Łosice

Mazowsze wystąpi w Łosicach

Kultura Śr. 24.05.2023 12:01:39
24
maj 2023

W niedzielę, 4 czerwca na Targowisku Miejskim w Łosicach wystąpi zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Grupa wystąpi z koncertem „Kalejdoskop Barw Polski”.

Nie zna „Mazowsza”, kto nie widział koncertu „Kalejdoskop Barw Polski”. To nie tylko flagowy koncert, ale także kwintesencja działalności zespołu. Nic tak jak „Kalejdoskop Barw Polski” nie oddaje istoty „Mazowsza”. Koncert, trwający z reguły około 2,5 godziny, to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski. Prezentują one folklor wsi i miasteczek, ale często są to tańce narodowe, które „Mazowsze” także ma w swoim repertuarze.

Podczas koncertu widzowie mogą wraz z artystami „Mazowsza” przemierzyć całą Polskę. Poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom, które cieszą oko. To właśnie kostiumy dopełniają całości obrazu „Mazowsza” nie tylko w „Kalejdoskopie Barw Polski”, ale w każdym programie zespołu. W czasie tego koncertu widzowie mogą wędrować wraz z zespołem przez całą Polskę. Od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry i Śląsk. Z pewnością wielu zachwyci się krakowiakiem czy oberkiem, wspaniałymi choreografiami mistrza mazowszańskiego parkietu – Witolda Zapały czy innych twórców jedynych w swoim rodzaju układów tanecznych. I wielu zapadną na zawsze w pamięć słowa mazowszańskich hitów, jak Kukułeczka, Cyt, cyt, Furman czy Ej, przeleciał ptaszek. A to wszystko okraszone fantastyczną grą orkiestry „Mazowsza" pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego. Warto zasmakować „Kalejdoskopu Barw Polski” i dotknąć tego, co w „Mazowszu” jedyne w swoim rodzaju – polskiej kultury i polskiego folkloru w wersji dla każdego widza. Tego wymagającego i wykształconego oraz tego, który z polską muzyką kulturą styka się po raz pierwszy.

Dyrygent: Jacek Boniecki
Przygotowanie baletu: Zofia Czechlewska
Przygotowanie chóru: Mirosław Ziomek

Wstęp na koncert jest wolny.Inf. pras.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
bebkowa Pt. 26.05.2023 09:42:15

Ojej, to pani Orzełowska i pan Kucewicz z własnej kieszeni sfinansowali ten koncert? Bardzo dziękujemy!

REALISTA Niedz. 28.05.2023 10:24:33

termin raczej nieprzypadkowy, ale ja i nie tylko, wybieram kierunek Warszawa