyszli ze spotkania bardzo ubogaceni.

Opisując wizytę w Kongregacji Nauki Wiary, abp Wojda SAC przyznał, że skupił się na dynamicznej sytuacji w Polsce, wyrażającej się w szybkich przemianach, które spowodowane są pandemią i nie tylko. „Proces odchodzenia ludzi od Kościoła czy wypisywania się z katechizacji – te problemy, które nieustannie się pojawiają, również w mediach – jak sobie radzić oraz jakie sugestie może dać nam Kongregacja jeśli chodzi o doświadczenie, które posiada z innych krajów i innych Konferencji Episkopatów” – zaznaczył.

Odnosząc się z kolei do wizyty w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Wojda SAC powiedział, że została przedstawiona sytuacja Kościoła w Polsce, która jest zadowalająca. „W tym momencie poza Polską przebywa prawie 2900 księży, sióstr zakonnych i świeckich” – podkreślił i dodał, że jest to „wielki dar Kościoła w Polsce jeśli chodzi o pomoc personalną”.

Bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, przyznał, że „osobiste doświadczenie spotkania z Ojcem Świętym było niesamowite, dlatego, że Papież powiedział na samym początku, że spotyka się z nami, biskupami, jak brat z braćmi”. Dodał, że „całe to spotkanie to była obecność słuchająca”.

Opowiadając o wizycie w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, bp Kiciński CMF podkreślił, że zrelacjonował w tej dykasterii sytuację osób konsekrowanych w Polsce, których jest ponad 30 tys. Dodał, że w swojej relacji zwrócił uwagę na trzy punkty: formację, duchowość i przestrzeń apostolską.

„Z jednej strony osoby konsekrowane mierzą się ze spadkiem powołań i z różnymi problemami związanymi z restrukturyzacją, ale przede wszystkim to, co jest siłą napędową życia konsekrowanego, to jest czas poświęcony dla Pana Boga, czas modlitwy” – powiedział bp Kiciński. Podkreślił, że przedstawiciele Kongregacji bardzo mocno zwracali uwagę na świadectwo osób konsekrowanych, którego potrzeba w dzisiejszym świecie. Zwrócono także uwagę na zaangażowanie osób konsekrowanych w Kościele lokalnym.

BP KEP

DW

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Kontakt skóra do skóry – korzyści dla mamy i dziecka
2021-12-08 16:59:38 Kategoria:

Kontakt skóra do skóry jest bardzo ważnym momentem, zarówno jeśli chodzi o matkę, jak i jej dziecko. Ten pierwszy kontakt z naszą pociechą niesie za sobą wiele...

więcej »
foto

Opaski na włosy - pomysł, po który warto sięgnąć
2021-12-07 11:12:21 Kategoria:

Włosy są ozdobą głowy każdego człowieka. Dzieje się tak zarówno u pań jak i panów, ale to z pewnością panie często mają większe problemy z ich ujarzmieniem....

więcej »
foto

Jaki prezent dla niemowlaka wybrać na święta?
2021-12-06 07:40:55 Kategoria:

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zastanawiasz się, jaki prezent będzie odpowiedni dla niemowlaka? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i...

więcej »
foto

CZYSTE POWIETRZE W TRZEBIESZOWIE
2021-12-06 06:00:00 Kategoria:

Chcesz złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę starego pieca, termomodernizację lub mikroinstalację fotowoltaiczną w ramach programu Czyste Powietrze?

więcej »
foto

Kosiarka spalinowa czy elektryczna - co wybrać?
2021-12-03 13:37:01 Kategoria:

Każdy właściciel przydomowego ogródka chce, by ten wyglądał jak najlepiej. Jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie estetycznego efektu jest posiadanie...

więcej »
foto

Ból po wyrwaniu ósemki – jak sobie z nim poradzić?
2021-12-02 12:03:06 Kategoria:

Większość osób kojarzy wyrwanie ósemki z dużym bólem. Trzeba jednak pamiętać, że stopień nasilenia objawów zależy w głównej mierze od indywidualnej wrażliwości...

więcej »
foto

„Bliżej Unii Europejskiej” - cykl audycji na...
2021-11-19 15:55:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Na antenie Katolickiego Radia Podlasie ponownie rusza cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Będzie można w nich usłyszeć o bieżących działaniach wspólnoty,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

29 lat Audycji Trzeźwiejących Alkoholików
2021-11-09 17:52:06 Kategoria:

Audycja Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody ducha" ma 29 lat. Nadawana jest na antenie Radia Podlasie od początku w niezmienionym kształcie. 11 listopada o...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

ŁUKÓW, 03.12

Girls Riders Łuków: Mikołajkowa Zbiórka Darów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.12 10:00 - 04.12 15:00

XXIV Targi Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

więcej »
4

ŁOSICE, 04.12

Męski różaniec w Łosicach

więcej »
5

POWIAT SIEDLECKI, 05.12

Piknik offroad w Czerniejewie dla Gabrysi chorej na SMA1

więcej »

GARWOLIN, 05.12

Mikołaje, do biegu!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 17:00

Ks. Radosław Łydkowski wyjeżdża do pracy misyjnej na Kubie

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Łuków: W świątecznej krainie

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.12

Gmina Łuków: kolejna akcja szczepień

więcej »

ŁUKÓW, 07.12

Łuków: dowiedz się więcej o programie Czyste Powietrze

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

KPS zmierzy się z mistrzami świata

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Wykład Wojciecha Orlińskiego pt. Lem. Życie nie z tej Ziemi

więcej »
9 10

ŁUKÓW, 10.12

Sprawdź co wiesz o Łukowie

więcej »
11

PARCZEW, 11.12

Wieczór Uwielbienia w parczewskiej Bazylice

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.12 13:00

Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzale

więcej »
12

ŁUKÓW, 12.12

Łuków: Maraton imienia Adama Burdacha

więcej »
13 14 15

ŁUKÓW, 15.12

Gmina Stanin: kurs obsługi komputera

więcej »
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje