KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Szczegóły beatyfikacji m. Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego
2021-06-15 16:50:47 Artykuł czytany 287 razy


Wspólna beatyfikacja matki Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyńskiego nie jest kwestią przypadku, ich drogi przecinały się przez 40 lat – powiedział kard. Kazimierz Nycz we wtorek, 15 czerwca w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podczas spotkania zostały podane szczegóły dotyczące uroczystości zaplanowanej na 12 września br.


 Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 12 września o godz. 12.00. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża publicznie ogłosi dekrety beatyfikacyjne.

W konferencji prasowej w  Domu Arcybiskupów Warszawskich przedstawiającej szczegóły uroczystości beatyfikacyjnych wzięli udział: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp. Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu organizacyjnego, ks. Sławomir Nowakowski, główny koordynator przebiegu uroczystości i m. Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Spotkanie poprowadził ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej.
„Tak się złożyło dzięki Bożej Opatrzności, że matka Róża Czacka niejako przez opóźnienie pandemiczne beatyfikacji kard. Wyszyńskiego „dogoniła” go, został uznany cud za jej pośrednictwem i mogą być beatyfikowani razem” – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji. Zauważył, że drogi tych dwóch postaci Kościoła przecinały się bardzo często. Przypomniał, że m. Czacka poznała Prymasa już w okresie międzywojennym. Potem ich drogi splotły się w Żułowie, Kłosówce i w samych Laskach, gdzie późniejszy prymas był m.in. kapelanem sióstr, a potem odwiedzał Laski aż do śmierci m. Czackiej. Kard. Nycz dodał, że oboje inspirowali się w swoich dziełach.

Jak wyjaśnił Metropolita Warszawski, beatyfikacja odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej, ponieważ jest to miejsce dające możliwość zorganizowania uroczystości tak, by była ona zgodna z watykańskimi wskazaniami, a więc: skromna, godna i na miarę możliwości pandemii. Odpowiadając na pytania, nie wykluczył wystawienia telebimów również na Placu Piłsudskiego. „Na dzień dzisiejszy w uroczystościach będzie mogło wziąć udział 7-8 tysięcy osób. W górnym kościele będzie około 2,5 tysiąca osób, w dolnym tysiąc, a na placu przed bazyliką 3,5 tysiąca wiernych” – powiedział kard. Nycz. „Do końca czerwca będziemy rozstrzygali, a w połowie sierpnia zdecydujemy, ilu uczestników możemy zaprosić przed Świątynię” – dodał bp Markowski.

Bp Rafał Markowski podkreślił, że beatyfikacja ma dotrzeć do ludzi przede wszystkim drogą medialną. „Myślimy o przesłaniu tego sygnału do katedr i poszczególnych kościołów w Polsce, ale na ten temat jeszcze rozmawiamy z biskupami ordynariuszami” – poinformował. „Zależy nam, aby beatyfikacja miała charakter zarówno międzynarodowy jak i krajowy. W świątyni będą przedstawiciele wszystkich diecezji. Na dzień dzisiejszy to jest tyle, co możemy zrobić dla Polski w bezpiecznych warunkach dla ludzi” – powiedział bp Markowski.

Nie wiadomo jeszcze, na kiedy zostaną wyznaczone dni patronalne nowych błogosławionych. Jak powiedział kard. Nycz, dla Prymasa Wyszyńskiego może to być 28 maja czyli dzień rocznicy jego śmierci.
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia miała odbyć się 7 czerwca 2020 roku. Jednak w kwietniu zeszłego roku, ze względu na pandemię, została bezterminowo przełożona. W grudniu 2020 roku kard. Kazimierz Nycz zapowiedział, że razem z kardynałem Wyszyńskim beatyfikowana zostanie Matka Elżbieta Czacka.
archidiecezja.warszawa.pl/ BP KEP

Więcej informacji: www.beatyfikacja.info
Zdjęcie ilustracyjne: www.archidiecezja.warszawa.pl


DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Kostkarka do lodu - sprzęt idealny na upały. Jaka...
2021-08-03 11:13:28 Kategoria:

W upalny dzień nic tak nie pomaga w ochłodzeniu organizmu jak wypicie zimnego napoju. Każdy z nas odczuwa pragnienie, które chce jak najszybciej zaspokoić. Niezależnie od...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody uwalniają marzenia
2021-08-02 12:11:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny czeka na Was do końca września!

więcej »
foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »

Gmina Górzno - dla takich miejsc się żyje
Kategoria:

Gmina Górzno to dynamicznie rozwijający się teren w powiecie garwolińskim. Bliskość Garwolina i wielkiej aglomeracji jaką jest Warszawa - to niewątpliwie duży atut tej...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Mobilny punkt szczepień w Stoczku Łukowskim

więcej »

WĘGRÓW, 01.08

Łochów: koncert Leszka Możdżera

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.08

II Bialskopodlaskie Święto Miodu

więcej »
2 3 4 5 6

SIEMIATYCZE, 06.08

Zapowiada się roztańczony weekend w gminie Perlejewo

więcej »

WĘGRÓW, 06.08

Turniej Koszykówki w Węgrowie

więcej »
7

MIĘDZYRZEC, 07.08

Wakacyjna akcja poboru krwi w Międzyrzecu

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

Zapowiada się roztańczony weekend w gminie Perlejewo

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Łuków: charytatywny piknik dla Michasia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.08 09:00

XXI BIEG SAPIEHÓW – KODEŃ 2021

więcej »
8

DROHICZYN, 08.08

Mini scena w Drohiczynie znów zaprasza

więcej »

SOKOŁÓW, 08.08 13:00

Koncert patriotyczny w Rozbitym Kamieniu

więcej »
9 10 11 12 13 14 15

MIĘDZYRZEC, 15.08

Bieg - Tropem Wilczym

więcej »

MIĘDZYRZEC, 15.08

Bieg - Tropem Wilczym

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

W powiecie siemiatyckim odbędzie się Bieg Tropem Wilczym

więcej »
16 17 18 19 20

KRAJ, 20.08 - 22.08

Dni skupienia z sercankami

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.08

Turniej siatkarskich trójek w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 21.08

II Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”

więcej »
22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Najnowsze Informacje