R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zbierają podpisy przeciw spalarni
2022-11-23 18:23:35 Artykuł czytany 238 razy


Przeciwnicy budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Siedlcach zaczynają zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie. Uważają, że taka instalacja zaszkodzi zdrowiu mieszkańców i dlatego powinna być zlokalizowana z dala od miasta.


Organizatorzy akcji zapowiadają, że będą chodzili po domach i bezpośrednio namawiali do złożenia podpisów. – Magistrat nie chce zorganizować referendum, chcemy więc dać mieszkańcom możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie – mówi Łukasz Romański. On i wspierająca go grupa odrzucają informacje opublikowane przez Przedsiębiorstwo Energetyczne i pracujących dla niego ekspertów, wykazujące ograniczony wpływ takiej instalacji na środowisko. Twierdzą, że instalacja będzie szkodliwa dla zdrowia i powinna być zlokalizowana z dala od miasta.

Do budowy instalacji wykorzystującej kaloryczną frakcję odpadów komunalnych Przedsiębiorstwo Energetyczne szykuje się od przeszło roku. Według zaprezentowanej w styczniu koncepcji, ma ona przetwarzać ok. 20-25 tys. ton rocznie, a wytworzone w tym procesie ciepło będzie wprowadzone do miejskiej sieci. W opinii władz miasta, pozwoli to zatrzymać, a przynajmniej spowolnić wzrost opłat śmieciowych i cen ciepła. Koncepcja ta zyskała wstępną akceptację Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyznał na jej realizację ponad 64 miliony złotych dotacji i tyle samo pożyczki.

Od stycznia sprawa była już kilka razy dyskutowana w radzie miasta. We wrześniu i październiku odbyło się osiem otwartych spotkań informacyjnych, które jednak nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców. W tej chwili projekt jest na etapie zbierania wymaganych uzgodnień i pozwoleń. Przetarg na budowę Przedsiębiorstwo Energetyczne planuje ogłosić w połowie przyszłego roku.  

fot. pixabay.com

AB [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • mieszkaniec
  2022-11-25 20:45:39

  arrow

  Porównywanie planowanej małej nieekonomicznej spalarni planowanej przy PEC Siedlce do spalarni w Wiedniu czy Kopenhadze, to jak porównywanie Fiata 126p do Mercedesa S klasy.
  Nie te nakłady (procentowo), nie ta technologia, nie te zabezpieczenia.
  Spalarnia Spittelau (1 z 4 w Wiedniu, o tej chyba mowa w poprzednim komentarzu) została wybudowana w roku 1971. Po ponad 15 latach została odbudowana po pożarze, który nastąpił podczas przeglądu technicznego w 1987 roku, mimo protestów społeczeństwa" - początkowo.
  "Jakie nastroje społeczne towarzyszyły budowie spalarni?
  Nastroje zawsze były dobre, ze względu na konsekwentnie prowadzoną politykę dokładnej informacji społeczeństwa oraz rygorystyczną kontrolę dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w spalinach. Parametry te z reguły wynoszą poniżej 10% dopuszczalnych wartości granicznych."

  O takiej konsekwentnie prowadzonej polityce dokładnej informacji społeczeństwa też możemy tylko pomarzyć.

  W Siedlcach najwyraźniej obowiązują inne standardy: najpierw projekt, ubieganie się o pożyczkę, podpisanie umowy, a potem przekonywanie ludzi, że spalarnia śmieci jest idealnym rozwiązaniem. Żadne głosy odmienne nie są akceptowane, żadni eksperci poza jednym, ci którzy mają odmienne zdanie, nie zostali poproszeni o wypowiedź.

  Tylko na portalu podlasie24 pojawiła się informacja o planowanych spotkaniach reklamujących spalarnię z ponad kilkudniowym wyprzedzeniem.

  Dlaczego nie zostały upublicznione informacje o planowanej spalarni na etapie projektu, dlaczego nie włączono mieszkańców Siedlec w proces decyzyjny dotyczący chociażby lokalizacji spalarni śmieci?
  Przecież w Siedlcach jest także północna dzielnica przemysłowa.
  Śmieci są wywożone z Siedlec do ZUO, a potem mają być przywożone do Siedlec, także śmieci z okolicznych gmin, do spalenia.
  W Wiedniu powstały 4 spalarnie, żeby nie wywozić dalekko śmieci w dużym prawie dwumilionowym mieście. W Siedlcach odwrotnie - nie tylko śmieci będą krążyć - pomnożone koszty transportu, ale jeszcze będzie się przywozić śmieci z okolicy - zwiększenia natężenia ruchu pojazdów, hałasu, zanieczyszczenia.

  Ale najwyraźniej magistrat nie bierze pod uwagę standardu życia mieszkańców domów w okolicy planowanej spalarni. Wmawia się ludziom, że nie będzie zwiększonego ruchu, nie będzie większego hałasu, nie będzie fetoru, nie będzie emisji toksycznych substancji.
  Zwykłych ludzi się lekceważy. Przykre to.

 • ster
  2022-11-24 09:55:08

  arrow

  Brawo Daniel. Ta spalarnia powinna powstać przy PEC. Widziałem tą spalarnię w Wiedniu z zewnątrz i wewnątrz. Nikomu nie perzeszkadza
  z mieszkańców a funkcjonuje już kilka dziesiąt lat

 • siedlczanin
  2022-11-24 09:00:54

  arrow

  Może mi ktoś odpowie gdzie miasto ma wybudować spalarnię,jeżeli PEC ma do tego infrastukturę i znajduje się w strefie przemysłowej,chyba,ze chcemy aby uszczęśliwić kogoś innego,czyli typowa spychologia niech to się robi u sąsiada,ale nie u mnie .Brawo piękne myślenie, tak trzymać.

 • Panie Danielu
  2022-11-23 23:57:38

  arrow

  Mieszkańcy mają prawo do wyrażenia swojej opinii, jakakolwiek by ona była.
  Zanim powstał PEC i dzielnica przemysłowa mieszkali tu ludzie, od pokoleń. Dlaczego chce się im zafundować dodatkowe duże źródło emisji co2, inwestycję uciążliwą dla otoczenia, o negatywnym oddziaływaniu na środowisko?

  Spalarnia w Wiedniu to inwestycja nieosiągalna dla siedlczan, niestety. Zdaje się, że nie zamierzają za 159 milionów wybudować w Siedlcach podziemnych magazynów na śmieci do spalania, do których będą wjeżdżać śmieciarki...

  W Białymstoku przed podjęciem decyzji o budowie spalarni przedstawiono mieszkańcom różne propozycje lokalizacji i przeprowadzono konsultacje społeczne, czego zabrakło, niestety, w Siedlcach.

  Może trudno to komuś zrozumieć, ale mieszkańcy mają prawo do takich samych warunków życia w Siedlcach i nie powinni być marginalizowani tylko dlatego, że mieszkają w dzielnicy przemysłowej (i mieszkali zanim ta dzielnica powstała).
  A skoro wybrana została dzielnica przemysłowa, to dlaczego południowa a nie północna? Przecież do północnej dzielnicy przemysłowej bliżej byłoby wozić śmieci i śmieciarki nie musiałyby jeździć przez całe miasto, a do sieci ciepłowniczej można by było podłączyć się też w innym miejscu, skoro spalarnia ma być oddzielną inwestycją a nie elementem istniejącej w PEC?

  A śmieci i ciepło tańsze nie będą po wybudowaniu spalarni, o czym jest mowa w artykule, więc opłaty niech każdy ponosi sam. Będą natomiast znacznie droższe, kiedy spalarnie śmieci będą musiały płacić za emisję co2 (zgodnie z przepisami UE).

 • Daniel
  2022-11-23 19:58:12

  arrow

  Czyżby osoby które podpisżą tą absurdalna petycię zapłacą za smieci innym mieszkańcom miasta. Kolejna rzecz to PEC i dzielnica przemysłowa nie jest w tym miejscu od wczoraj i wiadomo, że w przemyśle i cieplowni są produkowane gazy i spaliny. Następna rzecz to, czy w Wiedniu i Białymstoku pracuja i mieszkają idjoci i zgodzili by się na spalarnię które działają już jakiś czas i nic nie słychać, że ktoś się zatruł. radzę brać przykład z innych i nie podpisywać sie pod politycznymi dokumentami, które nie mają nic wspólnego z mieszkańczmi miasta.

 • Daniel
  2022-11-23 19:57:01

  arrow

  Czyżby osoby które podpisżą tą absurdalna petycię zapłacą za smieci innym mieszkańcom miasta. Kolejna rzecz to PEC i dzielnica przemysłowa nie jest w tym miejscu od wczoraj i wiadomo, że w przemyśle i cieplowni są produkowane gazy i spaliny. Następna rzecz to, czy w Wiedniu i Białymstoku pracuja i mieszkają idjoci i zgodzili by się na spalarnię które działają już jakiś czas i nic nie słychać, że ktoś się zatruł. radzę brać przykład z innych i nie podpisywać sie pod politycznymi dokumentami, które nie mają nic wspólnego z mieszkańczmi miasta.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Festyn z okazji 30-lecia KRP w obiektywie kamery
2022-11-25 10:54:35 Kategoria:

3 września w Siedlcach miał miejsce festyn z okazji 30-lecia Katolickiego Radia Podlasie. W tym wydarzeniu wzięli udział m.in. słuchacze z Kół Przyjaciół KRP. Poniżej...

więcej »


foto

Czy można ubezpieczyć dom w budowie?
2022-12-01 06:03:00 Kategoria:

Budujesz dom i chciałbyś zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wypadkami? Masz taką możliwość. Budynek możesz ubezpieczyć jeszcze w trakcie budowy. Wyjaśniamy, co...

więcej »
foto

Rozmowa PGE - Mądrze korzystaj z energii
2022-11-30 13:46:18 Kategoria:

Nie chodzi o to, że może nam zabraknąć w Polsce prądu, ale o to, by zostało nam trochę więcej w portfelach, a że będzie to z pożytkiem dla środowiska – to tym...

więcej »
foto

Ile kosztuje prowadzenie strony internetowej?
2022-11-29 11:02:14 Kategoria:

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że jeśli czegoś nie można znaleźć w Internecie, to nie istnieje? Jeśli tak, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że Twoja firma...

więcej »
foto

Audycja PGE - Odcinek 8: Mądrze korzystaj z energii
2022-11-29 10:57:20 Kategoria:

Nie chodzi o to, że może nam zabraknąć w Polsce prądu, ale o to, by zostało nam trochę więcej w portfelach, a że będzie to z pożytkiem dla środowiska – to tym...

więcej »
foto

Praca jako dietetyk – co warto wiedzieć?
2022-11-24 15:46:00 Kategoria:

Współczesne społeczeństwo ogromną wagę przykłada do zdrowego stylu życia, szczególny nacisk kładąc na kwestię związaną z jedzeniem. Kiedy jeszcze dodać do tego...

więcej »
foto

POZWÓL MIESZKAŃCOM POCZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE. Kampania z...
2022-11-23 13:42:00 Kategoria:

Spośród wszystkich rodzajów wypadków drogowych, na pierwsze miejsce wysuwają się zdarzenia, które zakwalifikowano do kategorii „zderzenie się pojazdów w ruchu”. W...

więcej »
foto

POZWÓL MIESZKAŃCOM POCZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE. Kampania z...
2022-11-23 13:28:00 Kategoria:

Ofiary wypadków drogowych i bezpieczeństwo osób pieszych oraz rowerzystów W Polsce od lat poważnym problemem jest bardzo wysokie zagrożenie pieszych oraz rowerzystów,...

więcej »
foto

POZWÓL MIESZKAŃCOM POCZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE. Kampania z...
2022-11-23 10:28:00 Kategoria:

W 2021 r. motocykliści uczestniczyli w 2 050 wypadkach drogowych, w których zginęło 207 kierujących motocyklami i 8 ich pasażerów, a 1 706 motocyklistów i 178...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody czekają na Was
2022-11-23 09:41:00 Kategoria:

Do maja zostało jeszcze kilka miesięcy. Ale wiemy, że wielu z Was myśli o janowieckim parku często w czasie zimowej przerwy. Mamy dla Was uśmiechnięty powód do kolejnych...

więcej »

Siedlce

w lewoGrudzień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

MIASTO SIEDLCE, 02.12

Niepodległa Miłość - przedstawienie w CKiS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12

Spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - Szkło

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 10:00 - 03.12 00:00

XXV Targi Rękodzieła Artystycznego w Fabryce Świętego Mikołaja

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.12

Igrzyska Wiedzy - gra terenowa dla uczniów szkół średnich w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.12

Adwentowy Dzień Skupienia Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.12 18:00

Koncert stypendialny Kacpra Jastrzębskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.12 18:00

Zespół Cztery pory miłowania wystąpi na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Siedlce: W niedzielę IV Charytatywny Bieg Mikołajkowy z Dwójką

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.12

Chlewiska czytają Reymonta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Spektakl - Prezent urodzinowy na Scenie Teatralnej Miasta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.12 10:30

Mikołajki w NovymKinie Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.12 12:00

Spotkanie autorskie z Dariuszem Janem Myhanem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.12 16:00

Gwiazdka Mikołaja

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 04.12 16:00

Przegląd akordeonistów w Grabianowie

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12 10:00

Charytatywny Kiermasz Mikołajkowy w siedleckiej bibliotece

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 15:00

Siedlce: 155. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Spotkanie dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Wernisaż wystawy Grzegorza Rostka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Mikołajki w Miejskiej Bibliotece Publicznej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 09:15

Koncert „Święty Mikołaj w tarapatach”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 10:00

Charytatywny Kiermasz Mikołajkowy w siedleckiej bibliotece

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.12 11:00

Spotkanie słuchaczy SUTW z Andrzejem Grabowskim

więcej »
8 9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.12

Igrzyska Wiedzy - gra terenowa dla uczniów szkół średnich w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.12 18:00

Gitariada 2022 - Route 66, Projekt 2010, Ojcowie

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.12 13:00

Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzale

więcej »
12 13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.12 11:00

Koncert Zespołu Artystycznego Seniorynki

więcej »
15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje