R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Przekazanie dowództwa 18. DZ
2022-08-11 13:39:27 Artykuł czytany 518 razy


Zmiana na stanowisku dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. 12 sierpnia sztandar jednostki z rąk generała dywizji Jarosława Gromadzińskiego przejmie generał brygady Arkadiusz Szkutnik.


O nadchodzącej zmianie informowaliśmy już tydzień temu (http://podlasie24.pl//miasto-siedlce/region/nowy-dowodca-zelaznej-dywizji-35ac7.html). Resort obrony wskazał jako datę przejęcia obowiązków poniedziałek 8 sierpnia, ale symboliczne dopełnienie – czyli przekazanie sztandaru jednostki – odbędzie się jutro.

18. Dywizja Zmechanizowana istnieje od niecałych czterech lat, ale już stanowi największy związek taktyczny Wojska Polskiego we wschodniej części kraju. Zaczęto ją formować we wrześniu 2018 roku, najpierw wcielając w jej skład istniejące wcześniej: 1. Warszawską Brygadę Pancerną i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich, a następnie powołując do istnienia nowe jednostki: 18. Batalion Dowodzenia w Siedlcach, 19. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie, 18. Pułk Logistyczny w Łomży. Na początku tego procesu są: 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa, 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 18. Batalion Rozpoznawczy w Białej Podlaskiej.

Rozpoczynając formowanie „Żelaznej Dywizji” MON określił datę jej pełnej gotowości na rok 2026, ale wojna na Ukrainie przyspieszyła modernizację Wojska Polskiego i można się spodziewać, że zmiany harmonogramów nastąpią i tutaj.

Poniżej prezentujemy pełne biogramy odchodzącego i nowego dowódcy.

Gen. dyw. Jarosław Gromadziński


Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1994) oraz Akademii Obrony Narodowej (2002), którą ukończył z pierwszą lokatą. Studia podyplomowe ukończył w 2008 roku na kierunku Zarządzanie Kryzysowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Ponadto jest absolwentem NATO Defense College w Rzymie (2011). Lata 2011-2012 to czas szkolenia z obszaru reagowania kryzysowego w NATO School w Oberammergau (Niemcy). Jest ponadto absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej (PSPO) w Akademii Obrony Narodowej (2015). W 2016 roku uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. W 2017 roku uczestniczył w kursie dla generałów, oficerów flagowych oraz ambasadorów, który odbył się w NATO Defense College w Rzymie.

Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1994 roku, pierwsze stanowisko służbowe – dowódcy plutonu – objął w 14. Brygadzie Zmechanizowanej w Elblągu. W jednostce tej pozostał do 2000 roku pełniąc służbę wojskową na stanowiskach dowódcy kompanii, szefa sztabu oraz dowódcy batalionu zmechanizowanego. Po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej w 2002 roku kolejne stanowisko służbowe objął jako specjalista w Generalnym Zarządzie Planowania Strategicznego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 2004 roku powrócił do 16. Dywizji Zmechanizowanej obejmując stanowisko dowódcy batalionu zmechanizowanego w 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej (9BKPanc) w Braniewie. W 2007 roku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu 9BKPanc. Następnie został przeniesiony do dowództwa 16. Dywizji Zmechanizowanej, gdzie objął stanowisko szefa wydziału operacyjnego i pełnił je do 2011 roku. Ponadto w latach 2011-2014 zajmował stanowisko szefa Oddziału Analiz i Użycia Wojsk Lądowych w Zarządzie Planowania Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej (PSPO) pełnił służbę na stanowisku koordynatora w Zarządzie Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie. Z dniem 2 maja 2016 roku został wyznaczony przez ministra obrony narodowej na stanowisko dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

29 listopada 2016 roku został mianowany na stopień generała brygady przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 24 marca 2017 roku uhonorowany nagrodą miesięcznika Polska Zbrojna „Buzdygany” za 2016 rok „za przekuwanie szkoleniowego rzemiosła w sztukę budowania żołnierza przyszłości”.

W latach 2004-2009 pełnił służbę w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW). Uczestniczył w III zmianie PKW Irak (2004/2005) pełniąc obowiązki szefa VOB (ang. Visitors and Observers Bureau) w strukturach MND C-S (ang. Multinational Division Central-South). W 2007 roku dowodził XXVII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Syrii. Na przełomie 2008 i 2009 roku brał udział w Misji Szkoleniowej NATO w Iraku, gdzie zajmował stanowisko szefa zespołu doradców wojskowych. Jest autorem kilkunastu artykułów z obszaru budowy zdolności Sił Zbrojnych do rażenia, przetrwania i ochrony wojsk oraz sojuszniczego zarządzania kryzysowego. W ostatnich latach zajmował się również problematyką koncepcji połączonego wsparcia ogniowego Sił Zbrojnych, opublikował kilka artykułów z tej tematyki. Z dniem 1 sierpnia 2018 roku został wyznaczony przez ministra obrony narodowej na stanowisko zastępcy dowódcy - szefa sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej. Następnie, w dniu 17 września 2018 roku, został wyznaczony na dowódcę nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej. W dniu 7 listopada 2018 został mianowany przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, na stopień generała dywizji. Akt mianowania odebrał 10 listopada 2018 roku. W dniu 26 września 2019 r. wyróżniony nagrodą "Bursztyn Polskiej Gospodarki". Wyróżnienie otrzymał "za konsekwentne formowanie nowego związku taktycznego w ramach Programu Rozwoju Sił Zbrojnych, a tym samym wzmocnienie potencjału obronnego Polski na wschód od Wisły". Nagroda przyznana została w ramach V edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2019, którego temat przewodni brzmiał: "Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.

5 sierpnia 2022 roku minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, wyznaczył generała dywizji Jarosława Gromadzińskiego na zastępcę dowódcy ds. interoperacyjnych w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie.

Gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (1990) oraz Studiów Wyższych na Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej na kierunku Dowódczo - Sztabowym (1997). Studia Podyplomowe ukończył w 2003 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Ponadto jest absolwentem Podyplomowych Studiów Strategiczno - Operacyjnych Akademii Obrony Narodowej (2010) oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej Akademii Obrony Narodowej (2016).

Po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe - zastępcy dowódcy baterii - dowódcy stacji radiolokacyjnej, a następnie dowódcy baterii przeciwlotniczej i dowódcy baterii technicznej w 2. Pułku Przeciwlotniczym.

W 1997 r. objął stanowisko w 6. Brygadzie Kawalerii Pancernej - najpierw szefa obrony przeciwlotniczej, a następnie dowódcy dywizjonu przeciwlotniczego. W roku 2004 został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu 3. Pułku Przeciwlotniczego. Po ukończeniu Podyplomowych Studiów Strategiczno-Operacyjnych objął stanowisko szefa oddziału w Zarządzie Planowania Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a następnie szefa oddziału w Zarządzie Planowania Operacyjnego i Szkolenia. W 2016 r. objął stanowisko szefa Zarządu Operacyjnego - Zastępcy Szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 1 sierpnia 2018 r. objął obowiązki dowódcy 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Decyzją ministra obrony narodowej z dnia 29 lipca 2020 r. został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik wielokrotnie realizował zadania poza granicami kraju m.in. w ramach I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku (na stanowisku starszego oficera ARMY AVIATION w TOC MND CS (ang. Tactical Operation Center Multinational Division Central-South), dowodził XVIII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie, pełnił służbę w IV i XIII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Islamskiej Republice Afganistanu (stanowiska szefa Zespołu Oficerów Łącznikowych CJTF-101 (ang. Combined Joint Task Force) Bagram oraz asystenta dowódcy TFWE (ang. Task Force White Eagle) Ghazni. W roku 2013 za dokonanie bohaterskiego czynu na polu walki, podczas ataku rakietowego (24 sierpnia), a następnie ataku rebeliantów na bazę Ghazni (28 sierpnia), odznaczony Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

5 sierpnia 2022 roku minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, wyznaczył generała brygady Arkadiusza Szkutnika na dowódcę 18. Dywizji Zmechanizowanej.

AB/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Co dała mi tegoroczna pielgrzymka?
2022-08-17 08:30:00 Kategoria:

Dziś, 17 sierpnia w audycji „Czarno na białym” na antenie Katolickiego Radia Podlasie podsumujemy 42. Pieszą Pielgrzymkę Podlaską na Jasną Górę. Do słuchania...

więcej »


foto

O czym warto pamiętać przy zmianie pracy na nową?
2022-09-23 16:23:52 Kategoria:

Zmiana pracy do przełomowa chwila, do której warto się przygotować. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu znalezienie nowego stanowiska nie będzie problematyczne, przez co...

więcej »
foto

Trwa rejestracja na VI Festiwal Katolickiej Nauki...
2022-09-23 11:15:39 Kategoria:

Trwa rejestracja na Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, jedno z najważniejszych wydarzeń społecznych w Polsce. Tegoroczna VI edycja odbędzie się już 27-28 września w...

więcej »
foto

Co to znaczy kurtka softshell?
2022-09-22 08:53:28 Kategoria:

Kurtka softshellowa to rodzaj kurtki, która chroni przed wiatrem i deszczem, ale pozwala również na noszenie pod nią innych rodzajów odzieży wierzchniej. Główną cechą...

więcej »
foto

Jak oszczędzić na zakupach spożywczych?
2022-09-21 12:12:17 Kategoria:

Obecna inflacja, która nie zawsze idzie w parze ze wzrostem wynagrodzeń, powoduje, że coraz częściej szukamy oszczędności. Ponieważ zakupy spożywcze są wielką...

więcej »
foto

Jak namierzyć telefon? To banalnie proste
2022-09-15 14:48:00 Kategoria:

Wydaje się, że zgubiony czy skradziony telefon trzeba spisać z góry na straty. Okazuje się jednak, że mamy obecnie możliwość skorzystania z narzędzi, które pozwalają...

więcej »
foto

Modowe trendy na jesień 2022 - Gdzie ich szukać?
2022-09-15 11:54:56 Kategoria:

Jesień 2022 zbliża się wielkimi krokami, zatem to ostatni dzwonek, aby skompletować swoją garderobę. Niemniej jednak zanim wybierzemy się na zakupy, warto poszukać...

więcej »
foto

Akcja, relaks, edukacja w Magicznych Ogrodach
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Pod tymi trzema tytułowymi słowami kryją się najważniejsze rzeczy, którymi Magiczne Ogrody dzielą się ze swymi gośćmi.

więcej »

Siedlce

w lewoWrzesień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.09 09:00

Wystawa uczestników zajęć w Pracowni Rysunku i Malarstwa „Piękna 7”

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.09

Siedlce: Święto Żelaznej Dywizji

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.09 10:00

Program obchodów Dni Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.09 10:00

Wernisaż „Tyle słońca w całym mieście… siedlecka pocztówka sprzed lat”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.09 13:00 - 03.08 10:00

Turniej Piłki Siatkowej w Siedlcach

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.09

Narodowe Czytania na UPH

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.09 12:00

Narodowe Czytanie z Sonią Bohosiewicz

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.09 17:00

Polski romantyzm w Zbuczynie

więcej »
4

POWIAT SIEDLECKI, 04.09

Festiwal w Mościbrodach - Z Polską Nutą

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Halina Frąckowiak i Piękni i Młodzi na Dożynkach Gminy Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Rodzinny Piknik w siedleckiej Cafe Fryderyk

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09 10:00

Konkurs na wieniec dożynkowy w gminie Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09 11:00

Dożynki Parafialne w Domanicach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09 11:00

Ruda Wolińska: otwarcie boisk i dożynki

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.09 11:00

Gminne zawody sportowo-pożarnicze w Zbuczynie

więcej »
5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.09 10:00

Narodowe Czytanie z Grażyną Szapołowską

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.09 09:00

„Pocałunek wojny” - wystawa plenerowa Maksa Skrzeczkowskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.09 18:00

