R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Bp Suchodolski: twórzmy miejsca, w których młodzi poczują się jak w domu
2021-10-21 09:28:10 Artykuł czytany 990 razy


- Dajmy młodym miejsce, zaprośmy ich i twórzmy wspólnoty korzystając z dwóch najbardziej sprawdzonych formacji: Ruchu Światło-Życie oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży - wskazywał bp Grzegorz Suchodolski podczas konferencji „Młodzi dla Kościoła synodalnego”. Okazją do tego było spotkanie formacyjno – duszpasterskie księży diecezji siedleckiej, które odbyło się w środę 20 października w Wyższym Seminarium Duchownym.


Bp Grzegorz Suchodolski wskazywał, że dostrzegamy rzeczywistość braku uczestnictwa młodych w niedzielnej Eucharystii oraz faktyczne oddziaływanie Kościoła poprzez lekcje religii. Widzimy, że młodych nie interesuje zdanie Kościoła i to co ma on im do zaoferowania. Szukanie nowego stylu pociągnięcia młodzieży i wprowadzenia ich na drogę wiary jest dziś koniecznością, przed którą staje Kościół.

Przypomniano, że pierwszymi wychowawcami są rodzice. Jednakże dziś rodzina, która przeżywa różnorakie kryzysy, nie zawsze potrafi w późniejszych latach, dać młodym propozycje przeżywania wiary. Dziś przed duszpasterzami staje bardzo poważne wyzwanie. Poszukiwanie rozwiązania tej kwestii będzie się dokonywać także na drodze synodalnej.

- Tam, gdzie jest formacja i doświadczenie wspólnot, kiedy młodzi są ze sobą razem, oni także potrafią przyjść na Eucharystię, również poza niedzielą; czy przyjść i poprowadzić adorację Najświętszego Sakramentu. Odpowiedzią na pytanie: ‹‹kiedy będziemy mieli ludzi młodych?››;jest to czy potrafimy zaproponować młodym chrześcijaństwo przeżywane w wymiarze wspólnotowym - wskazywał bp Suchodolski.

Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej mówił, że w tych parafiach, w których uda się utworzyć takie wspólnoty, jest szansa na aktywną obecność młodych ludzi. - Ja nie mam wątpliwości, że odpowiedzią na kryzys wiary młodych jest tworzenie wspólnot przy parafiach. Potrzeba zainwestowania w programy formacyjne dla młodych i to te najlepiej sprawdzone - mówił ks. biskup. Wskazując jednocześnie, że w diecezji siedleckiej najlepiej funkcjonują dwa: Ruch Światło-Życie oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. - Dużym grzechem zaniedbania byłoby nie podjęcie tego wyzwania na etapie, gdy tak wielu młodych odchodzi od Kościoła. Właśnie ci, którzy będą formować się we wspólnotach, będą mogli dotrzeć do swoich kolegów i koleżanek, aby przez przykład życia wciągnąć ich na nowo w przygodę wiary -zaznaczył ksiądz biskup.

W nawiązaniu do rozpoczętego procesu synodalnego, który ma się najpierw dokonywać w małych grupach dzielenia, to wspólnoty formacyjne mają być istotą duszpasterstwa młodzieży. Biskup wskazywał także na praktyczny wymiar tych działań m.in. potrzebę tworzenia i udostępnienia miejsc przy parafiach, które będą służyć młodym. - Mamy wspaniałą grupę młodych duszpasterzy na szczeblu centralnym – diecezji, ale także w naszych dekanatach i parafiach. Oni mają pasję, chcą ofiarować młodym swój czas i swoje talenty. Trzeba to wykorzystać! Jeśli nie pomożemy, nie zainwestujemy to wtedy tej młodzieży nie będziemy mieli - apelował bp Suchodolski.

Od września tego roku w Siedlcach funkcjonuje Diecezjalne Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, które swą siedzibę ma w kaplicy przy parafii Ducha Świętego. W październiku odbyło się pierwsze, comiesięczne Nocne Czuwanie Młodych. Od kilku lat takie wydarzenia odbywają się także w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu. Gdy upłynie czas stanu wyjątkowego cykliczne spotkania będą się odbywać w obu punktach. Zaś każdego 23 dnia miesiąca odbywa się modlitewne przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Z kolei 16 października w Łukowie odbyło się I Diecezjalne Forum Młodych. Do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przyjechali liderzy i animatorzy duszpasterstwa młodzieży z całej diecezji siedleckiej. Forum Młodych to inicjatywa Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Takie spotkania planowane są jako coroczne.

W I Forum Młodych udział wzięło ponad 220 osób. Wydarzenie zakończyło się wyborem sześciu przedstawicieli do Diecezjalnej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W radzie zasiadać też będą przedstawiciele dekanalnych duszpasterzy młodzieży. Grono to zostanie uzupełnione o trzy osoby reprezentujące: KSM, Oazę i Służbę Liturgiczną Ołtarza, siostrę zakonną uczącą religii oraz małżeństwo z Domowego Kościoła. Podczas Uroczystości Chrystusa Króla osoby te otrzymają z rąk biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy, dekrety powołujące do Diecezjalnej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Na czwartek 21 października zaplanowany jest także zjazd kapłanów do Białej Podlaskiej. Spotkania odbędą się w par. Wniebowzięcia NMP.

xMW [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • ???
  2021-10-26 12:20:35

  arrow

  Organizować te spotkania, czy dać temu spokój?
  Musi być jasna odpowiedź.

 • student
  2021-10-23 11:07:12

  arrow

  Cały czas mówi się o młodzieży w naszym wieku, a nie o nastolatkach. To ważne.

 • JAnka
  2021-10-22 23:09:11

  arrow

  Księża, którzy pracują duszpastersko w parafiach, mają naprawdę dobre pomysły na młodzież, bo z tą młodzieżą przebywają, rozmawiają, słuchają. Znają ich i "pachną tymi owcami". Wystarczy dać im robić to, co robią i nie oczekiwać cudów w kilka miesięcy. Ci księża, którzy nie mają zbytniego zapału, wymagają szczególnie zainteresowania, może ojcowskiej rozmowy, troski, żeby odnowili swój zapał do realizacji powołania, do wychodzenia do ludzi. Zgadzam się, że nie wystarczy zorganizować miejsca spotkań dla młodzieży, trzeba dać im siebie a miejsca na spotkania z pewnością się znajdą.
  Rodzice obecnej młodzieży to ludzie 30-50lat. Ta grupa została zupełnie przespana, odpuszczona, bo jeszcze wtedy było jako-tako. A wsparcie w rodzicach jest nie do przecenienia.

 • rodzic
  2021-10-22 13:00:23

  arrow

  Młodzież szkolna nie ma czasu na chodzenie do jakiegoś "Centrum". Jest w szkole i tam powinna mieć pełną opiekę, także duszpasterską. O to powinien zadbać Kościół. Katecheci nie lubiani przez młodzież winni szukać innej pracy, a nie w szkole.
  W domu dzieci odrabiają lekcje i nie mają czasu na nic więcej, poza pójściem do kościoła na mszę niedzielną.
  Propozycja ta nie jest przemyślana do końca.

 • bp
  2021-10-21 20:28:44

  arrow

  centralizacja duszpasterstwa młodzieży w diecezji, tworzenie jakiegoś Centrum czy mnożenie akcji duszpasterskich nie da młodym formacji ludzkiej ani duchowej. .. danie im "fajności" w Kościele i rozmycie nauczania Kościoła pogłębi kryzys Kościoła.

 • iks
  2021-10-21 10:40:42

  arrow

  To wszystko prawda, ale w tym wszystkim pomija się to, o co Kościół walczył - religię w szkole. To już są grupy młodzieży, których nie można lekceważyć przez banalny poziom lekcji. Młodzież porównuje, na jakim poziomie są lekcje z innych przedmiotów szkolnych, a na jakim poziomie jest religia. I to porównanie prowadzi do takiego wniosku: szkoda czasu, ja już to wiem. A przecież Kościół ma dużą skarbnicę wiedzy, tylko nie chce się osobom do tego zobowiązanym udostępnić jej młodzieży. Zresztą sami katecheci nie chcą po nią sięgnąć.
  Wiara u młodzieży musi być powiązana z wiedzą. Dlaczego o tym się nie mówi, tylko ciągle o spotkaniach towarzyskich na podłożu religijnym. Niedługo młodzież odejdzie z religii w szkole, i gdzie wtedy pójdzie? Na te spotkania? Wątpię.
  Weźmy się za poziom religii w szkole, a potem dopiero będziemy organizować inne spotkania. Exodus z religii uczniów jest zatrważający i nie można go lekceważyć. Przepraszam za szczerość!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

29 lat Audycji Trzeźwiejących Alkoholików
2021-11-09 17:52:06 Kategoria:

Audycja Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody ducha" ma 29 lat. Nadawana jest na antenie Radia Podlasie od początku w niezmienionym kształcie. 11 listopada o...

więcej »


foto

Jak dobrać szminkę do typu urody? Oto najważniejsze...
2021-11-25 08:01:14 Kategoria:

Dobrze pomalowane usta potrafią znakomicie dopełnić makijaż i sprawić, że czujemy się pięknie. Jednak uzyskanie zadowalającego efektu wbrew pozorom wcale nie jest takie...

więcej »
foto

Jaką kserokopiarkę wybrać do biura? Najlepsze...
2021-11-25 07:55:53 Kategoria:

W każdej firmie oprócz komputerów ważną rolę pełni także inny sprzęt, który pomaga w codziennych zadaniach. Kserokopiarki to urządzenia, bez których trudno stworzyć...

więcej »
foto

ZAPROSZENIE NA BEZPŁATNE SZKOLENIE Z DOSKONALENIA...
2021-11-25 07:44:25 Kategoria:

Na Torze w Modlinie odbędzie się bezpłatne szkolenie z doskonalenia techniki jazdy. Miejsce szkolenia: Tor Modlin, 05-102 Nowy Dwór Mazowiecki ul. Gen. Wiktora Thommée 1.

więcej »
foto

XXIV Targi Rękodzieła Artystycznego, czyli pokaż nam...
2021-11-24 14:24:19 Kategoria:

Stare miejsce, nowi wystawcy, stara tradycja, nowe atrakcje. Spotykamy się po raz 24 na Targach Rękodzieła Artystycznego w Parku Handlowym Arche w Siedlcach. To wydarzenie...

więcej »
foto

Odkryj największe promocje na elektronikę w Black...
2021-11-24 13:09:36 Kategoria:

Black Friday to prawdziwa uczta handlowa dla konsumentów na całym świecie. W tym dniu napotkać można wyjątkowo atrakcyjne okazje, jakie zdarzają się tylko raz w roku....

więcej »
foto

Niezbędne akcesoria i sprzęty rolnicze, które możesz...
2021-11-24 10:33:13 Kategoria:

O wydajności gospodarstwa decyduje nie tylko nasz wkład czasu i pracy, ale także zakup odpowiednich sprzętów, które ułatwią nam wykonywanie codziennych zadań. Wiele...

więcej »
foto

„Bliżej Unii Europejskiej” - cykl audycji na...
2021-11-19 15:55:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Na antenie Katolickiego Radia Podlasie ponownie rusza cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Będzie można w nich usłyszeć o bieżących działaniach wspólnoty,...

więcej »

Siedlce

w lewoListopad 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.11 12:00

Msza Święta w intencji zmarłych biskupów i kapłanów Diecezji Siedleckiej

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.11

Transmisja meczu siatkarzy KPS Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.11

Czas zadumy - wystawa w MBP

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.11

Hanna Śleszyńska w spektaklu JUDY już 4 listopada na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.11

Skupienie KSM

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.11

Męski Różaniec w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.11

Skupienie KSM

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.11

Kochane pieniążki - spektakl na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11

Skupienie KSM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.11

Koncert Zaduszkowy

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.11 17:00

Wodynie: obchody Narodowego Święta Niepodległości

więcej »
8 9 10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.11

Uliczne Biegi Niepodległości w Siedlcach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 10:00

Narodowe Święto Niepodległości w Siedlcach /PROGRAM/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.11 10:00

Siedlce: Msza św. za Ojczyznę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.11 11:00

Wodynie: obchody Narodowego Święta Niepodległości

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.11

Spektakl RAJ. GOODBYE 12 listopada na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.11

Koncert Agnieszki Skup - (Nie)Dopowiedziana Historia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.11

Zbliża się Nocne Czuwanie Młodych

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.11

Siatkarze KPS Siedlce zmierzą się z Visłą

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 13.11

I Kotuński Bieg i Wyścig Rowerowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.11

Pogoń zagra ze Zniczem

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.11 16:00

Siedlce: Spotkanie dla osób chorych onkologicznie i ich bliskich

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.11 18:00

20 lat Chóru Miasta Siedlce - koncert i wystawa fotografii z okazji Jubileuszu 20-lecia zespołu

więcej »
16 17

MIASTO SIEDLCE, 17.11

A za oknem jesień

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.11

Podlaski Przełom Bugu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.11 18:00

OTWARTA SCENA Cafe Fryderyk zaprasza!

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.11 - 21.11

Zmiany w organizacji ruchu - zamknięcie ronda Honorowych Dawców Krwi

więcej »
20

POWIAT SIEDLECKI, 20.11

Koncert Baranovskiego!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.11

Światowy Dzień Młodzieży w Diecezjach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.11

KPS zagra z Gwardią

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.11 19:00

20 lat Chóru Miasta Siedlce - koncert i wystawa fotografii z okazji Jubileuszu 20-lecia zespołu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.11 19:00

Paweł Domagała wystąpi w Siedlcach

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.11

Spektakl OPOWIEŚĆ WIGILIJNA w ramach Rodzinnej Niedzieli w Teatrze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.11

Światowy Dzień Młodzieży w Diecezjach

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.11 - 28.11

Dni Muzyki Kościelnej w diecezji siedleckiej /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
23 24 25

MIASTO SIEDLCE, 25.11

Kobieta, która ugotowała męża - kolejny spektakl konkursowy

więcej »
26

POWIAT SIEDLECKI, 26.11

Michał Szczygieł zaśpiewa w Chodowie

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.11

KPS zagra z Norwidem

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.11

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.11 10:15

Dni Honorowego Krwiodawstwa i jubileusz Klubu Honorowych Dawców Krwi „Kolejarz”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.11 19:00

Spektakl B'cause Dance Company „Cicho, ciszej, zgiełk”

więcej »
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje