R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prezydent RP i szef MON z certyfikatem dla 18. Dywizji
2021-06-18 19:03:51 Artykuł czytany 1443 razy


Wizytą Prezydenta RP, Ministra Obrony Narodowej i najwyższych dowódców w Wólce Konopnej (gm. Trzebieszów, pow. łukowski) zakończyło się największe tegoroczne ćwiczenie Wojska Polskiego – Dragon ‘21. Dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej otrzymało tam 18 czerwca certyfikat potwierdzający jego zdolność sprawnego dowodzenia podległymi jednostkami.


To sprawne dowodzenie nie odbywało się z doskonale wyposażonych sztabów ani znanych jak własna kieszeń poligonów. Stanowisko dowodzenia dywizji już od wiosny przemieszczało się po wschodniej Polsce, rozkładając się w położonych na uboczu miejscowościach. Ostatnim takim przystankiem była właśnie Wólka Konopna. Wojsko ulokowało się w budynku po szkole, w sąsiedztwie którego rozstawiono pojazdy z aparaturą łączności i pojazdy zbrojnej ochrony. – Pierwszym etapem było ćwiczenie taktyczne z wojskami, które odbywało się na poligonach, głównie w Orzyszu i Nowej Dębie. Drugą częścią były ćwiczenia dowódczo-sztabowe w terenie przygodnym, z wykorzystaniem infrastruktury cywilnej. Zespół certyfikujący pod kierownictwem gen. Malinowskiego został wydzielony z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i to oni oceniali nasze działania. Ćwiczyliśmy na komputerach, odwzorowując sytuacje, które mogłyby się zdarzyć podczas realnego konfliktu. Było naprawdę ciężko, ale zdaliśmy nasz egzamin dojrzałości i bardzo się z tego cieszymy – powiedział rzecznik 18. DZ, mjr Przemysław Lipczyński.

Certyfikat na piśmie wręczył dowódcy 18. DZ, gen. dyw. Jarosławowi Gromadzińskiemu minister obrony Mariusz Błaszczak, a gratulacje złożył zwierzchnik sił zbrojnych, Prezydent RP Andrzej Duda. Obaj politycy mówili o wzmacnianiu obronności wschodnich rubieży Polski i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego elementem jest budowa 18. Dywizji Zmechanizowanej. Wyrazili zadowolenie ze wzrostu jej możliwości i zapowiedzieli dalsze inwestowanie w wojsko: zarówno w jego uzbrojenie i infrastrukturę, jak i w ćwiczenia. Prezydent Duda nawiązując do informacji o kiepskim wyniku ćwiczeń sztabowych na początku roku, powiedział: – Wolę, by ćwicząc na komputerach sto razy przegrali, ale kiedy przyjdzie do prawdziwej walki, mieli już wyciągnięte wnioski i zwyciężyli. Krwią i potem żołnierza, oraz mądrością, wiedzą, przebiegłością, odwagą i doświadczeniem dowódców.

Prezydent poinformował, że niedawny szczyt NATO potwierdził znaczenie obrony wschodniej flanki Sojuszu: – Nie słuchajcie tych, co mówią, że uwaga naszych sojuszników, w tym tego największego, odsuwa się od nas i przesuwa w inne rejony. Przywódcy państw NATO zdecydowanie i jasno mówili o realiach obrony naszej części świata. Wzmacniając nasze bezpieczeństwo, wzmacniamy i cały sojusz – powiedział prezydent. Andrzej Duda ogłosił też ważną decyzję personalną: gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, główny organizator ćwiczeń Dragon ’21, zostanie nominowany na kolejną trzyletnią kadencję.

Ważnym elementem ćwiczenia była współpraca wojska z lokalnymi społecznościami. Chwaliły ją obie strony: wojsko cieszyło się z otwartości miejscowych władz i gościnnego przyjęcia przez mieszkańców. Mirosław Szekalis, wójt gminy Trzebieszów oraz Maria Chromińska, sołtys Wólki Konopnej mówili z kolei, że stanowisko dowodzenia dywizji nie było uciążliwym, ani nawet specjalnie wymagającym sąsiadem. Zapewnili, że wojsko będzie mile widziane w okolicy również w przyszłości.

Gościnne przyjęcie i poczęstunek przygotowało Prezydentowi RP miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, a sympatycznym akcentem było jego spotkanie z najstarszą mieszkanką okolicy, 103-letnią Pauliną Lichniak.


GALERIĘ ZDJĘĆ NR I ZOBACZYSZ
TUTAJ

GALERIĘ ZDJĘĆ NR II ZOBACZYSZ TUTAJ


AB [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Pioter
  2021-06-19 07:01:51

  arrow

  Festyn za stodołą.

 • Z łukowa
  2021-06-18 21:16:23

  arrow

  Jest na czym oko zawiesić- oczywiscie piszę tylko o przystojnych ochroniażach. Szkoda że w Polsce takuch nieduzo. 😞

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

41. Piesza Pielgrzymka Podlaska na antenie Katolickiego...
2021-07-30 14:39:00 Kategoria:

Zapraszamy słuchaczy do towarzyszenia pielgrzymom za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. Na trasie 41. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę będą obecni...

więcej »


foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »
foto

3 aktywności na świeżym powietrzu, na które warto...
2021-07-29 12:33:00 Kategoria:

Ruch na świeżym powietrzu do podstawa do dbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto zamienić ściany klubów fitness na plener - widoki są przede wszystkim...

więcej »
foto

Kształcimy w zawodach, w których jest praca
2021-07-27 06:54:00 Kategoria:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach jest placówką oświatową Samorządu Województwa Mazowieckiego. W skład Centrum wchodzą: Medyczna Szkoła...

więcej »

Łuków

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08

ŁOK: giełda kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Łuków: taniec nad zalewem

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Mobilny punkt szczepień w Stoczku Łukowskim

więcej »

ŁUKÓW, 01.08 12:00

Święto Miodów Ziemi Łukowskiej

więcej »

ŁUKÓW, 01.08 13:00

Szczepienia w Ławkach i Serokomli

więcej »
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje