KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ostatni weekend wakacji warto spędzić na Mazowszu
2021-08-26 06:35:00 Artykuł czytany 281 razy


Koniec wakacji na Mazowszu zapowiada się bardzo ciekawie. W ostatni weekend sierpnia będzie można m.in. podziwiać rycerzy i damy dworu w trakcie turnieju rycerskiego czy wziąć udział w wojewódzkich dożynkach. Również mazowieckie instytucje kultury przygotowują moc atrakcji na początek września. Na nową wystawę zaprasza m.in. Muzeum Mazowieckie w Płocku, a w Karolinie zostanie otwarte Centrum Folkloru Polskiego. Otwarciu towarzyszyć będzie piknik rodzinny.


Turniej rycerski w Liwie

W ostatni weekend sierpnia Liw zamieni się w tętniącą życiem średniowieczną wioskę. Na XVIII Turniej Rycerski zjedzie blisko 120 rekonstruktorów – bractwa rycerskie z całej Polski, damy dworu, dworzanie i rzemieślnicy. Gry i zabawy średniowieczne, a także pojedynki i pokazy rzemiosła czy tańca dawnego będą czekać na mieszkańców i turystów, którzy w weekend odwiedzą liwski zamek.

Zamek w Liwie położony w malowniczej dolinie Liwca, to średniowieczna twierdza graniczna – podkreśla Eliza Czapska, p.o. dyrektora Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. – Trudno dziś uwierzyć, że zaledwie 80 km od Warszawy przebiegała w wiekach średnich granica Polski z Litwą! Podczas Turnieju będą Państwo mieli okazję podziwiać ze wzgórza zamkowego pokazy konne, pokazy oblężenia zamku, walki rycerzy, kuszników, łuczników czy skosztować średniowiecznej kuchni.

W czasie turnieju będzie można obejrzeć ekspozycje muzealne, jeden z najciekawszych w Polsce zbiorów militariów,  wystawę czasową – kunsztowną broń z terenu Indonezji, odwiedzić  gotyckie piwnice i unikalny drewniany pomost prowadzący do gotyckiej, murowanej wieży.

Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska dwa lata temu Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie przeszedł gruntowną przebudowę i modernizację. – Odnowiony kompleks nawiązuje do historycznego układu zamku liwskiego poprzedzonego tzw. przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym. Ponadto zrewitalizowano gotyckie piwnice, wybudowano przystań kajakową, przenośne drewniane wiaty, plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz zorganizowano pole namiotowe. Na ten cel przeznaczyliśmy prawie 4,8 mln zł.

Zamek jest jedynym tego typu zabytkiem na Mazowszu – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Bogata historia obiektu oraz jego usytuowanie w malowniczej dolinie Liwca przyciągają turystów szukających kontaktu z historią, naturą oraz aktywnego wypoczynku.

Turniej rozpocznie się w sobotę 28 sierpnia o 11.00. Więcej informacji na www.liw-zamek.pl

Dożynki Województwa Mazowieckiego w Radomiu

W tym roku dożynki odbędą się 29 sierpnia w Muzeum Wsi Radomskiej. Dożynki to największe coroczne ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Do Radomia przyjadą delegacje z całego regionu z wieńcami dożynkowymi, aby podziękować za zbiory.

Podczas wojewódzkich dożynek nie zabraknie tradycji, jak i dobrej zabawy. W programie m.in.: barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, uroczysta msza święta, ceremonia dzielenia się chlebem, regionalne przysmaki i występy zespołów ludowych. – Już w niedzielę spotkamy się, by podziękować rolnikom za ich pracę, ale też wspólnie świętować i bawić się – zaprasza marszałek Adam Struzik.

Wydarzenie odbędzie się w wyjątkowym miejscu – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Muzeum Wsi Radomskiej to placówka związana z kulturą ludową, w którą doskonale wpisują się dożynki będące połączeniem ludowego święta z elementami dziękczynnymi. Zachęcam Państwa do wspólnego świętowania.

W programie m.in.: koncert zespołu Pieśni i Tańca Wolanianki, występy kapel ludowych, potańcówka, wystawa maszyn rolniczych, stoiska kół gospodyń wiejskich oraz stoiska twórców ludowych.

Dożynki rozpoczną się w najbliższą niedzielę o godzinie 11:00 od uroczystej mszy św. Więcej szczegółów na https://www.muzeum-radom.pl/

Wystawa art déco w Muzeum Mazowieckim w Płocku  

To będzie nie lada gratka dla pasjonatów historii i sztuki. W sobotę 4 września Muzeum Mazowieckie w Płocku otworzy największą w Polsce wystawę poświęconą sztuce art déco. W wyremontowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej zaplanowano otwarcie wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”. Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało ekspozycję w klimacie lat dwudziestych poprzedniego stulecia.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik płockie muzeum to jedna z perełek na mapie Mazowsza. – To placówka która wyróżnia się na tle innych muzeów w kraju nie tylko długoletnią historią, ale też wyjątkową ofertą. Secesja, art deco to wystawy, które przyciągają wielbicieli sztuki nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Dlatego oprócz zakupu nowych eksponatów, inwestujemy w jego rozbudowę. Już niebawem nowe sale wystawowe zostaną otwarte w kamienicy przy ul. Kolegialnej. Tylko na ten cel w tegorocznym budżecie zarezerwowaliśmy 2,8 mln zł, a w sumie ponad 32 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego i ze środków Unii Europejskiej – dodaje marszałek.

Na wystawie zobaczyć będzie można m.in. wnętrza mieszkalne, meble, szkło, ceramikę, tkaniny i lampy, a także malarstwo i rzeźbę z okresu art déco – wylicza dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj. – Będą też specjalne aranżacje domu mody z kolekcją strojów z epoki, sklepu jubilerskiego z wyeksponowaną puderniczką Tiffany’ego i kolczykami w etui Cartiera oraz gabinetu prezesa banku z kolekcją papierów wartościowych i numizmatów.

Gości ekspozycji witać będzie aranżacja miasta nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, minikino Odeon i oryginalne auto z epoki – Jowett z 1926 r., umieszczone na okrągłej platformie.

Z kolei ekspozycję na pierwszym piętrze otwierać będzie aranżacja mieszkania polskiej inteligencji lat 30. XX wieku – salon z gabinetem, jadalnia, sypialnia i kuchnia. W tej części wystawy znajdzie się też galeria designu, w której prezentowana będzie kolekcja szkła cenionych polskich hut: Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno oraz zagranicznych wytwórni, jak: Lalique’a, Bacarrat i Braci Daum.

Na kolekcję polskiego designu powojennego składają się eksponaty zakupione dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, przedmioty podarowane muzeum przez mieszkańców oraz zakupione antyki. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku płocka placówka kupiła również obiekty po likwidowanej Cepelii przy ul. Chmielnej w Warszawie.

Więcej o wystawie art déco na muzeumplock.eu/pl

Rodzinny Piknik z Zespołem „Mazowsze”


W weekend 3-5 września zostanie otwarte Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”. Miejsce, które pozwoli przybliżyć polską kulturę narodową w jej regionalnych odmianach. Pałac Karolin w Otrębusach to siedziba zespołu Mazowsze, który jest wizytówką naszego regionu – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Na remont i rozbudowę budynku przeznaczyliśmy ponad 25 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego i ze środków Unii Europejskiej. Wszystkie prace zostały przeprowadzone z troską o jego wartość architektoniczną. W przebudowanych i zmodernizowanych wnętrzach powstało nowoczesne centrum edukacyjne prezentujące i promujące polski folklor oraz obrazujące jego rolę na wielu płaszczyznach kultury.

Uroczystemu otwarciu Centrum Folkloru Polskiego będzie towarzyszył Rodzinny Piknik z Zespołem „Mazowsze”, który cyklicznie, odbywa się w Karolinie. Zapoczątkowane kilka lat temu wydarzenie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród okolicznych mieszkańców oraz turystów. Piknik rozpocznie się w piątek 3 września o godz. 20.00 wspólnym koncertem zespołu „Mazowsze" i De Mono. Sobota i niedziela w Karolinie upłyną pod znakiem muzyki w jej różnych odsłonach. Oprócz charakterystycznych ludowych rytmów usłyszymy również chór „Mazowsza” w rozrywkowym repertuarze piosenek dla całej rodziny, a orkiestra „Mazowsza” zaprezentuje się w koncercie symfonicznym. Artyści baletu poprowadzą warsztaty taneczne, a to wszystko na kilku plenerowych scenach ustawionych w przestrzeni Parku Karolin.

Więcej na https://www.mazowsze.waw.pl

fot. Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
wykop

Komentarze

  • Polowanie na kaczki
    2021-08-28 01:53:52

    arrow

    Najciekawsze to splywy kajakowe rzeka Liwiec z kajakarzami z ,,Chmielewa “
    Reklama jak nie powinni zachowywac sie kajakarze na wodzie

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Jakie są najczęstsze powikłania po przejściu COVID-19?
2022-01-21 13:41:38 Kategoria:

Ponad ćwierć miliarda osób na całym świecie zostało zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Większość z nich wyzdrowiała. Nie dla wszystkich oznacza to powrót do pełnej...

więcej »
foto

Witamina D3 – jakie są objawy niedoboru?
2022-01-21 12:38:25 Kategoria:

Witamina D3 odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Już od pierwszych miesięcy życia należy dbać o jej prawidłowy poziom. Jest niezbędna dla prawidłowego...

więcej »
foto

Kwasy tłuszczowe omega-3 - najlepsze źródła w diecie
2022-01-21 12:29:28 Kategoria:

Zdrowe tłuszcze, a szczególnie kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne w utrzymaniu prawidłowej pracy organizmu. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe muszą zostać...

więcej »
foto

OBYWATELSKA INICJATYWA UCHWAŁODAWCZA 2.0
2022-01-21 06:00:00 Kategoria:

Stowarzyszenie BONUM PUBLICUM zaprasza do udziału w projekcie pn. „OBYWATELSKA INICJATYWA UCHWAŁODAWCZA 2.0”.

więcej »
foto

Jakie zalety ma catering dietetyczny?
2022-01-19 10:14:36 Kategoria:

Catering dietetyczny Białystok polega na dostarczaniu przez wybraną firmę posiłków pod wskazany adres. Opcja ta cieszy się coraz większą popularnością, co wynika z...

więcej »
foto

Kartony fasonowe - czy kartony klapowe? Poradnik przed...
2022-01-18 07:11:58 Kategoria:

Wbrew pozorom, przygotowanie wysyłki potrafi być bardzo wymagające. Jednym z jej istotnych etapów jest wybór kartonu, w którym umieścisz wysyłane obiekty. Oferta...

więcej »
foto

Pamiętajcie o Magicznych Ogrodach!
2022-01-16 10:04:36 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny zaprasza gości od 29 kwietnia 2022 roku.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowenna przed wspomnieniem bł. Męczenników Podlaskich...
2022-01-20 15:28:00 Kategoria:

14 stycznia w Pratulinie rozpoczęła się nowenna poprzedzająca wspomnienie bł. Męczenników Podlaskich przypadające 23 stycznia. Modlitwę codziennie transmituje...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

ŁUKÓW, 02.01

Łuków: Giełda Kolekcjonerów

więcej »
3 4 5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Wspólne kolędowanie w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Siedlec

więcej »

ŁOSICE, 06.01

Orszak Trzech Króli w Huszlewie

więcej »

PARCZEW, 06.01

Parczewski Spacer Orszakowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Koncert kolęd i pastorałek - Noel

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Łukowie

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Sokołowie Podlaskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 11:00

Siemiatycze zapraszają na Orszak Trzech Króli

więcej »
7 8

RADZYŃ, 08.01

Zaproszenie na spotkanie opłatkowe Domowego Kościoła

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.01

KPS zagra z ZAKSĄ

więcej »
9

ŁUKÓW, 09.01

Koncert Kolęd i Pastorałek w Trzebieszowie

więcej »

ŁUKÓW, 09.01

Eleni i Kasia Cerekwicka wystąpią w Łukowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.01

Koncert kolęd w Zbuczynie

więcej »
10 11

ŁOSICE, 11.01

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Huszlewie

więcej »
12

SIEMIATYCZE, 12.01

Obrzędy wstępne Mszy Świętej - kolejne spotkanie w siemiatyckim Karmelu

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.01

Mobilna Akademia Młodych Orłów po raz kolejny zagości w Siemiatyczach

więcej »
13

DROHICZYN, 13.01

Seminaryjny Wieczór Wiary

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Zapisy na Kurs Nowe Życie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Wystawa akwareli Jarosława Drążka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

S.W.E.T.E.R. - Siedleckie Wieczory Ekscytacji Teatralnej z Elementami Rywalizacji 14 stycznia na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
15 16
17

MIĘDZYRZEC, 17.01

Rocznica męczeństwa unitów w Drelowie

więcej »
18 19 20 21

ŁUKÓW, 21.01

Łuków: obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.01

KPS zagra z Krispolem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.01

Połoski: Modlitwy do Św. Rity z Cascii

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.01 10:00

Doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Sanktuarium w Pratulinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.01 17:00

Nabożeństwo ku czci św. Rity w siedleckiej parafii

więcej »
23

SOKOŁÓW, 23.01

Koncert Noworoczny w SOK: Warszawska Orkiestra Sentymentalna

więcej »

ŁOSICE, 23.01

Koncert grup artystycznych w ŁDK

więcej »
24 25 26 27

ŁUKÓW, 27.01

Gmina Łuków: szczepienia przeciwko COVID-19

więcej »
28 29 30
31

Najnowsze Informacje