„Dusza Ukrainy” - wystawa Maksa Skrzeczkowskiego i koncert Diany Havryliuk

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.09 17:00

50 lat ZPiT ZS „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz - Koncert Jubileuszowy

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.09 17:00

50 lat ZPiT ZS „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz - Koncert Jubileuszowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.09 20:00

Nocne Czuwanie Młodych w Siedlcach

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.09 08:00 - 10.09 12:30

Siedlce: w sobotę można oddać krew w Centrum Krwiodawstwa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.09 16:00

Poznajmy się na ludowo

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.09 17:00

Grzegorz Hyży i Roksana Węgiel gwiazdami Dni Siedlec

więcej »
11

SIEMIATYCZE, 11.09

Marsz dla Życia i Rodziny w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Siedlce: Organowe Siedlce 2022

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09 18:30

XV Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem” w Siedlcach

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.09 18:30

XV Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem” w Siedlcach

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.09 12:00

Rusza kolejny rok pracy Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej

więcej »
14 15

POWIAT SIEDLECKI, 15.09

Będą uczyć jak bezpiecznie przejeżdżać przez przejazd kolejowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.09 18:00

Wernisaż Poplenerowej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej Fotogram „Puszcza Knyszyńska”

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.09 18:00

Otwarcie wystawy „Spotkanie ze Zmartwychwstałym”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.09 18:00

Hosanna Festival /16-18 września

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.09

Siedlce: III Diecezjalny Zjazd Apostolatu Margaretka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 09:00

Forum wychowawców w Siedlcach. TRANSMISJA W FARO.TV

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 10:00

Hosanna Festival /16-18 września

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 10:00

Siedlce: Program obchodów 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.09 15:00

Bartek Wrona i Norbi na Jesiennym Festiwalu Smaków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.09 18:00

„Śpiewam... a Siedlce śpiewają ze mną” - koncert stypendialny Patrycji Niedziółki

więcej »
18

POWIAT SIEDLECKI, 18.09

Turniej Piłki Nożnej w Suchożebrach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09 08:30

Siedleckie Targi Miodu /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09 10:00

Hosanna Festival /16-18 września

więcej »

KRAJ, 18.09 11:00

Uroczystości odpustowe w Krakowie - Mogile

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 18.09 13:30

Obchody rocznicy bitwy pod Wolą Wodyńską

więcej »

RADZYŃ, 18.09 15:00

Spotkanie dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Bartosz Smorągiewicz Ensemble

więcej »
19 20

MIASTO SIEDLCE, 20.09 18:00

Wernisaż wystawy grafik i rysunków Andrzeja Markusza „Wspomnienie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09 19:00

„Johnny” w ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje”

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.09 11:00

Sprzątanie lasu z Caritas Diecezji Siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09 18:00

Prezes PiS przyjedzie dziś do Siedlec

więcej »
22 23

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Diecezjalny Dzień Modlitwy za Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09 17:00

Spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za komunikację w parafiach i wspólnotach diecezji siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09 19:00

„Melduję Tobie Polsko...” - Teatralna opowieść o Witoldzie Pileckim

więcej »
24

POWIAT SIEDLECKI, 24.09

Nocna Pielgrzymka do Mokobód

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.09 09:30

XI Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP Powiatu Siedleckiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.09 10:00

Siedlce: Puchar Europy seniorek i seniorów w sumo

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.09 10:00

Siedlce: Puchar Europy seniorek i seniorów w sumo

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.09 12:00

Ofiary niemieckiej zemsty

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.09 14:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.09 16:00

BAŚNIOTERAPIA z Dominiką Ostałowską

więcej »
26 27 28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.09 17:00

Teatr ES zaprasza na casting

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.09 17:00

Spektakl „Metoda na wnuczka” już 30 września na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.09 18:00

Autorski monodram poetycki Wiktorii Sadowiak

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.09 18:00

Otwarcie wystawy „Wykorzystana szansa”

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje