Diecezja siedlecka

IV Diecezjalny Zjazd Apostolatu Margaretka w Radzyniu Podlaskim

30
wrz 2023

W sobotę, 30 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się IV Diecezjalny Zjazd Apostolatu Margaretka, w którym udział wzięły osoby modlące się za kapłanów.

Apostolat Margaretka ma na celu modlitwę za wybranego przez grupę kapłana, troskę o jedność kapłanów, współpracę między nimi i osobami świeckimi, a także wspieranie powołań do życia kapłańskiego oraz konsekrowanego. Patronką tego ruchu jest Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła, dlatego w Sanktuarium Maryjnym, zgromadziło się ok. 300 wiernych, aby po raz kolejny powierzyć Maryi kapłanów. Pielgrzymi przyjechali z parafii całej diecezji m.in. z Radcza, Domanic, Suchożebrów, Marianowa, Garwolina, Miastkowa, Stężycy, Terespola, Dęblina, Trzebieszowa, Łukowa, Paprotni, Mokobodów, Komarówki Podlaskiej, Kocka, Międzyrzeca, Szaniaw, Siedlec, Radzynia Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Rossosza i Starego Brusa.

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty. Osoby należące do ruchu powitał ks. Jarosław Sutryk, kustosz sanktuarium.

Najważniejszym punktem spotkania była Eucharystia, którą, w asyście innych księży sprawował diecezjalny duszpasterz Apostolatu Margaretka ks. Sebastian Bisek. W kazaniu zwrócił uwagę na istotę i potrzebę kapłaństwa:

- Pan Jezus po zakończeniu swojej misji wrócił z powrotem do Nieba i zostawił 12 apostołów, i mówił „Pójdźcie za Mną i czyńcie to na moją pamiątkę”, co miało miejsce w Wieczerniku, ale apostołowie poumierali. Na szczęście Jezus zatroszczył się o swoją realną obecność poprzez sakramentalne kapłaństwo, ustanawiając tych, którzy w Jego imieniu głoszą Słowo Boże i sprawują sakramenty w Jego świętym, powszechnym, katolickim i apostolskim kościele. Kościele, który trwa już dwa tysiące lat, ponieważ jest podtrzymywany nieustającą radą Ducha Świętego i obecnością Jezusa Chrystusa. Ale Kościół posługuje się zwykłymi ludźmi, ludźmi, którzy mają swoje ułomności, czy trudności życiowe, ale Pan Bóg tym się nie zraża i wciąż powołuje nowych kapłanów. Kapłani są po to, aby niejednokrotnie w Jego imieniu przemawiać, aby wyjaśniać trudne słowa i trudne momenty w życiu Jezusa Chrystusa.

Ks. Bisek wygłosił także konferencję pn. „Wierzę w Kościół Chrystusowy” nawiązującą do hasła tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę, wyjaśniając, co dla katolików oznacza naprawdę wierzyć w Kościół Chrystusowy. Zostało także wygłoszone świadectwo przez Kacpra Kowalczyka z Trzebieszowa, ucznia I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Rodziny w Siedlcach, który opowiedział o swojej drodze wiary i zaangażowaniu w dzieła diecezjalnego Kościoła.

Adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec za kapłanów i wspólna agapa zakończyły spotkanie.EZG

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.