R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Protestują w obronie ludzi i Sanktuarium
2021-06-04 08:15:45 Artykuł czytany 1193 razy


Mieszkańcy Bukowic w gminie Leśna Podlaska wznowili protest przeciwko budowie kurników. Obawiają się zatruwającego życie fetoru, chorób, degradacji środowiska. Ich zdaniem ferma będzie miała również wpływ na Sanktuarium Matki Bożej słynące z cudownego obrazu.


Protest rozpoczął się w 2019 roku, ale w czasie pandemii osłabł. Teraz rusza ze zdwojoną siłą, ponieważ zbliża się finał postępowania prowadzonego o gminę. Chodzi o decyzję środowiskową, którą wydaje wójt po zasięgnięciu opinii kilku instytucji (sanepidu, Wód Polskich, RDOŚ) i po sporządzeniu przez inwestora raportu oddziaływania na środowisko. Opinie te, ku oburzeniu protestujących, nie negują inwestycji, jest więc obawa, że ferma z jednorazową obsadą na 300 tys. kurcząt powstanie. Jeśli nawet wójt zastopuje swoją decyzją dalsze prace, wnioskujący będzie mógł się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dlatego też przeciwnicy szukają innej drogi, a tą może być zmiana planu zagospodarowania przestrzennego zakazująca na tym terenie lokalizowania uciążliwych ferm.

Poprosili również o wsparcie Klasztor Paulinów. Po niedzielnej mszy wystąpili w kościele z apelem do mieszkańców, aby swoje uwagi i zastrzeżenia dotyczące inwestycji wysyłali do gminy, ponieważ do 5 lipca trwają konsultacje społeczne. O to samo zaapelował również przeor ojciec Justyn Duszczyk.   

W przypadku Sanktuarium chodzi nie tylko o odstraszający pielgrzymów fetor.  Zachodzi obawa, że w razie obniżenia poziomu wód gruntowych (ferma będzie zużywała dużo wody), może dojść do osuszenia i rozpadu dębowych bali, na których wsparta jest konstrukcja bazyliki.  

Inwestor mimo dwukrotnych prób kontaktu, nie znalazł czasu na rozmowę.  

 BM/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • rozsądny
  2021-06-15 22:34:22

  arrow

  do ,, Bądźmy rozsądni '' co to było
  (Ludzie, nie szerzcie głupot, to ty wypisujesz głupoty, że czasami będzie uciążliwy zapach, jak tak to swój dom przekształć w fermę.
  Ten niby uciążliwy zapach to zajebisty smród nie do zniesienia, a jak komuś to pachnie to niech śpi miedzy kurczakami, a od obecnej lokalizacji won na marsa.

 • do głupoty
  2021-06-15 22:28:37

  arrow

  do ,, Bądźmy rozsądni '' co to było
  (Ludzie, nie szerzcie głupot, to ty wypisujesz głupoty, że czasami będzie uciążliwy zapach, jak tak to swój dom przekształć w fermę.
  Ten niby uciążliwy zapach to zajebisty smród nie do zniesienia, a jak komuś to pachnie to niech śpi miedzy kurczakami, a od obecnej lokalizacji won na marsa.

 • Bądźmy rozsądni
  2021-06-08 15:00:20

  arrow

  Ludzie, nie szerzcie głupoty . Macie prawo protestować bo po prostu będzie czasami uciążliwy zapach. Ale obniżenie poziomu wód gruntowych to jest brednia. Jak i wiele innych, a mieszanie Sanktuarium do sporu jest dużym nietaktem i kiedyś to się zwróci przeciwko Kościołowi.
  Przykre jest że smakosze mięsa drobiowego nie są patriotami . Będą woleli zjeść amerykańskie udka naszpikowane chemią , bo zapominają, że europejskie normy jednak są bardziej wymagające i surowsze.
  Firma z Międzyrzeca nie jest korporacją, jest dużym Polskim przedsiębiorstwem. Branża drobiowa daje wiele miejsc pracy w kraju, Polska jest lider w eksporcie mięsa drobiowego. Z wypracowanych podatków mamy służbę zdrowia szkolnictwo drogi i stać jest nas utrzymać Kościół oraz wyjeżdżać turystycznie.
  W sprawach kontowersyjnych uciążliwości zapachowych należy jednak zawierać kompromis. Zmiana lokalizacji , zmniejszenie obsady, umowy społeczne dotyczące zastosowania środków/ urządzeń przez inwestora w celu zniwelowania odoru. Warto rozmawiać ale merytorycznie bez zbędnych emocji. To się wszystkim opłaca.

 • No harm
  2021-06-05 21:59:13

  arrow

  To niedopuszczalne i irracjonalne, żeby chciwość jednostki lub korporacji górowała nad dobrem całej społeczności. Istotne są tu kwestie środowiskowe i turystyczne. Fetor będzie roznosił się w promieniu wielu kilometrów, ziemia, a następnie woda zostaną skażone, przez co obniży się wartość gruntów i gmina straci swój turystyczny aspekt. Mieszkańcy zaczną masowo chorować, obniży się poziom wód gruntowych. Pomyślmy jednak o ogromie cierpienia tych biednych ptaków. Stłoczone na skandalicznie ciasnej i nieproporcjonalnej do ich liczby przestrzeni, pasione w niehumanitarny sposób, z myślą o szybkim zysku, z poobcinanymi dziobami i połamanymi nogami od nadmiernego ciężaru własnego, poranione w walce o centymetry przestrzeni życiowej. Jeszcze gorszy jest transport, wyssane jak rzeczy i wypluwane do kontenerów . Niewyobrażalne cierpienie, na które nie zasłużyły. Wstyd mi, że jestem z tego samego gatunku, co ich oprawcy 😭

 • Mieszkanka Lesnej
  2021-06-05 18:39:51

  arrow

  Kościół i sanktuarium jest miejscem dla ludzi i ludzie będą z kościołem, gdy kościół będzie z nimi. Miłosierdzie jest potrzebne nam wszystkim. Potrzebujemy go i sił by zadbać o nasze życie tu na ziemi . Życie doczesne powinno być godne, żyjmy w pokoju i wzajemnej życzliwości. Szukanie wspólnoty w działaniu nie jest przeciw przykazaniom. A zaniechanie działania w słusznej sprawie i przymykanie oczu nie jest w zgodzie z nasza wiara.

 • Miłosierdzie a nie wojna
  2021-06-05 13:18:12

  arrow

  Nie grzeście pychą, nie wzywajcie Pana Boga na daremno .
  Nie przystoi , aby sanktuarium stało się argumentem w ludzkim sporze.
  Miłujcie się wzajemnie. Do tego wzywa Pan Jezus. I ojcowie nie powinni o tym zapomnieć.
  Opamiętajcie się i szukajcie kompromisu.

 • Jestem przeciw budowie fermy
  2021-06-04 22:24:46

  arrow

  Inwestor jest tylko pionkiem wielkiej firmy z Międzyrzeca podlaskiego, ale jeżeli doszło by do realizacji inwestycji to wszyscy mieszkańcy gminy zmuszeni będą dochodzić swoich strat w sądzie

 • Leśniak
  2021-06-04 22:09:32

  arrow

  Ponoć inwestor jest tylko pionkiem większej firmy z Międzyrzeca Podlaskiego, ale jeżeli doszło by do realizacji to wszyscy powinni pozwać go do sądu o odszkodowania

 • Parafianin
  2021-06-04 19:38:47

  arrow

  Módlmy się do Matki Najświętszej i powierzajmy jej nasz Kościół. Może Jasna Góra wstawi się za nami.

 • gość
  2021-06-04 17:05:59

  arrow

  Inwestor patrzy tylko na swój interes, nie interesuje go, że straci cała gmina. Ciekawe, co by powiedział, gdyby mu wybudować za płotem np. lakiernię samochodową. Śmierdziałoby jak nieszczęście, nie można byłoby normalnie posiedzieć w ogrodzie, dzieci zaczęłyby chorować, takiej nieruchomości nie sposób sprzedać bez straty rzędu 50-70%.. Ale co tam gadać, dla inwestora liczy się tylko jego zarobek.
  PS. Pan inwestor nie zamierza wybudować tych kurników obok siebie, tylko innym pod bokiem.

 • Ela
  2021-06-04 16:39:34

  arrow

  Gdyby wójt nie chciał budowy fermy wystarczy zrobić plan zagospodarowania. Tylko czy nie chce? Czy ma z fermy jakąś korzyść. Nie dajcie się. My koło Łosic mamy koszmar. A Sanktuarium szkoda bardzo.

 • Qwerty
  2021-06-04 14:23:26

  arrow

  Rada Gminy i Wójt do roboty!!!!

 • sp
  2021-06-04 12:37:52

  arrow

  Niech się wypowie gość który tak zachwalał budowę kórników w gm Sarnaki! Ile to będzie miejsc pracy,jaki rozwój gminy i żadnego negatywnego wpływu na środowisko!

 • Mieszkaniec
  2021-06-04 09:59:24

  arrow

  Cieszymy się, że ojciec Przeor wspiera mieszkańców. Dbanie o dobro Leśnej Podlaskiej, Bukowic i okolicznych wsi i lepsze życie to priorytet nas wszystkich. Brawo dla wszystkich protestujących. To ważne, żeby mieć odwagę, żeby nie dać się zastraszyć. A Rada Gminy w końcu ma szansę się wykazać. Oby tak dalej!

 • Leśna
  2021-06-04 09:52:42

  arrow

  Brawo! Trzeba walczyć o swoje. Ferma w tak bliskiej odległości od mieszkańców przyniesie same szkody.

 • Mieszkaniec Bukowic
  2021-06-04 09:36:34

  arrow

  Inwestor nie liczy się z żadnymi argumentami, ma w nosie to, że nasz obszar już teraz jest w okręgu zagrożonym suszą, która wpłynie (jak to było kilka lat temu) na osuszenie bali, na których osadzony jest kościół, czego skutkiem będzie pękanie murów sanktuarium! Brak wody dla mieszkańców, jak to mialo miejsce kilka lat temu. O braku pielgrzymów nie wspomnę, nikt nie przyjedzie, gdy będzie taki fetor!! I to nie jest polityka, walczą mieszkańcy gminy, niech zawalczą też pielgrzymi, odwiedzający, ojcowie Paulini. Szkoda stracić tak wiele w imię korzyści jednej osoby (inwestora), która skrupułów nie ma i wypowiada się wprost publicznie że nie liczy się z opinią publiczną

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

41. Piesza Pielgrzymka Podlaska na antenie Katolickiego...
2021-07-30 14:39:00 Kategoria:

Zapraszamy słuchaczy do towarzyszenia pielgrzymom za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. Na trasie 41. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę będą obecni...

więcej »


foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »
foto

3 aktywności na świeżym powietrzu, na które warto...
2021-07-29 12:33:00 Kategoria:

Ruch na świeżym powietrzu do podstawa do dbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto zamienić ściany klubów fitness na plener - widoki są przede wszystkim...

więcej »
foto

Kształcimy w zawodach, w których jest praca
2021-07-27 06:54:00 Kategoria:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach jest placówką oświatową Samorządu Województwa Mazowieckiego. W skład Centrum wchodzą: Medyczna Szkoła...

więcej »

Biała Podl.

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.08

II Bialskopodlaskie Święto Miodu

więcej »
2 3 4 5 6 7

POWIAT BIALSKI, 07.08 09:00

XXI BIEG SAPIEHÓW – KODEŃ 2021

więcej »
8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje