R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Biskup Szelążek patronem biblioteki w Starych Kobiałkach
2021-12-02 15:28:17 Artykuł czytany 241 razy


Rada Gminy Stoczek Łukowski na ostatniej sesji przyjęła stanowisko o nadaniu imienia Biskupa A. P. Szelążka Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach. Od tego momentu trwają prace przygotowawcze do uroczystości nadania imienia, zaplanowanej na drugą połowę 2022 roku.


O wszelkich postępach w tej sprawie będziemy informować, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się z uzasadnieniem stanowiska Rady Gminy Stoczek Łukowski:

„Do kompetencji Rady Gminy należy nadanie imienia samorządowej instytucji kultury. Nadanie imienia jest sprawą prestiżową, potwierdza rangę instytucji oraz nadaje indywidualną tożsamość. Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach jest jedyną instytucją kultury Gminy Stoczek Łukowski.

Wyróżnia się na tle powiatu, województwa a nawet kraju, co potwierdzają branżowe rankingi oraz zdobywane tytuły i wyróżnienia. Ma bogatą ofertę czytelniczą i kulturalną, spełnia bardzo ważną rolę w środowisku kulturalnym gminy i parafii Stoczek Łukowski. Od wielu lat Biblioteka organizuje wydarzenia o charakterze religijnym, również związane z urodzonym w stoczkowskiej parafii Biskupem Adolfem Piotrem Szelążkiem. Dlatego też zasadnym wydaje się nadanie jej imienia, które wyróżni ją spośród innych placówek w regionie.

Postać Sł. B. Adolfa Piotra Szelążka na stałe wpisała się w historię Stoczka Łukowskiego, a stało się tak za sprawą i z inicjatywy Sióstr ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, których to założycielem był właśnie Biskup Szelążek.

„Tu się wszystko zaczęło” – takimi słowami w rozpoczęła współpracę z Ks. Prałatem Józefem Huszalukiem, proboszczem Parafii w Stoczku Łukowskim ówczesna Matka Generalna Zgromadzenia - Siostra Sabina Gumkowska. Wtedy właśnie lokalna społeczność dowiedziała się, że ten wielki człowiek, patriota i wzór do naśladowania wywodzi się ze stoczkowskiej ziemi.

W roku 2011 po raz pierwszy delegacja z parafii Stoczek Łukowski odwiedziła siostry Terezjanki w Domu Generalnym Zgromadzenia w Podkowie Leśnej. To właśnie wtedy został nakreślony wspólny kierunek działań, którego celem była działalność informacyjno-promocyjna na rzecz naszego wspólnego biskupa. Wynikiem spotkania była także pamiątkowa tablica - ufundowana Słudze Bożemu przez: Miasto, Gminę i Parafię Stoczek Łuk., której uroczyste odsłonięcie w naszej parafii miało miejsce dn. 26.02. 2012 r., oczywiście z udziałem Sióstr ze Zgromadzenia pod przewodnictwem Matki Generalnej Judyty Jankowskiej i dzięki zaangażowaniu organizacyjnemu Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach.

Od tego momentu – we współpracy z Siostrami Terezjankami - w naszej parafii są organizowane cyklicznie uroczystości poświęcone pamięci Biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Od tego momentu zaprzyjaźniliśmy się z Siostrami Terezjankami i uczestniczymy we wszystkich ważnych wydarzeniach zw. z ich założycielem a koordynatorem tych działań jest właśnie Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach.

6 października 2013 r. w Toruniu uczestniczyliśmy w uroczystościach rozpoczynających proces beatyfikacyjny Biskupa Szelążka. Od tego momentu - jako mieszkańcy ziemi stoczkowskiej wszyscy czekamy z niecierpliwością na chwilę, kiedy nasz ziomek, Biskup Adolf Piotr Szelążek zostanie wyniesiony na ołtarze. W tej intencji są odprawiane na naszej świątyni co trzecią niedzielę Msze św. oraz cyklicznie organizowane uroczystości.

Postać Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka jest także znana wśród najmłodszych parafian, czego dowodem są wiersze zebrane w tomiku poezji wydanym przez Bibliotekę. W ostatnich latach została opracowana w Bibliotece także kolorowanka dla dzieci, opowiadająca w formie obrazkowej o życiu i działalności Biskupa Szelążka.

Jako dorośli przedstawiciele parafii Stoczek Łukowski, w maju 2016 r. uczestniczyliśmy w pielgrzymce pod hasłem: „Śladami sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka – ze Stoczka Łukowskiego do ziemi toruńskiej”. To wyjątkowe przeżycie pozwoliło nam poznać jeszcze bardziej życie i działalność Biskupa Szelążka.

We wrześniu 2016 r. uczestniczyliśmy w uroczystościach z racji zakończenia procesu beatyfikacyjnego Księdza Biskupa Adolfa Piotra Szelążka na etapie diecezjalnym. Wspólnie podczas Mszy św. w kościele Świętego Jakuba w Toruniu dziękowaliśmy za postępy w procesie beatyfikacyjnym i modliliśmy się o rychłe zakończenie procesu na etapie rzymskim.
W listopadzie 2017 r. dzięki uprzejmości siostry postulatorki Hiacynty Augustynowicz, mogliśmy poznać działalność biskupa Szelążka jako niezłomnego obrońcy niepodległości politycznej i duchowej – ale też przedstawić Go szerzej wśród środowisk regionalistów z całego województwa lubelskiego podczas XV SEJMIKU TOWARZYSTW REGIONALNYCH LUBELSZCZYZNY zorganizowanego w Stoczku Łukowskim pod hasłem Drogi do niepodległości w małych ojczyznach.

W lutym 2018 r. z radością i dumą uczestniczyliśmy w Dniach Szelążkowych w Toruniu. Tam właśnie – za pośrednictwem Sióstr ze Zgromadzenia – nawiązaliśmy kontakt z Amatorską Grupą Teatralną z Łucka na Ukrainie, którą w listopadzie 2018r, w 100. rocznicę sakry biskupiej, gościliśmy w naszej parafii z przedstawieniem o Biskupie Szelążku pt. „Kto we łzach sieje” opowiadającym o wewnętrznych przeżyciach bpa A. P. Szelążka podczas aresztowania, przesłuchań i wygnania z diecezji łuckiej po II wojnie światowej.

Wydarzeń i okoliczności, które łączą nas z Siostrami ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz ich założycielem a naszym ziomkiem jest wiele. Niemały wpływ na to ma postawa lokalnych księży, w szczególności Księdza Prałata Józefa Huszaluka. Dziś dostrzegamy wyraźnie heroizm czynów oraz wielkość samej osoby urodzonego w naszej parafii Biskupa. Dlatego w imieniu własnym i wszystkich parafian chcemy nadać Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach imię Biskupa Adolfa Piotra Szelążka i w ten sposób przyczynić się do szerzenia kultu naszego ziomka Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka.

Uważamy, że Gminna Biblioteka Publiczna jako znacząca instytucja kultury w Gminie Stoczek Łukowski, powinna otrzymać imię, a imię Biskupa Adolfa Piotra Szelążka wydaje się być w tym wypadku najlepszym wyborem: z jednej strony podnosi rangę biblioteki, z drugiej – honoruje nieżyjącego sławnego stoczkowianina”.Inf. www.biblioteka.stoczeklukowski.pl

DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Kolejna audycja pielgrzymkowa
2022-08-03 17:21:33 Kategoria:

Dziś w „Czarno na białym” kontynuujemy tematy związane z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. 1 sierpnia - z Łosic, Zbuczyna i Białej Podlaskiej, 2 - z Międzyrzeca...

więcej »


foto

Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:

Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...

więcej »
foto

Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:

Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...

więcej »
foto

Gwiazdy internetu i kina - wszystkie w jednym miejscu
2022-08-08 08:40:30 Kategoria:

W sieci szukamy dziś informacji na najróżniejsze tematy. Nierzadko wówczas trafiamy na serwisy społecznościowe czy portale rozrywkowe, które przyciągają nas...

więcej »
foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 1 Zawody opiekuńcze i...
2022-08-08 07:06:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Jak oszczędzać pieniądze?
2022-08-05 15:44:43 Kategoria:

Inflacja robi swoje. Z jej powodu coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, w jaki sposób może nieco zaoszczędzić. To na całe szczęście jest możliwe. Z tego powodu...

więcej »
foto

Przewodnik budowlany: Które elementy koparki zużywają...
2022-08-03 07:08:52 Kategoria:

Zużywanie się koparki nie jest niczym szczególnym, jednak są takie części, które szybciej niż pozostałe ulegają wyeksploatowaniu. Nic dziwnego – pracują w wysokich...

więcej »
foto

Atrakcyjne Ogrody
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

W Janowieckim parku czekają na gości różne atrakcje. Łączy je jedna rzecz. Powodują wypieki na policzkach.

więcej »

Łuków

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08 17:00

Łuków: spotkanie przy Mówiącym Kamieniu

więcej »
2 3 4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.08

Święto Miodów Ziemi Łukowskiej już w niedzielę

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Łuków: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Festyn Rodzinny w Łukowie

więcej »
8 9 10 11 12 13

ŁUKÓW, 13.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »
16 17 18 19

ŁUKÓW, 19.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »
20 21
22 23 24

ŁUKÓW, 24.08

Łuków: ruszyły zapisy na Biegi Brzóski

więcej »
25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje