Zdrowie i uroda

Mammobus w Łochowie

Region Pt. 14.04.2023 17:50:49
14
kwi 2023

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Każdego roku u ok. 20 tys. Polek diagnozuje się ten typ nowotworu. W naszym kraju z powodu raka piersi co roku umiera ok. 7 tys. kobiet. W walce z nowotworem najważniejsza jest wczesna diagnoza. Służą temu badania przesiewowe, w przypadku raka piersi – mammografia. Badanie będzie można wykonać w Łochowie w piątek, 21 kwietnia.

W Łochowie mammobus pojawi się przy ul. Aleja Pokoju 75 w Łochowie, w godzinach 9:00-17:00 (Geneva Trust: (58) 767 34 44 lub 77). Z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać panie w wieku 50-69 lat w ramach „Programu profilaktyki raka piersi”!

Program profilaktyki raka piersi realizowany jest w trybie ambulatoryjnym i w trybie mobilnym (mammobusy). Adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Mammografia jest bezpłatna i nie wymaga skierowania. Przed przystąpieniem do badania pacjentka wypełnia ankietę dla kobiet objętych programem wczesnego wykrywania raka piersi.

Kobieta może się zgłosić na badanie sama lub po otrzymaniu zaproszenia. Jeśli takowe miało miejsce, na badanie należy przynieść zdjęcia mammograficzne z poprzedniego screeningu w celu porównania.

Badanie obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis. Wydanie wyniku powinno nastąpić w ciągu 15 dni roboczych od wykonania mammografii.

WAŻNE: W przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań, lekarz kieruje pacjentkę do etapu pogłębionej diagnostyki i informuje kobietę, gdzie takie badania są wykonywane.

W marcu mammografię w mammobusie wykonało ponad 6 tys. mieszkanek Mazowsza. Od początku 2023 r. badania w trybie mobilnym wykonało w naszym województwie ponad 15 tys. kobiet.

Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.