Kwadrans o wsi i rolnictwie z 20 listopada 2020 r.

Rolnicy Pt. 20.11.2020 10:33:00
20
lis 2020

Wraz z końcem października minął termin składania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. W Polsce mamy 330 winnic, zajmujących ok. 550 hektarów. Każdy producent i przedsiębiorca, wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczone do wprowadzenia do obrotu, powinien również zostać wpisany do ewidencji prowadzonej przez Dyrektora Generalnego KOWR.

Monika Koźlakiewicz z-ca dyrektora Departamentu Interwencji Rynkowych KOWR powiedziała w rozmowie z Andrzejem Ilczukiem, że produkcja wina w Polsce systematycznie rośnie. W tym roku jest to ok. 15 tys. hektolitrów, w przyszłym może być 17 tys. hektolitrów. Oznacza to, że do obrotu może zostać wprowadzone 850 tys. butelek. Winnice zakładane są w całym kraju - nie tylko na południowym zachodzie, w woj. lubuskim, ale również na Podlasiu, okolicach Sandomierza, w woj. warmińsko-mazurskim czy kujawsko-pomorskim.

Wsparcie pszczelarstwa

KOWR podsumował już wsparcie, jakie otrzymali polscy pszczelarze. W Polsce jest ok.1,6 mln rodzin pszczelich. Od naszej akcesji do Wspólnoty Europejskiej realizowany jest unijny mechanizm „Wsparcie rynku produktów pszczelich”. Jednym z wymiernych efektów jego realizacji jest zwiększająca się liczba rodzin pszczelich w Polsce (w ciągu dekady o 50%).

Zgodnie z unijnymi zasadami współfinansowanie z budżetu UE może stanowić do 50 procent wydatkowanych środków. Refundacji podlegają całkowite lub częściowe, w zależności od kierunku wsparcia, koszty netto poniesione na realizację działań określonych w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa.

Właściciele pasiek wsparcie otrzymują za pośrednictwem organizacji pszczelarskich. KOWR współpracuje z blisko setką organizacji pszczelarskich, które co roku składają projekty działań.

W ramach unijnego mechanizmu wsparcia pszczelarstwa i Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa dofinansowane może być prowadzenie szkoleń i konferencji, zakup leków do zwalczania warrozy, urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej, wykonywanie analiz jakości miodu, zakup pszczół oraz sprzętu pszczelarskiego. Ze względu na specyfikę branży pszczelarskiej unijny i Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa są trzyletnie. W 2020 roku rozpoczęła się kolejna trzylatka programowania.

http://archiwum.radiopodlasie.pl/NEW/2020/11/20/kwadrans-o-wsi-i-rolnictwie-z-20-listopada/

AI/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.