R E K L A M AMIĘDZYRZEC

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Podlaski Dukt Jana Kołkowicza – Rajd Motocyklowo-Konny
2022-06-07 17:30:04 Artykuł czytany 159 razy


10 czerwca o godz. 18.00 przed tablicą upamiętniającą Jana Kołkowicza na Placu Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim, rozpocznie się Rajd Motocyklowo-Konny.


Motocykliści pojadą przez Zahajki pod dom rodzinny Jana Kołkowicza, skąd przez Drelów,  Żerocin, Rogożniczkę i Zasiadki pojadą do Żurawlówki. Tam znajduje się kapliczka Bł. Ks. Zygmunta Sajny (zamordowanego w Palmirach). W sobotę 11 czerwca kolejnym przystankiem rajdu będzie wieś Kiełbaski, Stara Kornica Rudka, Łosice Nowe Łepki i Hadynów. Tu na cmentarzu parafialnym znajduje się rodzinny grób ks. Lucjana Niedzilaka. Z Hadynowa, motocykliści pojadą przez Pietrusy, Olszankę, Próchenki Krzesk Maciejowice, Wólkę Konopną, Gołowierzchy, Popławy-Rogale pod  Urząd Gminy w Trzebieszowie. Kolejnym przystankiem rajdu motocyklistów będzie Pomnik „Krąg Mitropa” w Szaniawach. Następnie uczestnicy rajdu pojadą do Poskowoli. Tu o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ks. Lucjana Niedzilaka. Odbędzie się też wieczór partyzancki.

W niedzielę 12 czerwca motocykliści Podlaskiego Duku Jana Kołkowicza przyjadą na uroczystości religijno-patriotyczne na Uroczysko Baran w Kąkolewnicy. Głównym punktem spotkania będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. Bpa Kazimierza Gurdy. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.30.
Rajd Podlaski dukt Jana Kołkowicza ma na celu popularyzację wiedzy na temat trudnych dróg walki o niepodległość na terenie południowego Podlasia. Przebiega szlakiem miejsc opisanych przez Jana Kołkowicza, którego życiową pasją było zachowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych i żołnierzach AK.

W organizację rajdu Podlaski dukt Jana Kołkowicza włączyły się dwa starostwa powiatu bialskiego i łosickiego oraz 7 samorządów gminnych z czterech powiatów. Z powiatu bialskiego: miasto Międzyrzec, gmina Międzyrzec i gmina Drelów. Z powiatu radzyńskiego: gmina Kąkolewnica. Z powiatu łosickiego: gmina Stara Kornica i gmina Huszlew oraz z powiatu łukowskiego: gmina Trzebieszów.

Jan Kołkowicz
  urodził się 1928 w Zahajkach. Zmarł w 2007r. Był dziennikarzem, wydawcą podziemnego czasopisma polityczno-niepodległościowego „Czasu Kurz”, a następnie dwutygodnika „Zapis Wschodni”. Jego życiową pasją było zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Był inicjatorem budowy pomników WiN w Kiełbaskach, Brzozowicy, Wygodzie i Wólce Konopnej. W 2018 roku  w Międzyrzecu odbyły się uroczystości upamiętniające Jana Kołkowicza. Jego imieniem nazwano rondo na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Nowa, Staromiejska a na starym budynku Urzędu Miasta odsłonięto pamiątkową tablicę. Jan Kołkowicz został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.SK [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

12. Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina – transmisja
2022-10-02 10:07:59 Kategoria:

„Ojciec – Strażnik Rodziny” to hasło będą rozważać mężczyźni, którzy w najbliższą niedzielę 2 października przybędą do Sanktuarium Błogosławionych...

więcej »


foto

Jaka pralka ładowana od góry?
2022-10-06 08:21:00 Kategoria:

Zastanawiasz się, jaka pralka ładowana od góry najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Podpowiadamy, czym warto kierować się przy jej wyborze i podpowiadamy, jakie...

więcej »
foto

Dlaczego warto wypożyczyć samochód na wakacje?
2022-09-29 14:37:34 Kategoria:

Szykując się na urlop, warto poświęcić czas na dokładne jego zaplanowanie, biorąc tym samym pod uwagę różnorakie kwestie. Dobra organizacja i przygotowanie się na...

więcej »

Międzyrzec Podl.

w lewoPaźdzernik 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje