Biała Podlaska

Marsz dla Życia i Rodziny w Białej Podlaskiej

05
cze 2023

W środę, 31 maja w Białej Podlaskiej odbył się Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele św. Michała Archanioła. Następnie zebrani przeszli ulicami miasta do kościoła św. Antoniego. Tegoroczne wydarzenie minęło pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski”.

Relacja nadesłana przez Organizatorów:

Marsz dla Życia i Rodziny to możliwość nie tyle jakiejś manifestacji przeciw komuś, co pokazania co w życiu jest istotne. I nie chodzi tu o przekonywanie kogokolwiek, ale podkreślenie co dla nas jest ważne. Nie ma ważniejszej rzeczy jak życie drugiego człowieka, maleńkiego – zagrożonego od poczęcia, dziecka doznającego przemocy czy osoby w podeszłym wieku lub chorej, a wraz z tym rozważanie eutanazji. Życie ważne jest w każdym wieku i na każdym etapie swego istnienia.

Marsz to nie protest, ale wiara, że można inaczej, cierpliwiej, z empatią, z Bogiem. Przekonanie, że on w tym trudnym czasie jest źródłem zrozumienia drugiego człowieka i pomaga zupełnie inaczej spojrzeć na inność osoby jako indywidualnej jednostki, dysfunkcyjnej, wolniej myślącej, niepełnosprawnej.

Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczęliśmy Mszą świętą, by zyskać siłę od tego, który dzieli ją obficie. Był zgromadzeniem różnych wspólnot, dla których życie jest wartością nadrzędną, a które dał Stwórca każdemu z nas. Wierzącym daje możliwość przemarszu w Bożym Duchu, mniej lub niewierzącym daje nadzieję, że zawsze znajdą się ludzie, którzy powiedzą „nie” dla krzywdy i przemocy, nie dla skracania życia bez względu na okoliczności.

W piękny środowy wieczór, wyruszyliśmy jak przed rokiem całymi rodzinami. Dziadkowie, rodzice, dzieci, nie zabrakło także przedstawicieli duchowieństwa. Wsparcie kapłanów i tym samym ich świadectwo było istotnym elementem marszu. Rozważania modlitewne przygotowane przez Domowy Kościół podkreślały istotę służby wobec życia jako Bożego Daru, którego nikomu nie można zmarnować. Tym razem trasa wiodła z kościoła pw. św. Michała Archanioła do kościoła św. Antoniego. Z pieśnią na ustach i radością w sercu przywitani zostaliśmy przez ojców kapucynów. Tam też zakończyła się „droga dla życia”. Błogosławieństwo uczestników, a następnie błogosławieństwo indywidualne dzieci rozpoczęło wyjątkowe święto – jakim jest Dzień Dziecka.

Wspólnota Domowego Kościoła rejonu bialskiego I i II, która była inicjatorem tego zgromadzenia, kładzie szczególny nacisk na wartość małżeństwa i rodziny. Przypomina, że życie jest Bożym zamysłem, owocem łaski i powołaniem, które trzeba przeżywać w całej pełni, z wiernością i bezinteresownie, odczytując je jako dar.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.