KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Wybierz projekt z regionu siedleckiego
2022-06-09 13:05:16 Artykuł czytany 70 razy


Można już głosować w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. To mieszkańcy regionu siedleckiego zdecydują, które projekty zostaną zrealizowane. Warsztaty ekologiczne, biesiada, zakup karetki czy renowacja terenów zielonych to tylko część z 17 propozycji zgłoszonych w regionie siedleckim. Na realizację zwycięskich projektów samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. Głosowanie na stronie bom.mazovia.pl potrwa do 30 czerwca.


Do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 329 projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 174 z nich, w tym 17 z regionu siedleckiego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa budżet obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem Mazowszan. – To już trzecia edycja, do której zgłoszono o wiele więcej projektów niż w latach poprzednich. To pokazuje, że idea budżetu obywatelskiego ma sens, a mieszkańcy chcą decydować o tym, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Siedlczanie zaproponowali w sumie aż 35 projektów. 17 z nich zostało pozytywnie ocenionych i to właśnie z nich można wybierać, te które zostaną zrealizowane.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?


To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl do 30 czerwca br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2023 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł. Wszystkie projekty znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

17 projektów z regionu siedleckiego

W regionie siedleckim pozytywną ocenę otrzymało 17 projektów. Ich wartość to w sumie ponad 3,1 mln zł.
Do głosowania na najlepsze z nich zachęca członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska. – Zgłoszone projekty są bardzo różnorodne. Od warsztatów, przez pikniki i biesiady, zakup karetki, aż po rozbudowę czy zagospodarowanie terenu. Zachęcam do zapoznania się z tymi propozycjami i głosowania na najlepsze.

Do 30 czerwca głosować można na jeden z poniższych projektów:

1.    Warsztaty ekologiczne „Żyj w przyjaźni ze środowiskiem i przyrodą” (200 000 zł),

2.    Rodzinny piknik sportowy z siatkówką w tle (70 000 zł),

3.    „Rozbudowa Parku Kulturowo- Historycznego przy Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie wraz z zagospodarowaniem historycznego terenu podzamcza na cele działalności kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej” (590 000 zł),

4.    „Kurs samoobrony z pierwszą pomocą przedmedyczną” – warsztaty bezpieczeństwa (40 000 zł),

5.    „Przystanek Relacje 2.0” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu siedleckiego (150 000 zł),

6.    Biesiada z Mazowszem (200 000 zł),

7.    Strefa edukacyjna dla kobiet w ciąży i po porodzie (200 000 zł),

8.    Kuchnia Mazowsza a reszta świata (42 500 zł),

9.    Wakacyjna Akademia Sportu (109 000 zł),

10.    Dziennikarze lokalni – uczniom (75 400 zł),

11.    MMA dla najmłodszych czyli Mazowiecka Mała Akademia (96 000 zł),

12.    Wyjazdy na basen z nauką pływania (72 096 zł),

13.    Jestem stąd – moja okolica (50 500 zł),

14.    Rozwijam się! – program edukacyjny dla dzieci i dorosłych z podregionu siedleckiego (199 000 zł),

15.    Zakup karetki bariatrycznej dla pogotowia regionu siedleckiego (750 000 zł),

16.    Renowacja terenów zielonych wokół siedleckiego ratusza wraz z ich oświetleniem i automatycznym nawadnianiem (257 262 zł),

17.    Mieszkańcy Gminy Sabnie zapoznają się z kulturą ludową Mazowsza (6 000 zł).
47 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 47 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 19 mln zł. Wśród inicjatyw, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców znalazły się m.in.: obóz dla dzieci na Mazowszu, mazowiecki festiwal smaków, szkolenia z pierwszej pomocy, mobilne VR studio, warsztaty i wycieczki dla dzieci i młodzieży.

Jak zauważa Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji urzędu marszałkowskiego, w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza do głosowania trafi najwięcej projektów z obszarów: promocja i ochrona zdrowia (23 proc.), kultura i ochrona zabytków (23 proc.) oraz edukacja publiczna (22 proc.). – Przez swoje projekty mieszkańcy województwa zgłaszają nam bieżące potrzeby związane między innymi z powrotem do normalności po izolacji spowodowanej pandemią. Wyraźnie widzimy potrzebę integracji, odbudowy więzi międzyludzkich, zadbania o swoje zdrowie oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym Mazowsza oraz wszelkich inicjatywach rozwojowych. Cieszy nas coraz większa różnorodność zarówno projektów, jak i odbiorców, do których projekty są kierowane. Silną reprezentację w tym roku stanowią nie tylko dzieci i młodzież, ale również seniorzy.

Siedleckie projekty w I edycji BOM


W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy wybrali do realizacji dziewięć projektów z regionu siedleckiego:

1.    Zagospodarowanie części parkowej przy stawie w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie oraz nasadzenia drzew przydrożnych w okolicy;

2.    Zakup karetki bariatrycznej dla regionu siedleckiego;

3.    Stara Szopa;

4.    Działajmy wspólnie dla zdrowia;

5.    Bezpłatne autobusy w weekendy z Siedlec i Łosic do Muzeum w Dąbrowie;

6.    Subiektywny przewodnik po północno-wschodnim Mazowszu;

7.    Widoczni-bezpieczni. Oświetlenie przejść dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 803 na zmodernizowanym odcinku Siedlce-Skórzec;

8.    Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez podniesienie umiejętności kierowania pojazdami młodych i starszych kierowców we wspólnych ćwiczeniach;

9.    Podniesienie umiejętności kierowania pojazdami kierowców w wieku 25-54 lat w ramach ćwiczeń na torze doskonalenia techniki jazdy.

Część z nich została już zrealizowana, a pozostałe są w trakcie realizacji.
Siedleckie projekty w II edycji BOM

W ubiegłym roku Mazowszanie do realizacji wybrali sześć siedleckich projektów:

1.    Budowa ścieżki edukacyjno-przyrodniczej wraz z drewnianą architekturą towarzyszącą przy siedzibie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego;

2.    Poprawa bezpieczeństwa kierowców i pieszych w wieku 25-55 lat, ze szczególnym uwzględnieniem ich relacji na drodze, podczas ćwiczeń na torze doskonalenia techniki jazdy;

3.    Platforma edukacyjno-szkoleniowa dla mieszkańców Mazowsza;

4.    Ładniejszy park w Dąbrowie koło Korczewa przy Muzeum Ziemiaństwa – nasadzenia roślinności, budowa alejek, bezpłatna linia autobusowa w weekendy;

5.    Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Mieście i Gminie Łosice;

6.    „Przystanek Relacje” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu siedleckiego.
 
Część z nich została już zrealizowana, a pozostałe są w trakcie realizacji. Jednym z nich jest projekt „Zakup karetki bariatrycznej dla regionu siedleckiego”, w ramach którego siedlecki „Meditrans” wzbogacił się o karetkę bariatryczną. Jest to specjalny ambulans przystosowany do przewożenia m.in. osób chorych na otyłość czy cierpiących na schorzenia powodujące nadmierny przyrost wagi.

Jak podkreśla Leszek Szpakowski, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „RM – Meditrans” w Siedlcach, ambulans bariatryczny to odpowiedź na nowe zagrożenia i problemy z jakimi na co dzień borykają się ratownicy medyczni. – Elektrycznie podnoszone nosze, specjalne krzesełko kardiologiczne oraz inne elementy wyposażenia tej karetki to nie tylko ogromne ułatwienie w pracy, ale i większy komfort dla pacjentów. Dążymy do tego, aby wszystkie nasze ambulanse były przygotowane na pacjentów bariatrycznych, a pierwszy taki ambulans pozyskany w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza stał się wyznacznikiem tego standardu. Spełnia świetnie swoją rolę, dlatego cieszymy się z kolejnego takiego projektu, który wesprze naszą jednostkę.

Z kolei autor projektu Piotr Ślęczkowski zaznacza, że według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, otyłość dotyka już 25 proc. osób dorosłych w Polsce. – Statystycznie w samym województwie mazowieckim jest już około 600 tys. osób z tym problemem. Liczba ta szybko rośnie i oprócz profilaktyki, musimy się już mierzyć ze skutkami tego zjawiska. Karetka bariatryczna to pomoc w pracy ratownikom medycznym, ale też zwiększenie komfortu pacjentów. W tym roku zgłosiłem kolejny projekt na zakup tego typu ambulansu, ale to mieszkańcy Mazowsza decydują. Dlatego zachęcam do głosowania zarówno na swój projekt, jak i na inne projekty. Ponieważ jak widać, te głosy przekładają się na realne wsparcie które służy nam wszystkim.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu FB Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Wyniki tegorocznej edycji BOM zostaną ogłoszone do 11 lipca br.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego,


DW


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Jakie zalety mają rośliny w biurze?
2022-06-24 14:12:13 Kategoria:

Chcesz w łatwy sposób urozmaicić wnętrze biura lub firmy? Bardzo dobrym pomysłem będzie postawienie na doniczki z roślinami. Dzięki nim reszta pracowników możesz się...

więcej »
foto

Zlewozmywak okrągły - do jakiej kuchni będzie on pasował
2022-06-24 11:14:28 Kategoria:

Kuchnia dla każdej gospodyni domowej jest absolutnie jednym z najważniejszych miejsc. Nic więc dziwnego, że zwykle każda z kobiet chce urządzić ją w taki sposób, by...

więcej »
foto

Z tamtej strony Bugu Panna do mnie mruga - projekt...
2022-06-22 15:18:42 Kategoria:

Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach rozpoczyna realizację projektu „ Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Projekt...

więcej »
foto

Gdzie kupować produkty Apple? Jak wybrać sklep?
2022-06-20 18:15:25 Kategoria:

Produkty Apple to marzenie wielu osób. Ogromna grupa po pierwszym zakupie nie wyobraża sobie już powrotu do innej marki. Nie da się jednak ukryć, że mówimy o produktach...

więcej »
foto

Urządzamy posesję — na jakie elementy należy...
2022-06-20 17:51:24 Kategoria:

Własny dom z ogrodem to marzenie niejednej osoby. Aby jednak miejsce to było bezpieczne, a jednocześnie funkcjonalne, warto zwracać uwagę nie tylko na wnętrze mieszkania,...

więcej »
foto

Keto czy low carb: którą dietę niskowęglowodanową...
2022-06-20 11:35:38 Kategoria:

Mogłoby się wydawać, że dieta ketogeniczna to po prostu inne nazewnictwo dla diety low carb. Nic bardziej mylnego! Wszystkie diety keto są kwalifikowane jako low carb,...

więcej »
foto

Przygotuj się na zmiany w nadawaniu telewizji! Sprawdź...
2022-06-02 14:14:12 Kategoria:

Już za niespełna miesiąc, a dokładnie 27 czerwca br., nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 HEVC. Jeśli nadal chcesz oglądać...

więcej »
foto

Dom Seniora w Hołubli zaprasza
2022-06-01 00:01:00 Kategoria:

Drogi Seniorze, jeśli potrzebujesz wsparcia w życiu codziennym, Twój stan zdrowia wymaga całodobowej opieki, dniem 1 czerwca zapraszamy cię do Domu Seniora...

więcej »
foto

Nagrodzone Magiczne Ogrody zapraszają
2022-05-11 12:41:00 Kategoria:

To urocze miejsce nie mogłoby istnieć bez uśmiechniętych spojrzeń przyjeżdżających tu rodzin. To właśnie ich głosy zdecydowały o zwycięstwie janowieckiego parku w...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowa transmisja Mszy św. na zakończenie roku szkolnego
2022-06-23 18:08:41 Kategoria:

I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie 24 czerwca gospodarzem uroczystego ogólnopolskiego zakończenia zajęć...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoCzerwiec 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

Łuków: Dzień Dziecka nad zalewem

więcej »

MIŃSK MAZ., 01.06

Dzień Dziecka w MDK w Mińsku Mazowieckim

więcej »
2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.06

50 lat „Chodowiaków”. Rozmowa z Bożeną Wojciuk /audio/

więcej »

ŁOSICE, 04.06

77 rocznica Bitwy pod Jeziorami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.06

Siedlce: Męski Różaniec 4 czerwca

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.06

50 lat „Chodowiaków”. Rozmowa z Bożeną Wojciuk /audio/

więcej »
5

Nasze klimaty, 05.06 11:00

Dzień Dziecka na Ludowo w Warszawie

więcej »
6 7 8 9

MIASTO SIEDLCE, 09.06 18:00

Kapela Zbucka wystąpi w Cafe Fryderyk

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.06

Spotkanie autorskie Bogdana Góralczyka

więcej »

DROHICZYN, 10.06

Dzień Wspólnoty Wspólnot Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

MIĘDZYRZEC, 10.06

Podlaski Dukt Jana Kołkowicza – Rajd Motocyklowo-Konny

więcej »

ŁUKÓW, 10.06

ŁOK: Dzień Prymasa Wyszyńskiego

więcej »
11

DROHICZYN, 11.06

Dzień Wspólnoty Wspólnot Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

WĘGRÓW, 11.06

Dni Powiatu Węgrowskiego z zespołem BOYS

więcej »

DROHICZYN, 11.06

6. Podlaski Motocyklowy Rajd Papieski

więcej »

KRAJ, 11.06 - 13.06

III Krajowe Dni Pola pod hasłem "Rolnictwo przyszłości"

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.06

Kabaret Czesuaf i Halina Mlynkowa wystąpią w najbliższy weekend podczas Dni Mrozów

więcej »

ŁUKÓW, 11.06 10:00

49. Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim

więcej »
12

WĘGRÓW, 12.06

Marek Piekarczyk w Węgrowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.06

Kodeński Wieczernik Akademicki

więcej »

MIŃSK MAZ., 12.06

Kabaret Czesuaf i Halina Mlynkowa wystąpią w najbliższy weekend podczas Dni Mrozów

więcej »

RADZYŃ, 12.06

Spotkanie dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

więcej »

SOKOŁÓW, 12.06

Jubileusz strażaków z Niecieczy

więcej »

ŁUKÓW, 12.06

Gmina Łuków: Rodzinny Festyn z Geologią

więcej »

ŁUKÓW, 12.06

Łuków: zawody wędkarskie o Puchar Niedźwiedzia

więcej »

SOKOŁÓW, 12.06

VociCantati: Musicale – ależ tak

więcej »
13 14

ŁUKÓW, 14.06

ŁOK: nowa wystawa w Galerii PROwizorium

więcej »

ŁUKÓW, 14.06

Łuków: kolejne spotkanie burmistrza z mieszkańcami

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.06 19:00

SIEDLCE DLA JEZUSA A.D. 2022

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.06 - 18.06

Jerycho Młodych w Woli Gułowskiej /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.06

Koncert zespołu - Małe Podlasie

więcej »
18

RADZYŃ, 18.06

Zespół PECTUS wystąpi w Radzyniu Podlaskim

więcej »

DROHICZYN, 18.06

Nadbużańska Noc Świętojańska

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.06 10:00

Zbliża się I Lubelski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich w Białej Podlaskiej

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.06

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 19.06

Gmina Stanin: oddadzą hołd powstańcom styczniowym

więcej »

GARWOLIN, 19.06

Wielkie świętowanie już za tydzień! Dni Garwolina 2022

więcej »

ŁUKÓW, 19.06

Pchli targ i sentymentalny spacer po Łukowie

więcej »

RYKI, 19.06

III Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Zespołów Ludowych powiatu ryckiego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.06

Jubileusz parafii Kotuń

więcej »
20 21 22 23

RADZYŃ, 23.06

Kapitan Krzysztof Baranowski w Radzyniu

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.06

Łuków: wianki nad Krzną

więcej »

Na antenie KRP, 24.06 10:00

Radiowa transmisja Mszy św. na zakończenie roku szkolnego

więcej »
25

SIEMIATYCZE, 25.06

Turniej piłki nożnej - Cresa Cup

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.06

Zbuczyn powita wakacje z przytupem

więcej »

SIEMIATYCZE, 25.06

Siemiatyckie Kino pod Gwiazdami rusza 25 lipca

więcej »

ŁUKÓW, 25.06

Łuków: lato nad zalewem

więcej »

ŁUKÓW, 25.06 11:00

Łuków: lato nad zalewem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 25.06 13:00

To już dziś! Festiwal Kultura bez Granic w Kobylanach

więcej »
26

ŁOSICE, 26.06

Rodzinny festyn „Piknik nad stawem” w Platerowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.06

Zbuczyn powita wakacje z przytupem

więcej »

ŁUKÓW, 26.06

Łukowski Festyn Charytatywny. Zagra MEZO

więcej »

WĘGRÓW, 26.06 10:00

Turniej Smaków na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego

więcej »

Rolnicy, 26.06 10:30

Dzień Otwartych Drzwi w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

więcej »
27 28 29 30

Najnowsze Informacje