R E K L A M AŁOSICE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pamiętali o cichociemnych
2016-09-29 18:16:39 Artykuł czytany 2776 razy


Dziś, 29 września w Starych Łepkach koło Olszanki został odsłonięty pomnik upamiętniający zrzut cichociemnych. Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii. Mszy św. polowej przewodniczył ks. płk Marek Pietrusiak. Homilię wygłosił ks. Andrzej Głasek proboszcz parafii Hadynów.


Zrzut zaopatrzenia i czterech skoczków por. Piotra Szewczyka, por. Józefa Czumy,  ppor. Jacka Przetockiego i ppor. Tadeusza Benedyka odbył się nocą z 17 na 18 lutego 1994 roku. Pomnik  - głaz z pamiątkową  tablicą  umieszczony został w Starych Łepkach obok budynku byłej szkoły.

- Kamień, który dziś odsłaniamy, to nasza wdzięczność za wkład minionych pokoleń w kształt naszej Ojczyzny. Tablica, którą odsłaniamy, jasno wpisuje się w naszą pamięć o wydarzeniach, które działy się tu pośród nas, a o których wiedzę mamy ponieść w przyszłość. Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie dla nas fundamentem budowy odpowiedzialności za Ojczyznę za nasz  wspólny dom, który tworzymy, a który ma na imię Polska – mówił ks. Andrzej Głasek.

Po Mszy św. nastąpił zrzut skoczków  żołnierzy z jednostki specjalnej z  IX Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, który stacjonuje w Lidzbarku Warmińskim. Zrzut czterech skoczków nastąpił z samolotu z wysokości 4 tys. metrów. Skok wykonywali aktualni wicemistrzowie Polski w konkurencji lądowania na celność na spadochronach desantowych. Jednak nie był to skok do końca udany skoczkowie wylądowali poza miejscowością Stare Łepki.   Następnie odbyła się cześć główna  uroczystości -  odsłonięcie pomnika według ceremoniału wojskowego. Symboliczną  wstęgę przecinali: płk Grzegorz Piotrowski, wicestarosta Bożena Niedzielak, burmistrz miasta i gminy Łosice  Mariusz Kucewicz, wójt gminy Olszanka Jan Parol. Pomnik poświęcił ks. płk Marek Pietrusiak.  Następnie głos zabrał wójt gminy Olszanka Jan Parol.

- Jesteśmy zaszczyceni, że nasza mała Ojczyzna była świadkiem chwili, gdy  cichociemni spadli nam z nieba w trudnym momencie historii. Należy im się nasza pamięć. Korzystamy z tego przywileju, że czczenie ich pamięci jest dozwolone. Odsłonięcie pomnika jest okazją do ponownej analizy wspomnianych wydarzeń oraz odświeżenia sylwetek skoczków, dzięki czemu możemy powiedzieć, że znamy ich coraz lepiej. Cichociemni zasłużyli na miano elity. Żołnierze i emisariusze cywilni wracali do kraju, aby służyć swoim doświadczeniem tam gdzie byli najbardziej potrzebni. Zasłynęli żołnierskim kunsztem i zaangażowaniem w licznych akcjach bojowych i rozpoznawczych, a także jako instruktorzy wojskowi. Z prawdziwą dumą myślę o profesjonalizmie i osiągnięciach żołnierzy specjalnych spadkobierców cichociemnych. Jestem przekonany że etos cichociemnych, etos męstwa niezłomnej wierności Ojczyźnie i najwyższym standardom wojskowego rzemiosła zawsze będzie  normą postępowania i oparciem w chwilach próby – mówił wójt gminy Jan Parol.

- Dzisiejsza uroczystość to wspaniała  lekcja historii – historii cichociemnych, która uczy przede wszystkim pokory i poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące zachowań ludzkich czasów wojny i okupacji. Pokazuje, że bez względu na przemijający czas, poziom cywilizacyjny czy system polityczny istnieją stałe niezmienne wartości, którymi kieruje się człowiek  to Bóg, Honor  i Ojczyzna. Dziś w tym wyjątkowym gronie ludz,i dla których te wartości znajdują się na właściwym miejscu przywołujemy też pamięć wszystkich naszych rodaków, którzy oddali najwyższą ofiarę w obronie wolności naszego kraju. Mamy przed oczami ich cierpienie, ból, ale i odwagę oraz ich umiłowanie nad życie niepodległości  – mówiła wicestarosta łosicka Bożena Niedzielak.

Następnie apel pamięci odczytał por.  Piotr Syczuk. Liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod nowo odsłoniętym pomnikiem. Odbyła się też  salwa honorowa.

Na zakończenie uroczystości część artystyczną zatytułowaną „Jest w duszy polskiej ukryty zakątek” przedstawili uczniowie Gimnazjum w Olszance przygotowani pod kierunkiem Grażyny Grad i Wojciecha Wawryniuka, dyrektora Zespołu Szkół w Olszance.

Na to wydarzenie do Starych Łepek przybyli m.in.  kapelan wojskowy ks. płk Marek Pietrusiak, ks. kan. Sławomir Kapitan - dziekan dekanatu łosickiego, ks. Andrzej Głasek - proboszcz parafii Hadynów, poseł Anna Maria Siarkowska, żołnierze, przedstawiciele policji i Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Sztandarowe z gminy Olszanka, przedstawiciele władz samorządowych, a także młodzież szkolna.  
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


SK/Łosice/DJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
2021-06-09 14:29:29 Kategoria:

Czy współcześni lekarze przywróciliby słuch Ludvigowi van Beethovenowi? Jak w Polsce i na świecie rozwija się leczenie chorób słuchu? Jak dbać o profilaktykę i...

więcej »


foto

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać przy jego...
2021-06-16 08:04:20 Kategoria:

Nie wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu, można przewidzieć. Potrzeba nagłej i kosztownej rehabilitacji dziecka, zakup drogich leków, naprawa samochodu...

więcej »
foto

Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA dla Polskiego Mniszka
2021-06-14 12:41:32 Kategoria:

9 czerwca z rąk Pierwszej Damy Agaty Kornhauser - Dudy, marka Polski Mniszek otrzymała Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA. 

więcej »
foto

Leki na alergie wziewne – co stosować?
2021-06-12 10:34:12 Kategoria:

Męczące drapanie w gardle, zaczerwienione, łzawiące oczy, suchy kaszel i nawracający katar utrudniający funkcjonowanie – objawy alergii mogą skutecznie uprzykrzać...

więcej »
foto

Wypowiedzenie OC w 3 krokach
2021-06-09 13:28:07 Kategoria:

Jeżeli zamierzasz wypowiedzieć OC, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który w 3 krokach objaśnia, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!

więcej »
foto

Punkt Szczepień Drive Thru w Siedlcach
2021-06-09 08:42:09 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. uruchomiło szczepienia przeciw COVID-19 w Punkcie Drive Thru w Siedlcach przy ul. Jana Pawła II 6 (parking za stadionem). Jest to...

więcej »

Łosice

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9

ŁOSICE, 09.06 09:00 - 09.06 13:00

Oddaj krew w Łosicach

więcej »
10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje