R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kapitan Krzysztof Baranowski w Radzyniu
2022-06-22 15:44:00 Artykuł czytany 88 razy


Kapitan Krzysztof Baranowski, jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy, który jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską, będzie gościem 40. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 23 czerwca o godz. 18.00 na Skwerze Podróżników w Radzyniu (w przypadku niesprzyjającej pogody spotkanie odbędzie się w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury). Wstęp wolny.


– Spotkanie z Krzysztofem Baranowskim rozpocznie uroczystość odsłonięcia przez kapitana tabliczki na radzyńskim Skwerze Podróżników. Następnie wysłuchamy opowieści pt. „Samotny Żeglarz” – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK. Po spotkaniu będzie można kupić książki kapitana Baranowskiego i uzyskać dedykację.

Krzysztof Baranowski urodził się 26 czerwca 1938 r. we Lwowie. Żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik, dziennikarz, nauczyciel, krótkofalowiec. Jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (inżynier elektronik) i  Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarz). Inicjator powstania trzech jachtów – „Poloneza”, „Pogorii” i „Fryderyka Chopina”, których budowę osobiście nadzorował.

17 czerwca 1972 r. zajął 12 miejsce w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy OSTAR z Plymouth (Wielka Brytania) do Newport (Stany Zjednoczone) na jachcie „Polonez”, po czym odbył dalszy samotny rejs dookoła świata drogą na Horn. W ciągu 272 dni pokonał 35 424 mil morskich na trasie Newport – Kapsztad – Hobart (Tasmania) – Stanley (Falklandy) – Plymouth. Opłynął m.in. przylądki Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Rejs zakończył się 24 czerwca 1973 r.

Wielokrotnie występował w różnorakich programach TVP dla młodzieży propagując żeglarstwo m.in. „Ekran z bratkiem”, „Teleranek”, „Latający Holender”. Od 1977 r. był komentatorem TVP.
W 1983 r. był pomysłodawcą, założycielem i prowadzącym „Szkołę Pod Żaglami” na żaglowcu „Pogoria”, a w 1992 r. na żaglowcu „Fryderyk Chopin”.

Jako jedyny Polak odbył rejs dookoła świata po raz drugi, również samotnie, ale w przeciwnym kierunku. Wyruszył 2 października 1999 r. na jachcie „Lady B” z portugalskiego portu Villamoura. Przepłynął 24 tys. mil morskich trasą równikową, zawijając do 20 portów. Szlak podróży prowadził m.in. przez Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Kanał Panamski, Tahiti, Australię, Seszele, Morze Czerwone i Śródziemne. Rejs zakończył się 30 sierpnia 2000 r.

Od 2009 r. prowadzi Fundację „Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego” opartą o wolontariat młodzieży niosącej innym pomoc. Autor kilkunastu książek, licznych filmów dokumentalnych oraz programów telewizyjnych propagujących żeglarstwo. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”. Dwukrotny laureat nagrody im. Leonida Teligi za wybitne zasługi w popularyzacji żeglarstwa oraz Super Kolosa 2007.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprasza Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz Informator Powiatowy. Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na http://www.podroznik-radzyn.pl/podroznicy/161-krzysztof-baranowski.html

Kryzysy przychodzą na lądzie

Skąd w chłopcu z Wrocławia zrodziła się pasja do żeglowania?

Mój dziadek, choć spokojny człowiek, miał awanturniczą naturę i zabierał mnie na pływanie po Odrze na poniemieckim kajaku składaku. Trzeba było solidnie wiosłować, a obok pływali żeglarze, nic nie robili a pływali szybciej. Wtedy postanowiłem zostać żeglarzem.

Swój pierwszy wielki rejs po Atlantyku odbył Pan w 1965 r. jako... kucharz. Czego on Pana nauczył?
Piętnaście miesięcy w ciasnym, rozkołysanym kambuzie (kuchni) było lekcją pokory i cierpliwości. Jako kucharz, a już wtedy dyplomowany kapitan, mogłem podpatrywać błędy i sukcesy mojego kapitana i to były bezcenne doświadczenia. Wreszcie nauczyłem się jak sobie dawać radę w małym zespole przymusowo zamkniętym na ciasnej przestrzeni. Tam powstawały pierwsze materiały do książki „Uczucia oceaniczne”.

Wspomniał Pan o doświadczeniach zdobytych podczas tego rejsu, które pozwoliły później m.in. dwukrotnie opłynąć Panu samotnie świat – na przełomie 1972 i 1973 r. oraz po 27 latach na przełomie 1999 i 2000 r. Czym różniły się te wyprawy?

Rejs 1972/73 na „Polonezie” odbywał się wokół Antarktydy na wschód trasą sztormową, którą do czasu mojego rejsu przepłynęło tylko 8 żeglarzy z różnych krajów. Był to więc rejs wyczynowy, by nie powiedzieć ryzykowny. Rejs 1999/2000 na „Lady B.” odbywał się na zachód przez Panamę trasą łagodnych wiatrów pasatów, którą pływają tysiące żeglarzy. Ale o ile ten pierwszy był na jachcie zbudowanym dla jednego żeglarza i do tego przygotowanym, jacht „Lady B.” był znacznie większy i  powinno go obsługiwać 12 żeglarzy. A kapitan wkraczał w wiek emerytalny (śmiech).

Od zawsze intrygowało mnie, jak człowiek czuje się sam ze sobą na morzu? Pojawiały się u Pana chwile rezygnacji, załamania, momenty kryzysowe?

Jeśli żeglarz znosi dobrze swoje towarzystwo to nie ma problemów z samotnością. Kryzysy przychodzą na lądzie – chyba, że na morzu zabraknie wiatru.

A za czym najbardziej tęsknił Pan podczas samotnej podróży?

Ciepłym prysznicem, dobrym jedzeniem i damskim towarzystwem.

Obecnie żeglarze mają chyba łatwiej – jest nawigacja GPS, są telefony, łączność, laptopy. Miał Pan kiedyś sytuację, że zgubił się na środku oceanu?

Na oceanie nie można się zgubić i daleko od brzegu dokładna znajomość pozycji nie jest konieczna. Dopiero przy podchodzeniu do lądu nachodzą żeglarza wątpliwości i często czuje się zagubiony.

Zimą 1980 r. wypłynął Pan jachtem „Pogoria” razem z naukowcami na Antarktydę. Skąd taki szalony projekt?

Projekt rejsu na Antarktydę był bardzo racjonalny – chodziło o sprawdzenie, czy można transport polarników zrealizować na żaglowcu, który z natury rzeczy jest tańszy niż motorowiec. Okazało się, że rejs trwa dwa razy dłużej (i jest mało komfortowy) ale kosztuje 10 razy taniej.

Wypływając w drugi samotny rejs dookoła świata miał Pan już ponad 60 lat. Nie miał Pan wątpliwości, czy da radę?


Nie tylko miałem wątpliwości ale pewność, że nie może się udać. Z tym, że nie obawiałem się o swoją sprawność, ale stan techniczny jachtu.

Co dla Pana, jako kapitana jest najważniejsze na morzu?

Bezpieczeństwo załogi.

Zapewne przeżył Pan wiele sztormów, który z nich zapamiętał Pan najbardziej?


Sztorm 10°B na Oceanie Indyjskim, w jego południowej części.

W jakim stopniu wybór właściwego postępowania w trudnych warunkach pogodowych jest efektem wyszkolenia i rutyny, w jakim intuicji, a w jakim trzymania się procedur?

Wszystkie elementy są ważne, ale najważniejsza jest wytrzymałość jachtu.

Czy po skończonym rejsie łatwo jest wrócić do normalnego życia, do zwykłej szarej codzienności?

Nie jest łatwo, ale zwykłą, szarą codzienność można ubarwić planowaniem kolejnego rejsu.

Odwiedził Pan Trójkąt Bermudzki i co ważniejsze wrócił z niego cało. Na czym polega jego fenomen?

To dłuższy wykład z hydrologii choć do końca nie wiadomo jakie nieczyste siły tam działają.

Świat za burtą jest piękny i ciekawy. W które jego rejony najchętniej Pan powraca?

Za burtę nie powracam (śmiech). A z odwiedzanych krajów najbardziej podoba mi się Chile.

Kiedy wpadł Pan na pomysł utworzenia „Szkoły Pod Żaglami”?

W czasie rodzinnego rejsu na „Polonezie” w 1976/77. Razem z żoną zajmowaliśmy się uczeniem dzieci, żeby nie straciły roku szkolnego. Trud się opłacił i przerósł nasze oczekiwania. Stąd wziął się pomysł, by spróbować z całą klasą cudzych dzieci.

Czego, poza typowymi umiejętnościami związanymi z pracą na żaglowcach, uczy „Szkoła Pod Żaglami”?


„Szkoła Pod Żaglami” nie uczy żeglarstwa tylko realizuje program szkoły lądowej. A po lekcjach uczniowie stają się załogą, która (dzień i noc) obsługuje statek.

Jest Pan ojcem trzech jachtów – „Poloneza”, „Pogorii” i „Fryderyka Chopina”. Skąd wzięły się ich nazwy?
Nazwa „Polonez” wygrała w konkursie telewizyjnym, choć byłem na taką przygotowany. Nagrodę – rejs na tym jachcie wylosowała nastolatka z Chorzowa, Jadzia Geisler. Jacht ostatnio pięknie odnowiony jest własnością polskiego rezydenta Wysp Kanaryjskich i tam stacjonuje. „Pogorię” wymyślił Prezes TVP, Maciej Szczepański, który stał za sfinansowaniem budowy, a sam, jako początkujący żeglarz pływał po śląskim jeziorku o takiej nazwie. Wreszcie „Fryderyk Chopin” był pomysłem jednego z współkonstruktorów żaglowca stanowiącym nagrodę ustanowioną przez głównego konstruktora Zygmunta Chorenia.

A co się teraz z nimi dzieje?


„Polonez” stoi na Teneryfie i nie ma żadnych planów prócz lokalnych rejsów wokół wyspy. „Pogoria” żegluje po Morzu Śródziemnym i w lipcu przechodzi pod moje dowództwo. Z kolei „Fryderyk Chopin” pływa z „Niebieskimi Szkołami” (odpowiednik „Szkół Pod Żaglami” tylko za pieniądze) w rejsach przez Atlantyk na Karaiby i powrotem.

Kończąc chciałbym zapytać o najbliższe plany... jakie marzenia widnieją jeszcze na Pana horyzoncie?

Chciałbym zbudować jeszcze jeden żaglowiec – plany są gotowe.

W takim razie życzę ich spełnienia, stopy wody pod kilem i dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i do zobaczenia w Radzyniu Podlaskim.


Red.

ROK [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
suchodolska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowa transmisja Mszy św. na zakończenie roku szkolnego
2022-06-23 18:08:41 Kategoria:

I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie 24 czerwca gospodarzem uroczystego ogólnopolskiego zakończenia zajęć...

więcej »


Radzyń Podl.

w lewoCzerwiec 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10

RADZYŃ, 10.06 18:00

Uśmiech z czterech stron świata

więcej »
11 12

RADZYŃ, 12.06

Spotkanie dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

więcej »
13 14 15 16 17 18

RADZYŃ, 18.06

Zespół PECTUS wystąpi w Radzyniu Podlaskim

więcej »
19
20 21 22 23

RADZYŃ, 23.06

Kapitan Krzysztof Baranowski w Radzyniu

więcej »
24 25 26

RADZYŃ, 26.06 09:00

Biała Niedziela w Radzyniu Podlaskim

więcej »

RADZYŃ, 26.06 16:00

II Letnie popołudnie z muzyką i humorem

więcej »
27 28 29 30
foto

Jakie zalety mają rośliny w biurze?
2022-06-24 14:12:13 Kategoria:

Chcesz w łatwy sposób urozmaicić wnętrze biura lub firmy? Bardzo dobrym pomysłem będzie postawienie na doniczki z roślinami. Dzięki nim reszta pracowników możesz się...

więcej »
foto

Zlewozmywak okrągły - do jakiej kuchni będzie on pasował
2022-06-24 11:14:28 Kategoria:

Kuchnia dla każdej gospodyni domowej jest absolutnie jednym z najważniejszych miejsc. Nic więc dziwnego, że zwykle każda z kobiet chce urządzić ją w taki sposób, by...

więcej »
foto

Z tamtej strony Bugu Panna do mnie mruga - projekt...
2022-06-22 15:18:42 Kategoria:

Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach rozpoczyna realizację projektu „ Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Projekt...

więcej »
foto

Gdzie kupować produkty Apple? Jak wybrać sklep?
2022-06-20 18:15:25 Kategoria:

Produkty Apple to marzenie wielu osób. Ogromna grupa po pierwszym zakupie nie wyobraża sobie już powrotu do innej marki. Nie da się jednak ukryć, że mówimy o produktach...

więcej »
foto

Urządzamy posesję — na jakie elementy należy...
2022-06-20 17:51:24 Kategoria:

Własny dom z ogrodem to marzenie niejednej osoby. Aby jednak miejsce to było bezpieczne, a jednocześnie funkcjonalne, warto zwracać uwagę nie tylko na wnętrze mieszkania,...

więcej »
foto

Keto czy low carb: którą dietę niskowęglowodanową...
2022-06-20 11:35:38 Kategoria:

Mogłoby się wydawać, że dieta ketogeniczna to po prostu inne nazewnictwo dla diety low carb. Nic bardziej mylnego! Wszystkie diety keto są kwalifikowane jako low carb,...

więcej »
foto

Przygotuj się na zmiany w nadawaniu telewizji! Sprawdź...
2022-06-02 14:14:12 Kategoria:

Już za niespełna miesiąc, a dokładnie 27 czerwca br., nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 HEVC. Jeśli nadal chcesz oglądać...

więcej »
foto

Dom Seniora w Hołubli zaprasza
2022-06-01 00:01:00 Kategoria:

Drogi Seniorze, jeśli potrzebujesz wsparcia w życiu codziennym, Twój stan zdrowia wymaga całodobowej opieki, dniem 1 czerwca zapraszamy cię do Domu Seniora...

więcej »
foto

Nagrodzone Magiczne Ogrody zapraszają
2022-05-11 12:41:00 Kategoria:

To urocze miejsce nie mogłoby istnieć bez uśmiechniętych spojrzeń przyjeżdżających tu rodzin. To właśnie ich głosy zdecydowały o zwycięstwie janowieckiego parku w...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje