REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prozdrowotna kampania #ŻyjDobrze
2022-06-01 12:53:32 Artykuł czytany 36 razy


#Żyj Dobrze. Nadchodzący czas to szansa, by zadbać o zdrowie i poprawić jakość Twojego życia!Zadbaj o siebie! Odbuduj swoje zdrowie po pandemii COVID-19! Rozkwitaj dobrym życiem! To hasła przewodnie nowej kampanii prozdrowotnej, która będzie realizowana przez najbliższy miesiąc.


Z dniem 16 maja 2022 r. stan epidemii COVID-19 został przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Pandemia za nami a co przed nami?

Idea kampanii


Prozdrowotna kampania #ŻyjDobrze została zainicjowana, aby zachęcić kobiety i mężczyzn do wprowadzenia zmian na lepsze w swoim życiu po pandemii koronawirusa. Ostatnie dwa lata rozprzestrzeniania się po świecie choroby COVID-19 zmieniły praktycznie wszystkie aspekty codziennego życia ludzi. Zaczęliśmy inaczej się zachowywać, inaczej pracować, inaczej spotykać się
z innymi osobami. Pandemia koronawirusa licznym odebrała życie, a wielu ludziom znacznie pogorszyła zdrowie i ogólny dobrostan.

W tym czasie troska o swoje zdrowie nabiera więc szczególnego znaczenia. Co po COVID-19? Jak powrócić do zdrowia? Które obszary zdrowia należy objąć swoją uwagą, aby żyć dobrze? Aby żyć zdrowo? Jak wykorzystać wiosenne i letnie miesiące, by wzmocnić swój organizm i dobrze przygotować się na nadchodzącą jesień i zimę, by ograniczyć do minimum sezonowe infekcje?

Wiosna to czas rozwijającego się życia. Zazieleniają się drzewa i krzewy, rozkwitają feerią barw kwiaty. Dlatego też symbol rozkwitającego pąka, towarzyszący naszej kampanii, ma skierować uwagę odbiorców na te obszary życia, które – pielęgnowane - rozkwitną na nowo – zostaną wzmocnione, staną się piękne i dobre. Kampania zachęca do codziennych drobnych działań, które zbudują zdrowie psychiczne i fizyczne mocno nadwyrężone podczas pandemii. Skierowana jest zarówno do dorosłych, jak i seniorów, młodzieży i dzieci.
 

Cel kampanii

Celem głównym kampanii jest przypomnienie, że wyborów wpływających na nasze życie dokonujemy każdego dnia. Chcemy uwrażliwić odbiorców naszych treści na potrzebę stałego identyfikowania swoich problemów zdrowotnych  i samodzielnego radzenia sobie z wieloma aspektami swojego życia. Uczyć podejmowania dobrych wyborów i decyzji sprzyjających zdrowiu. Chcemy kształtować zachowania i postawy sprzyjające poprawie zdrowia kompleksowo: w sferze fizycznej, psychicznej czy społecznej.  
Grupy docelowe, obszary tematyczne i narzędzia komunikacji

Wykorzystując powszechne obecnie w tej chwili narzędzie, jakim są media społecznościowe (Facebook, Twitter, www) chcemy, poprzez zaplanowany cykl specjalnie przygotowanych postów i artykułów, zachęcić Polaków do działania, do odbudowy swojego dobrostanu psychicznego i fizycznego. Poprzez proste podpowiedzi zbudowane w jasny, przystępny sposób, prezentowane na specjalnie przygotowanych postach, publikowanych w social mediach, chcemy budować zmianę zachowań zdrowotnych Polaków. Postaramy się pokazać, jak prosto można codziennie podejmować małe kroki w kilku obszarach szeroko pojętego zdrowia publicznego, by zbudować sobie dobre, zdrowe życie. Liczymy, że przygotowane treści w swej prostocie i dzięki interesującej formie trafią do szerokiego kręgu odbiorców. Konkretne wskazówki w poszczególnych obszarach tematycznych pozwolą codziennie czynić małe kroki ku wypracowaniu zdrowych życiowych nawyków, które wpłyną ostatecznie na poprawę dobrostanu, zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet i mężczyzn, dorosłych i dzieci, seniorów i młodzieży.

Wyżej wymienione to właśnie grupy docelowe naszych działań. Przy czym treści dotyczące dzieci będziemy kierować w przekazie do ich rodziców.
Materiały edukacyjne przygotowaliśmy, mając na uwadze pięć obszarów tematycznych, najbardziej istotnych pod kątem odbudowy zdrowia po pandemii.
Obszary tematyczne kampanii:
1.    Aktywność fizyczna
2.    Higiena
3.    Zdrowe żywienie
4.    Zdrowie psychiczne
5.    Profilaktyka (w tym: regularne badania diagnozujące stan zdrowia po COVID-19, sezonowe szczepienia, PSO, mammografia, itp.) 

Czas trwania i sposób prezentacji treści

Kampania w pierwszym etapie realizowana będzie głównie w mediach społecznościowych.
Podzielona została na 5 tematycznych tygodni. Przez kolejne 7 dni zostaną zaprezentowane treści z jednego obszaru tematycznego, skierowane do różnych grup odbiorców. Na profilach społecznościowych FB i TT rano i wieczorem będą publikowane pojedyncze posty. Na koniec tygodnia zostanie zaprezentowany post podsumowujący treści z danego obszaru tematycznego, popularyzowane podczas minionych dni. Jednocześnie co tydzień na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa, w specjalnie dedykowanej zakładce Kampanii, zostanie opublikowany artykuł popularnonaukowy dotyczący każdego obszaru tematycznego. Autorami są eksperci Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Wszystkie treści będą dostępne zarówno na stronach i profilach mediów społecznościowych WSSE w Warszawie, jak i na social media i www wszystkich 38 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa mazowieckiego.

Kampania potrwa od piątku 20 maja do początku wakacji, do 24 czerwca.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Aktywność fizyczna stanowi niezbędny element zdrowego stylu życia na każdym jego etapie. Pamiętajmy, że zaliczamy do niej nie tylko sport wyczynowy czy lekcje wychowania fizycznego. Będą to także wszelkie aktywności, jakie podejmujemy w domu i poza nim, np. porządkowe prace domowe, wchodzenie po schodach zamiast wjeżdżania windą, aktywna opieka nad dziećmi, dziecięce zabawy, aktywność zawodowa, itp. Nie każdy z nas urodził się sportowcem, ale każdy z nas może prowadzić aktywny styl życia!(…)
 (…)Badania specjalistów wskazują, że brak regularnej aktywności fizycznej jest przyczyną co najmniej 17 chorób przewlekłych, w tym choroby niedokrwiennej serca, niektórych nowotworów, cukrzycy, otyłości, a także osteoporozy. Systematyczne ćwiczenia fizyczne mogą chronić nas przed chorobami, zmniejszając ryzyko nawrotów choroby oraz ryzyko śmiertelności.

PROFILAKTYKA


Ogromny wpływ na kształtowanie się u dzieci prawidłowej sylwetki mają ich rodzice i opiekunowie. Dzięki wyrabianiu już u małych dzieci prawidłowych nawyków, mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Troska o właściwie zorganizowany dzień, z zapewnieniem aktywności fizycznej to ich podstawowe zadanie z zakresu profilaktyki wad postawy. To właśnie rodzice są w stanie wyłapać wszelkie nieprawidłowości w zakresie wady wzroku, słuchu, zauważyć i skorygować niewłaściwą postawę przy pisaniu, a także zapewnić odpowiednie obuwie i plecak, który będzie dobrze dobrany i dobrze spakowany.

ZDROWE ŻYWIENIE

Nie od dzisiaj wiadomo, że odpowiedni sposób odżywiania jest istotną częścią zdrowia, które bezpośrednio wpływa na stan oraz rozwój fizyczny, psychiczny i ogólne samopoczucie człowieka. Urozmaicona i prawidłowo skomponowana dieta zapewnia kondycję, sprawność fizyczną, zdolność do nauki, a dodatkowo potrafi zapobiec rozwojowi chorób, jak również niedoborom pokarmowym. Prawidłowe nawyki żywieniowe warto wykształcać już od najmłodszych lat, tak aby stały się naszą codziennością, gdyż dzięki nim zwiększamy szansę na poprawę lub utrzymanie dobrego stanu zdrowia, sprawności i dobrego samopoczucia w wieku późniejszym. Jednocześnie pamiętajmy, że codzienne wybory żywieniowe mają istotne znaczenia dla naszego środowiska. Aktualnie zaleca się zmianę diety na bogatą  w  żywność  pochodzenia  roślinnego, a ubogą w produkty odzwierzęce, która może przynieść zarówno korzyści zdrowotne, dla naszego organizmu, jak i może uchronić naszą planetę przed niekorzystnymi zmianami klimatycznymi. (…)

HIGIENA


Podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze, oglądania telewizji czy korzystania z urządzenia mobilnego róbmy sobie przerwy, nie rzadziej niż co dwie godziny. Zróbmy „gimnastykę” oczu. W trakcie przerwy zamknijmy na chwilę oczy, a następnie postarajmy się skupić wzrok na obiektach, które są dalej i bliżej od nas, często przy tym mrugajmy. W tym celu możemy zastosować zasadę 20-20-20 polegającą na  robieniu przerw co 20 minut. Podczas chwili odpoczynku popatrzmy na punkt oddalony od nas w odległości minimum 6 metrów (20 stóp) przez 20 sekund.

ZDROWIE PSYCHICZNE

W ciągu dwóch lat trwania pandemii Covid-19 wielu ludzi doświadczyło i nadal doświadcza różnego rodzaju traumy, której specyfika zainspirowała specjalistów do wyodrębnienia osobnego zjawiska i określenia go mianem „zespołu stresu po pandemicznego”( z ang. post-pandemic stress disorder – PPSD), będącego odmianą zespołu stresu pourazowego. Pandemia powoduje długotrwały stres, co oznacza, że eksplozja zaburzeń z nim związanych może być przesunięta w czasie i ujawnić się w najbliższej przyszłości. Na obecny moment zespół stresu po pandemicznego nie stanowi poważnego problemu i nie jest tak traktowany, bo okoliczności, w jakich się znajdujemy wracają do normy. Jednak, jak w przypadku każdej innej traumy, jej rozmiary, zdaniem psychoterapeuty Owena O’Kane, twórcy terminu PPSD, dostrzeżemy dopiero wtedy, gdy pandemia się rzeczywiście zakończy. Symptomy tego zjawiska, obniżającego poziom naszej kondycji psychicznej u każdego mogą wyglądać inaczej – lęk, niska motywacja, negatywne myślenie, uczucie bezsilności i ciągłego zmagania z przeciwnościami, zaburzenia snu, apetytu, odrętwienie, uczucie irytacji i złości, wycofanie społeczne.Inf. pras.

Js
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 2. Zawody branży...
2022-08-15 06:00:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Czy e-recepta jest darmowa? Sprawdzamy!
2022-08-11 08:18:18 Kategoria:

By kupić niektóre leki w aptece, potrzebna będzie e-recepta. Jest to dokument cyfrowy stanowiący potwierdzenie, że pacjent konsultował się z lekarzem, a ten –...

więcej »
foto

Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:

Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...

więcej »
foto

Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:

Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Najlepszy Park Rodzinny w Polsce
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Magiczne Ogrody to prawdopodobnie najbardziej utytułowany park w Polsce. Wieloma nagrodami obdarowali go jego goście. Potwierdzają to bardzo dobre opinie na Facebooku (4,8) i...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Kolejna audycja pielgrzymkowa
2022-08-03 17:21:33 Kategoria:

Dziś w „Czarno na białym” kontynuujemy tematy związane z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. 1 sierpnia - z Łosic, Zbuczyna i Białej Podlaskiej, 2 - z Międzyrzeca...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.08

Garwolin: oddadzą hołd powstańcom

więcej »
2

MIĘDZYRZEC, 02.08

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie przez wstawiennictwo do św. Charbela w Międzyrzecu

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.08

Jacek Galiński będzie gościem spotkania autorskiego w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.08 10:15

Komunikat o śmierci i pogrzebie śp. Jerzego Wocha

więcej »
5

POWIAT BIALSKI, 05.08

Wernisaż fotografii - Bug. Pejzaż nostalgiczny

więcej »

ŁOSICE, 05.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

ŁOSICE, 05.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »
6

MIĘDZYRZEC, 06.08

Zostań wakacyjnym ratownikiem życia

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Męski Różaniec w Łosicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »

POWIAT BIALSKI, 06.08

V Wystawa na Stodole

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.08

Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską i odpust Przemienienia Pańskiego

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

MAZOpiknik w Siedlcach – już w najbliższą sobotę

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.08

Nowy termin pikniku na Świerkowej

więcej »

GARWOLIN, 06.08

Garwolin: publiczny Różaniec ulicami miasta

więcej »

REGION, 06.08 - 07.08

Weekend w regionie...

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

DROHICZYN, 06.08

XXXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.08

Festyn Rodzinny w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Łuków: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Dzień Pieroga Niemojskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.08

Rodzinny Turniej Sportowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.08

Summer Music Festival 2022 – Olga Jagieło

więcej »

BIELSK PODL., 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

W Siemiatyczach będą jechać na czymkolwiek

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Święto Miodów Ziemi Łukowskiej już w niedzielę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.08

Korczew dla Niepodległej 2022

więcej »
8 9 10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.08

Summer Music Festival 2022 – Irena Kosińska & Bartłomiej Tyburowski Trio

więcej »
12

SIEMIATYCZE, 12.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »
13

SIEMIATYCZE, 13.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

ŁUKÓW, 13.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »

BIELSK PODL., 13.08

SOBOTA Z WOJSKIEM

więcej »
14

LUBARTÓW, 14.08

Festyn Miejski i dożynki gminno-parafialne w Kocku

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08

Mural poświęcony Bitwie Warszawskiej

więcej »

GARWOLIN, 14.08

Międzypokoleniowa potańcówka w Borowiu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.08

Święto Wojska Polskiego i 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej i Kodniu

więcej »

ŁUKÓW, 14.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Podlaskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Ciechanowcu

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Podlaskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Ciechanowcu

więcej »
15

WĘGRÓW, 15.08

Turniej siatkówki plażowej w Węgrowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

LUBARTÓW, 15.08

Święto Wojska Polskiego w Lubartowie

więcej »

ŁUKÓW, 15.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »

GARWOLIN, 15.08

Garwolin: uroczystości 15 sierpnia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej i Kodniu

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Święto Wojska Polskiego w gminie Mielnik

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.08 13:30

Mordy: Obchody Święta Wojska Polskiego w Mordach

więcej »
16 17

SIEMIATYCZE, 17.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Turniej Trójek Siatkarskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Cross Rowerowy

więcej »

ŁUKÓW, 20.08

Koncert orkiestry kameralnej z Warszawy w łukowskim amfiteatrze

więcej »
21

POWIAT BIALSKI, 21.08

Zaproszenie na koncert

więcej »

RYKI, 21.08

Dziękczynienie za plony w gminie Kłoczew

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.08

Odsłonięcie tablicy poświęconej uczestnikom konspiracji ludowej z okresu II wojny światowej w rejonie Białej Podlaskiej

więcej »
22 23 24 25 26 27

POWIAT BIALSKI, 27.08 10:00

Pielgrzymka Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej

więcej »
28

GARWOLIN, 28.08

Dożynki powiatowo – gminne już 28 sierpnia

więcej »
29 30 31

Najnowsze Informacje