R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Międzynarodowy staż i praktyka zaliczona!... czyli kolejny wyjazd zawodowy uczniów z Małaszewicz do Grecji
2022-06-17 13:37:40 Artykuł czytany 75 razy


W dniach 22 maja – 4 czerwca uczniowie Technikum Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach realizowali kolejny wyjazd zawodowy do Grecji. Tym razem ich celem była miejscowość Paralia-Katerini, czyli jedno z piękniejszych miejsc Riwiery Olimpijskiej. To tam niemal przez dwa tygodnie zawodowo realizowali się uczniowie małaszewickiej szkoły z kierunków: technik transportu kolejowego, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik informatyk.


Poniżej relacja z wyjazdu do Grecji

Już pierwszego dnia Grecja przywitała ich rewelacyjną pogodą! Co prawda w momencie przyjazdu padał lekki deszczyk, ale tuż po zameldowaniu rozpogodziło się i taka aura trwa przez cały czas. Na co dzień przebywali w greckiej miejscowości Paralia-Katerini, gdzie młodzi technicy odbywali staże i praktyki zawodowe w zakresie projektu nr 2021-1-PL01-KA122-VET-000020809 pt. „Praktyki na europejskim rynku pracy”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry, konkurs 2021.
Główną częścią wyjazdu były oczywiście praktyki i staże. Młodzież jeździła do pracodawców na wizyty studyjne oraz zajęcia praktyczne, uczyła się nowych umiejętności zawodowych, poznawała lokalny rynek pracy oraz kulturę pracy Greków, która definitywnie różni się od tej znanej nam w Polsce. Ale przecież o to właśnie chodzi podczas wyjazdów na zagraniczne staże i praktyki zawodowe – zobaczyć i poznać międzynarodowy rynek pracy. Ponadto te niezwykle cenne doświadczenia pozwalają na wysnucie własnych wniosków i krytyczne podejście do niektórych kwestii. W ramach samych zajęć praktycznych technicy transportu kolejowego oraz technicy eksploatacji portów i terminali poznawali dokumentację związaną z zawodami, w których się kształcą. Byli na stacji kolejowej w Katerini, Thessalonikach oraz Nei Pori, gdzie poznawali infrastrukturę przeznaczoną do obsługi podróżnych i ładunków oraz zaznajamiali się z pracą dyżurnego ruchu oraz kasjera biletowego. Odwiedzili także magazyn towarów przemysłowych, gdzie poznali sposoby i zasady przyjmowania, wydawania i składowania takich artykułów.Obserwowali także pracę greckiej służby celnej podczas wizyty w instytucji będącej odpowiednikiem naszego Urzędu Celno-Skarbowego. Technicy informatycy z kolei zajęcia praktyczne odbywali w pracowniach i firmach informatycznych, doskonaląc swoje umiejętności zawodowe, poznając nowe techniki, systemy oraz programy.

Mimo iż cały wyjazd polegał w zasadzie na odbywaniu kolejnych wizyt u pracodawców i wykonywaniu zajęć praktycznych, to w repertuarze zadań nie zabrakło im czasu na chwilę relaksu. Bo przecież takie wyjazdy mają jeszcze jedną wartość dodaną, a mianowicie poznawanie kultury, zwyczajów i tradycji kraju, do którego wyjeżdża młodzież. Z tego powodu nie mogło zabraknąć elementów kulturowych i krajoznawczych. Dlatego też każdą wolną chwilę starali się spędzać aktywnie, poczynając od wyjść do pobliskich miejscowości Olimpic Beach oraz Paralia. Oczywiście mieli także możliwość zwiedzenia niezwykle urokliwych zakątków Grecji, takich jak Stary Panteleimon czyli Palaios Panteleimonas, ruiny zamku w Platamonas. Odbyli rejs na wyspę Skiathos, wyjazd na Meteory, do Litochoro czy też do samych Thessalonik. Nie zabrakło również aktywności na plaży i na basenie – gra w siatkówkę plażową, spacery wzdłuż brzegu morza, pływanie, badminton.

Przez te dwa tygodnie działo się naprawdę dużo. Pobyt w Grecji w ramach programu Erasmus+ na stażach i praktykach zawodowych upłynął uczniom ZS w Małaszewiczach wręcz z prędkością światła. Nie było czasu na nudę, szczególnie że aura sprzyjała wszelkiego rodzaju aktywnościom zawodowym, kulturowym i rekreacyjnym. Cały wyjazd okazał się być bogatym w nowe doświadczenia, szczególnie zawodowe. Była to prawdziwa szkoła życia, która zapewne nauczyła radzenia sobie w obcym środowisku i w nowych warunkach. Dzięki takim wyjazdom młodzież nie tylko nabywa nowe umiejętności zawodowe, ale także szkoli język, przełamuje bariery kulturowe, odważniej patrzy w przyszłość oraz poszerza horyzonty – na czym szczególnie zależy dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. Niewątpliwie placówka ta jest szkołą, która słynie z niesztampowego i nowoczesnego podejścia do edukacji. Z tego powodu dyrekcja szkoły kładzie ogromny nacisk na poszerzanie wiedzy i umiejętności swoich uczniów nie tylko w szkolnych ławach, a to z kolei przekłada się prężną działalność w zakresie organizacji staży i praktyk zagranicznych. Dowodem tego jest wspomniany wyżej wyjazd, który dopisał się do coraz dłuższej już listy zrealizowanych projektów mających na celu zawodową międzynarodową mobilności uczniów.

Oczywiście cały wyjazd i uczestnictwo w projekcie nr 2021-1-PL01-KA122-VET-000020809 pt. „Praktyki na europejskim rynku pracy”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry, konkurs 2021 – nie mógłby się odbyć bez wsparcia i zaangażowania organu prowadzącego, jakim jest Powiat Bialski. Z tego powodu w kierunku Starosty Bialskiego Pana Mariusza Filipiuka kierowane są ogromne wyrazy wdzięczności i uznania, za jego aktywność na rzecz mobilności międzynarodowej uczniówZespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach.

GALERIA ZDJĘĆ

Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta
w Małaszewiczach [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Co dała mi tegoroczna pielgrzymka?
2022-08-17 08:30:00 Kategoria:

Dziś, 17 sierpnia w audycji „Czarno na białym” na antenie Katolickiego Radia Podlasie podsumujemy 42. Pieszą Pielgrzymkę Podlaską na Jasną Górę. Do słuchania...

więcej »


foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 2. Zawody branży...
2022-08-15 06:00:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Czy e-recepta jest darmowa? Sprawdzamy!
2022-08-11 08:18:18 Kategoria:

By kupić niektóre leki w aptece, potrzebna będzie e-recepta. Jest to dokument cyfrowy stanowiący potwierdzenie, że pacjent konsultował się z lekarzem, a ten –...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody, idealne na wakacje
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Gmina Janowiec, nazywana polską Toskanią, to jedna z najbardziej nasłonecznionych części Polski. Błękitne niebo i postrzępione, bajkowe chmurki sprawiają gościom...

więcej »

Biała Podl.

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

POWIAT BIALSKI, 05.08

Wernisaż fotografii - Bug. Pejzaż nostalgiczny

więcej »
6

POWIAT BIALSKI, 06.08

V Wystawa na Stodole

więcej »
7
8 9 10 11

POWIAT BIALSKI, 11.08

Połoski: Modlitwy przez wstawiennictwo św. Peregryna o cud uzdrowienia dla chorych

więcej »
12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.08

Mural poświęcony Bitwie Warszawskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej i Kodniu

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej i Kodniu

więcej »
16 17 18 19 20 21

POWIAT BIALSKI, 21.08

Zaproszenie na koncert

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.08

Odsłonięcie tablicy poświęconej uczestnikom konspiracji ludowej z okresu II wojny światowej w rejonie Białej Podlaskiej

więcej »
22 23 24 25 26 27

POWIAT BIALSKI, 27.08

V Charytatywny Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu 2022

więcej »

POWIAT BIALSKI, 27.08 10:00

Pielgrzymka Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej

więcej »
28

POWIAT BIALSKI, 28.08 11:30

Święto Plonów w Janowie Podlaskim

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje