Biała Podlaska

Postępy prac przy budowie A2 i S19 w naszym regionie

Region Sob. 22.04.2023 10:28:54
22
kwi 2023

Mieszkańcy całego regionu czekają na dwie duże inwestycje drogowe - odcinek autostrady A2 do wschodniej granicy kraju i biegnącą z północy na południe drogę ekspresową S19 tzw. Via Carpatia. informacje o postępach prac na obszarze województwa lubelskiego zebrał Sławomir Karczewski

A2

Z mapy budowy dróg ekspresowych i autostrad zamieszczonej na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że autostrada A2 na odcinku Siedlce - Międzyrzec - Łukowisko – Swory - Cicibor - Biała Podlaska jest w trakcie realizacji. Jednak konkretne prace budowlane trwają tylko na odcinku Swory – Cicibór . Na rozpoczęcie budowy autostrady A2 z Siedlec do Swór wykonawcy czekają na decyzję ZRID czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Trasa będzie przebiegać przez trzy powiaty: siedlecki, bialski i łosicki oraz 4 gminy: Zbuczyn, Międzyrzec Podlaski, Huszlew i Biała Podlaska. Autostradę wybuduje oddział warszawski GDDKiA.

S19

Drogę ekspresową S19 od Łukowiska (granicy województwa lubelskiego i mazowieckiego) do obwodnicy Kocka wybuduje oddział kielecki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Droga ekspresowa od obwodnicy Kocka do Łukowiska o łącznej długości 54 km będzie przebiegać przez trzy powiaty: lubartowski, radzyński i bialski oraz 5 gmin – Kock, Borki, Radzyń Podlaski, Kąkolewnica i Międzyrzec Podlaski. Budowa S19 od Kocka do Łukowiska została podzielona na trzy odcinki: Kock – Radzyń, Radzyń - Międzyrzec i Międzyrzec – Łukowisko. Tu również wykonawcy czekają na zezwolenia na budowę. Roboty mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku, ale dopiero po uzyskaniu w Urzędzie Wojewódzkim  zezwolenia na realizację inwestycji.

Odcinek drogi S19 Łukowisko – Międzyrzec (13,7 km) łącznie z istniejącą obwodnicą Międzyrzeca, do której zostanie dobudowana druga jezdnia i przebudowane istniejące węzły Międzyrzec Północ i Międzyrzec Południe leży na terenie gminy Międzyrzec Podlaski.

Odcinek drogi z Międzyrzeca do Radzynia ( 22,3 km) na długości ok. 3 km będzie przebiegać po obecnej drodze krajowej 19.  Następnie z zachodniej strony ominie Kąkolewnicę. Węzły drogowe to - Kąkolewnica oraz Radzyń-Północ.

Drugi węzeł w Radzyniu Radzyń-Południe zostanie wybudowany w ramach budowy kolejnego odcinka S19 Radzyń – Kock (18,2 km ) do istniejącej S19 - obwodnicy Kocka. Na trasie z Radzynia w kierunku Kocka będzie jeszcze węzeł w Borkach.

Drogę ekspresową S19 z Kocka do Lublina wybuduje oddział GDDKiA w Lublinie. Całkowita długość drogi ekspresowej S19 w województwie lubelskim będzie miała docelowo około 190 km. Odcinek S19 z Lublina do granicy z województwem podkarpackim jest już oddany do użytku.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
alosza Sob. 22.04.2023 14:21:06

czyli nie dzieje się zbyt wiele