R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 21 października 2021 r.
2021-10-21 14:28:31 Artykuł czytany 73 razy


Promocja polskiej żywności Polska żywność cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zagranicznych konsumentów. Cenią sobie jej jakość, smak i cenę. Jej eksportowi nie zaszkodziła pandemia, o czym świadczą najnowsze dane opracowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.


 O działaniach promujących polską żywność realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Andrzej Ilczuk rozmawiał z Radosławem Rygalskim p.o. dyrektora  Departamentu Wsparcia Eksportu KOWR. Dyrektor Rygalski wymienił kilkanaście takich działań. To m.in. organizacja narodowych stoisk informacyjno-promocyjnych na zagranicznych targach i wystawach w wybranych krajach - obecnie część wystąpień jest zorganizowana w formie hybrydowej lub on-line, zagraniczne misje handlowych dla polskich przedsiębiorców branży rolno-spożywczej samodzielnych lub powiązane z udziałem w targach w wybranych krajach trzecich, a także misje przyjazdowe dla przedsiębiorców z zagranicy , a także blogerów kulinarnych, podróżników czy kucharzy,  spotkania biznesowe tradycyjne i wirtualne, szkolenia dla polskich przedsiębiorców,  pokazy kulinarne oraz degustacje polskich produktów żywnościowych w kraju i za granicą, publikacja informacji w krajowych i zagranicznych mediach, organizacja i obsługa multi- i bilateralnych spotkań, seminariów i konferencji w kraju oraz za granicą, czy przygotowywanie opracowań i analiz dotyczących rynków zagranicznych.

KOWR jest również partnerem Ministerstwa Rozwoju i Technologii w realizacji w latach 2016–2019 i 2020–2022 kolejnych branżowych programów promocji polskich specjalności żywnościowych w ramach poddziałania „Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki – Brand”. Projekt ma za zadanie upowszechnianie przekazu o innowacyjności i wysokiej jakości polskich produktów, kontynuacja budowania pozytywnego wizerunku Polski, a także promowanie całej branży spożywczej oraz polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych.

Dyr. Radosław Rygalski podkreślił, że mimo pandemii KOWR umożliwił udział polskich przedsiębiorców w międzynarodowych targach rolno-spożywczych, organizując stoiska narodowe lub informacyjne. Był to udział bezpośredni lub wirtualny – w zależności od formuły targów. Np. Targi BIofach w Niemczech odbyły się całkowicie online, natomiast Anufood China w formie hybrydowej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa umożliwiał przedsiębiorcom udział w rozmowach b2b oraz innych wydarzeniach biznesowych organizowanych online w ramach targów. Zapewniał również spedycję materiałów promocyjnych, w tym próbek asortymentu oferowanego przez firmy, do prezentacji na stoisku narodowym, w przypadku organizacji stoisk stacjonarnych lub hybrydowych.

W 2021 r. planowany jest jeszcze udział w targach ANUGA w Niemczech, Yummex Middle East w Emiratach Arabskich, Nordic Organic Food Fair w Szwecji oraz Food Africa w Cairo w Egipcie.  
W ramach działań promujących polską żywność, zarówno na rynku unijnym, jak i na rynkach krajów trzecich, KOWR wspiera także realizację programów wdrażanych w ramach mechanizmu Wspólnej Polityki Rolnej „Wsparcie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych”, delegowanego z ARiMR do KOWR. O dofinansowanie w ramach tego mechanizmu Wspólnej Polityki Rolnej mogą ubiegać się organizacje zrzeszające producentów, przetwórców i dystrybutorów, które są reprezentatywne dla danej branży rolnej, jak również organizacje producentów lub ich zrzeszenia oraz inne organy sektora rolno-spożywczego, których celem i przedmiotem działalności jest promocja i informowanie o produktach rolnych.

Radosław Rygalski podkreślił, że Krajowy Ośrodek wsparcia Rolnictwa realizuje inicjatywę ,,Wsparcie lokalnych producentów w eksporcie”. W jej ramach planuje utworzenie zagranicznych biur centrali KOWR. Będą one działały w państwach, których rynki uznane zostały za najbardziej rokujące w zakresie sprzedaży polskiej żywności.

Ułatwienia w informacji o gruntach rolnych

Zostało podpisane porozumienie o współpracy między Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. W ramach współpracy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekaże dane wraz z odnośnikami do platformy eRolnik. Na ich podstawie Główny Geodeta Kraju stworzy wizualizację działek w formie warstwy na mapach portalu geoportal.gov.pl.  List intencyjny w obecności ministra rolnictwa Grzegorza Pudy podpisali: dyrektor generalny KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola oraz główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. Dyrektor generalny KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola zwróciła uwagę, że celem porozumienia jest udostępnienie Platformy, będącej punktem styku interesów różnych grup związanych z produkcją rolną, w którym centralnym miejscem jest nowoczesny i przyjazny urząd. Rozwiązanie uprości załatwianie spraw urzędowych, zapewni miejsce wspólnej komunikacji wszystkich zainteresowanych grup i oprócz tego, zaoferuje funkcjonalności, których do tej pory brakowało, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolnictwa i produkcji rolnej.

W drugim etapie realizacji projektu przeglądarka e-rolnik zostanie rozbudowana o prezentację graficzną na własnej platformie geolokalizacyjnej lub w oparciu o integrację z narzędziami takimi jak  geoportal.

Palestyńczycy w spółkach nadzorowanych przez KOWR

W Polsce przebywała delegacja Ministerstwa Rolnictwa Palestyny na czele z Riyadem M.Y. Atarim, ministrem rolnictwa tego kraju. Minister Rolnictwa Palestyny wraz z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Palestyny w Polsce Mahmoudem Khalifa, Wiceministrem Rolnictwa Palestyny Abdallahem Q. A. Salehem oraz kilkunastoosobową delegacją, odwiedził dwie Spółki hodowlane nadzorowane przez KOWR.

Stronę polską reprezentował Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W czasie spotkań towarzyszyli mu Tomasz Zmiejko, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MRiRW oraz Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR i Filip Sondij, Zastępca Dyrektora w Departamencie Nadzoru nad Spółkami KOWR.

Delegacja odwiedziła Zakład Nasienno-Rolny w Kopaszewie należący do Spółki DANKO Hodowla Roślin, magazyny nasienne w Rogaczewie Małym, gdzie pracownicy Spółki szczegółowo przedstawili proces produkcji najwyższej jakości materiału siewnego a  także Stadninę Koni Racot, utworzoną w 1928 roku, jedną z trzech najstarszych polskich stadnin państwowych.

Najlepszy pszczelarz w woj. podlaskim


Znamy najlepszego pszczelarza województwa podlaskiego. W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „Pszczelarz Roku Województwa Podlaskiego”. Jego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przy współpracy z Oddziałem Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku.

Celem konkursu była promocja pszczelarstwa i pszczelarzy oraz podnoszenie poziomu organizacji pasiek. Skład Komisji konkursowej tworzyli przedstawiciele rożnych instytucji, w tym Oddziału Terenowego KOWR w Białymstoku. Podczas wizyt Komisja oceniała pszczelarzy i ich pasieki. Przy ocenie brała pod uwagę kompetencje pszczelarskie, technikę hodowli, wyposażenie pracowni miodowej, innowacyjność i zaangażowanie.. Nagrodzono czterech pszczelarzy z województwa podlaskiego. Pierwsze miejsce zajęła pasieka z 30-letnim stażem Alfreda Judyckiego z Augustowa.
To był pierwszy konkurs pszczelarski w województwie podlaskim a jego rozstrzygnięciu towarzyszyła wystawa pod tytułem „Pszczoły i ich rola w przyrodzie”. POSŁUCHAJ

AI [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje