R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i Rolnictwie z 5 sierpnia 2021 r.
2021-08-05 18:55:14 Artykuł czytany 76 razy


KOWR nadzoruje rolnicze spółki W Polsce działa kilkadziesiąt państwowych spółek zajmujących się hodowlą roślin i zwierzat. Nadzór nad nimi sprawuje KOWR. Filip Sondij zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru nad Spółkami KOWR wyjaśnia w rozmowie z Andrzejem Ilczukiem, że de facto ta instytucja jest właścicielem spółek.


Dyrektor Sondij podkreślił, że w spółkach prowadzona jest hodowla oraz gromadzony jest najcenniejszy materiał genetyczny roślin i zwierząt decydujący o postępie biologicznym. Dzięki temu polscy rolnicy mają dostęp do wysokiej jakości materiału siewnego roślin i materiału zarodowego zwierząt.

Spółki odgrywają wiodącą rolę w kreowaniu i upowszechnianiu postępu biologicznego w polskim rolnictwie, który jest obecnie uważany za najważniejszy czynnik oddziałujący na wzrost efektywności rolniczej, zarówno z punktu widzenia wzrostu, ilości, jak i jakości produktów rolnych.

Ze względu na wiodący kierunek hodowli, rodzaj prowadzonych prac hodowlanych oraz zakres prowadzonej działalności, wydzielono 3 grupy spółek: hodowli roślin – 6, hodowli koni i stada ogierów – 13 oraz hodowli zwierząt – 19. Spośród 6 spółek hodowli roślin: jedna spółka prowadzi hodowlę roślin ogrodniczych, natomiast 5 spółek – hodowlę roślin rolniczych. W spółkach hodowli roślin ogrodniczych zgrupowany jest najcenniejszy materiał genetyczny warzyw, natomiast w spółkach hodowli roślin rolniczych – najcenniejszy materiał genetyczny zbóż, roślin strączkowych i motylkowych, traw, buraka cukrowego, buraka pastewnego i ziemniaka. Spółki te prowadzą hodowlę twórczą, zachowawczą oraz nasiennictwo roślin rolniczych i ogrodniczych.

W 2020 r. W badaniach rejestrowych znajdowały się 153 odmiany roślin rolniczych i 9 odmian roślin warzywnych. Własnością spółek było 312 odmian roślin rolniczych, 345 odmian roślin warzywnych oraz 230 odmian roślin ozdobnych. Spółki odgrywają dominującą rolę w hodowli roślin w Polsce – posiadają 48,7 % odmian roślin rolniczych i 55,6 % odmian roślin warzywnych, które pochodzą z krajowej hodowli i są wpisane do Rejestru Odmian.

Podstawowym celem pracy hodowlanej prowadzonej w nadzorowanych przez KOWR spółkach zajmujących się hodowlą zwierząt jest produkcja materiału zarodowego dla doskonalenia populacji masowej zwierząt gospodarskich. Doskonalenie ras zwierząt gospodarskich prowadzone jest zgodnie z wewnętrznymi programami hodowli opracowanymi w oparciu o krajowe programy doskonalenia ras: bydła, trzody chlewnej, owiec oraz koni. Hodowlę bydła mlecznego prowadzi łącznie 35 spółek. Hodowla świń prowadzona jest w 3 spółkach, natomiast hodowla owiec i produkcja owczarska prowadzona jest w 4 spółkach nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W 2020 r. hodowlę bydła mlecznego prowadziło 35 spółek. Na koniec 2020 roku utrzymywano w nich 27 482 krowy. Najwyższy udział w populacji krów miała rasa polska holsztyńsko-fryzyjska w dwóch odmianach czarno-białej i czerwono-białej. Wysoka była przeciętna wydajność mleczna krów w 2020 r. (w 35 spółkach KOWR)  - w rasie phf wyniosła 11 227 kg. W porównaniu z krajową przeciętną wydajnością mleczną była wyższa o blisko 2,5 tys. kg.

Na koniec 2020 r. spółki posiadały 355 buhajów zakwalifikowanych do hodowli. Do stacji unasienniania przekazano 30 buhajów. Do sztucznej inseminacji na podstawie wyceny tradycyjnej dopuszczono 58 buhajów. Na podstawie wyceny genomowej, do sztucznej inseminacji dopuszczonych zostało 85 buhajów. W 2020 r. Spółki sprzedały 1012 krów i 1622 jałowice cielne.

Podstawowym założeniem programu doskonalenia ras świń w chlewniach spółek jest dostarczanie hodowli terenowej najlepszego materiału reprodukcyjnego. Między innymi prowadzony jest program hybrydyzacji umożliwiający hodowcom zakup mieszańców, knurków i loszek w odpowiednich zestawach genotypowych. Na koniec 2019 r. hodowla świń prowadzona była w 3 spółkach, w których znajdowało się 406 loch objętych oceną. W stadach spółek hodowane są rasy świń wykorzystywane w programie doskonalenia: wielka biała polska, polska biała zwisłoucha  oraz duroc. W 2020 r. sprzedaż materiału hodowlanego z chlewni spółek do dalszej hodowli wyniosła 1555 prosiąt. Ogólna liczba sprzedanych świń wyniosła 7981 szt., w tym sprzedaż tuczników – 3666 szt.

Hodowla owiec i produkcja owczarska W 2020 r. prowadzona była w 4 spółkach nadzorowanych przez KOWR. W tym okresie średnia liczba matek wyniosła 902. Liczba matek, które co najmniej raz się wykociły, wyniosła 908. W spółkach hodowane są rasy owiec: merynos polski, merynos polski w starym typie, berrichon du cher, suffolk oraz krzyżówki

Wśród spółek zajmujących się hodowlą zwierząt są te, które wzbudzają sporo emocji -  zajmujące się hodowlą koni. Dyrektor Filip Sondij podkreślił, że to nie tylko nasze wiodące stadniny koni arabskich.

Hodowlą koni zajmuje się 13 spółek oraz 7 jednostek wchodzących organizacyjnie do innych spółek hodowlanych. W spółkach tych hodowanych jest 9 ras koni najistotniejszych z punktu widzenia hodowli krajowej. To 7 ras, dla których księgi stadne prowadzi Polski Związek Hodowców Koni oraz 2 rasy, dla których księgi prowadzi Polski Klub Wyścigów Konnych. Na koniec ubiegłego roku łączna liczba koni w spółkach wynosiła 2899 szt., w tym 2471 koni hodowlanych. Liczba klaczy elitarnych w stadninach wyniosła 952 szt. W spółkach utrzymywano również 304 ogiery hodowlane - 232 stanowiły własność stad ogierów, a 72 ogiery były własnością stadnin koni.

,,Bitwa regionów" na półmetku

Szósty Konkurs Kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” na półmetku.  Tegoroczna edycja konkursu częściowo odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Do konkursu zgłosiło się 618 zespołów. W pierwszym etapie uczestnicy mieli zaprezentować w formie video potrawę regionalną. Czas prezentacji nie mógł przekroczyć dwóch minut. W finale, który odbędzie się we wrześniu w Częstochowie, weźmie udział 16 zwycięskich drużyn. Warunkiem jest, aby w skład potrawy wchodziły produkty znajdujące się na liście produktów tradycyjnych.

Województwo mazowieckie będzie reprezentować KGW ,,Korniczanki" ze Starej Kornicy. Panie przedstawiły kiełbasę z wątrobą z Kornicy z kluskami pomarańczowymi - dodatkiem marchewki,  i zaparzaną młoda kapustą w lekko octowej zalewie. W województwie lubelskim pierwsze miejsce w ,,Bitwie Regionów" zajęło KGW Wereszczynianki z Wereszczyna. Panie zaprezentowały udziec jagnięcy w ziołach z hałajką i karmelizowanymi owocami. Województwo podlaskie w finale ogólnopolskim ,,Bitwy regionów" będzie reprezentować KGW w Rudzie z powiatu monieckiego z roladą z dzikiej kaczki. Finał ogólnopolski ,,Bitwy Regionów" odbędzie się w Częstochowie 4 września. Wydarzenie będzie towarzyszyło Krajowej Wystawie Rolniczej oraz Dożynkom Jasnogórskim.

Polska żywność na targach w Seulu

Pod koniec lipca w Seulu odbyła się 14 edycja międzynarodowych targów Seoul Food and Hotel, największych międzynarodowych targów żywności i napojów w Korei Południowej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w ramach realizacji działań promujących polskie produkty rolno-spożywcze na rynkach zagranicznych, zgodnie ze strategią określoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kolejny raz zorganizował na tych targach polskie stoisko narodowe pod hasłem „Poland tastes good”.  Na stoisku KOWR obecnych było 8 polskich firm, które zaprezentowały takie produkty jak: organiczne soki 100% NFC, napoje energetyczne, ryby i ich przetwory, sery, słodycze, w tym proteinowe i bez dodatku cukru oraz ekologiczne, wegańskie i bezglutenowe przekąski zbożowe. Oferta produktowa polskich firm prezentowana była na stoisku w postaci próbek produktów i materiałów promocyjnych dostarczonych z Polski w ramach spedycji zorganizowanej przez KOWR. Podczas trwania targów za pośrednictwem dedykowanej platformy zapewnionej przez organizatora, odbyły się rozmowy on-line w celu nawiązania nowych kontaktów handlowych. POSŁUCHAJ

Kwadrans o wsi i Rolnictwie pod redakcją Andrzeja Ilczuka Radio Podlasie nadaje w czwartki o 13.40

AI [ja]

wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Śladami Unitów Podlaskich”
2021-09-30 12:20:33 Kategoria:

Od 4 do 8 października na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie emitowany cykl pięciu audycji poświęconych szkołom znajdujących się na terenie diecezji siedleckiej,...

więcej »


foto

Pierwsze doświadczenia zawodowe już na początku...
2021-10-20 17:59:25 Kategoria: Wybierz kategorie

Badania pokazują, że dla coraz większej liczby studentów i absolwentów ważne jest wczesne zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych. Do podejmowania pierwszej pracy...

więcej »
foto

5 rzeczy, o których warto pamiętać przy tworzeniu...
2021-10-19 17:31:38 Kategoria:

Tworzenie strony internetowej a UX. Oto dość popularny temat, szeroko opisywany na blogach, w serwisach branżowych, a nawet w periodykach akademickich. Tajemniczo brzmiące...

więcej »
foto

Dzieci Powstania 44 - spektakl Alternatywnego Teatru...
2021-10-19 14:06:01 Kategoria:

28 października godz. 09:30 11:30 18:00 w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się spektakl „Dzieci Powstania ’44” w...

więcej »
foto

Malowany Jazz w Sokołowskim Ośrodku Kultury
2021-10-19 10:37:43 Kategoria:

Projekt Malowany jazz - twórcze działania międzypokoleniowe realizowany jest przez Sokołowski Ośrodek Kultury od kwietnia tego roku. Program obejmuje zajęcia warsztatowe...

więcej »
foto

5 błędów płacowych popełnianych przez małe firmy
2021-10-19 10:27:32 Kategoria:

Obecnie każdy z nas może założyć własne przedsiębiorstwo. Małe firmy stają się świetnie prosperującymi biznesami. Warto jednak zwrócić uwagę na najczęstsze...

więcej »
foto

ETF-y na amerykański indeks S&P 500 dostępne na GPW
2021-10-19 10:22:23 Kategoria:

ETF S&P 500 na GPW Przez wielu inwestorów, Stany Zjednoczone są uznawane za najlepszy rynek do inwestycji w papiery wartościowe. Atrakcyjne stopy zwrotów, regularne...

więcej »
foto

Ogłoszenie o pracę
2021-10-19 06:23:00 Kategoria:

SIME Polska poszukuje osoby na stanowisko regionalnego doradcy klienta.

więcej »
foto

Zdalnie na Mazowszu – Samorząd Województwa...
2021-10-18 06:16:00 Kategoria:

Zestawy komputerowe z oprogramowaniem, laptopy, tablety, drukarki laserowe, projektory multimedialne i interaktywne monitory otrzymało łącznie 236 szkół podstawowych i...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoPaźdzernik 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.10

Wyjątkowe muzyczne wydarzenie

więcej »
2

ŁOSICE, 02.10

Męski różaniec w Łosicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.10

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »
3

ŁUKÓW, 03.10

75. rocznica Akcji Mitropa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.10

Zbliża się Dzień Krwiodawstwa w Siedlcach

więcej »

ŁOSICE, 03.10

10. Biegiem przez Platerów!

więcej »

SOKOŁÓW, 03.10

Gala Baletowa w Sokołowskim Ośrodku Kultury

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.10

Amor Divino - koncert w Reymontówce

więcej »
4 5 6 7

ŁUKÓW, 07.10

Łuków: akcja szczepień w dzień targowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.10

Spotkanie autorskie i warsztaty pisania w Cafe Fryderyk w Siedlcach

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.10

Jacek Pulikowski przyjedzie do Siedlec

więcej »

SOKOŁÓW, 08.10

Mistrzostwa Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.10

Nocne Czuwanie Młodych w Siedlcach

więcej »
9

WĘGRÓW, 09.10

Muzyka bitewna na zamku w Liwie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10

Jacek Pulikowski przyjedzie do Siedlec

więcej »

MIĘDZYRZEC, 09.10

Ostatnia potańcówka na dechach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 09.10

Biała Podlaska: Noc Bibliotek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10

Siedlce: VII Noc Bibliotek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10

Spotkanie z prof. Tadeuszem Parnowskim w Siedlcach

więcej »
10

MIĘDZYRZEC, 10.10

Misje św. w parafii św. Józefa w Międzyrzecu

więcej »

RADZYŃ, 10.10

Poświęcenie kościoła w parafii pw. św. Anny w Radzyniu Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 10.10 14:00

Pchli Targ w Łukowie

więcej »
11 12 13

ŁUKÓW, 13.10

Akcja szczepień w Urzędzie Gminy Łuków

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.10

KPS zagra z Legią

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.10

Siedlce: Dzień Dziecka Utraconego

więcej »

BIELSK PODL., 15.10

Dzień Dziecka Utraconego w Bielsku Podlaskim

więcej »
16

ŁUKÓW, 16.10

I Diecezjalne Forum Młodych w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 16.10

I Diecezjalne Forum Młodych w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.10

VII Siedlecki Bieg Prawie Górski

więcej »
17

POWIAT BIALSKI, 17.10

Rokitno: Koncert Jubileuszowy z okazji 25-lecia Beatyfikacji Błogosławionych Męczenników z Pratulina

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10

Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 17.10

Łuków: Msza Święta i modlitwa o uzdrowienie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.10

Otwarty Przegląd Akordeonistów Amatorów w Starym Opolu

więcej »

RADZYŃ, 17.10

Pierwszy pogrzeb dzieci nienarodzonych w Radzyniu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 13:00

Siedlce: Procesja Różańcowa za Polskę

więcej »
18

WŁODAWA, 18.10 10:00

Uroczystości w Wyrykach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 19:00

Koncert Danuty Stankiewicz w Cafe Fryderyk

więcej »
19 20 21 22 23 24

ŁOSICE, 24.10

Niedzielne bieganie nad Bugiem

więcej »

GARWOLIN, 24.10

Koncert promujący płytę - Perła Mazowsza

więcej »

RADZYŃ, 24.10

Gala Piosenki Biesiadnej w Radzyniu

więcej »
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje