Rolnicy

Kwadrans o wsi i Rolnictwie z 5 sierpnia 2021 r.
2021-08-05 18:55:14 Artykuł czytany 78 razy
KOWR nadzoruje rolnicze spółki W Polsce działa kilkadziesiąt państwowych spółek zajmujących się hodowlą roślin i zwierzat. Nadzór nad nimi sprawuje KOWR. Filip Sondij zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru nad Spółkami KOWR wyjaśnia w rozmowie z Andrzejem Ilczukiem, że de facto ta instytucja jest właścicielem spółek.
Spółki odgrywają wiodącą rolę w kreowaniu i upowszechnianiu postępu biologicznego w polskim rolnictwie, który jest obecnie uważany za najważniejszy czynnik oddziałujący na wzrost efektywności rolniczej, zarówno z punktu widzenia wzrostu, ilości, jak i jakości produktów rolnych.
Ze względu na wiodący kierunek hodowli, rodzaj prowadzonych prac hodowlanych oraz zakres prowadzonej działalności, wydzielono 3 grupy spółek: hodowli roślin – 6, hodowli koni i stada ogierów – 13 oraz hodowli zwierząt – 19. Spośród 6 spółek hodowli roślin: jedna spółka prowadzi hodowlę roślin ogrodniczych, natomiast 5 spółek – hodowlę roślin rolniczych. W spółkach hodowli roślin ogrodniczych zgrupowany jest najcenniejszy materiał genetyczny warzyw, natomiast w spółkach hodowli roślin rolniczych – najcenniejszy materiał genetyczny zbóż, roślin strączkowych i motylkowych, traw, buraka cukrowego, buraka pastewnego i ziemniaka. Spółki te prowadzą hodowlę twórczą, zachowawczą oraz nasiennictwo roślin rolniczych i ogrodniczych.
W 2020 r. W badaniach rejestrowych znajdowały się 153 odmiany roślin rolniczych i 9 odmian roślin warzywnych. Własnością spółek było 312 odmian roślin rolniczych, 345 odmian roślin warzywnych oraz 230 odmian roślin ozdobnych. Spółki odgrywają dominującą rolę w hodowli roślin w Polsce – posiadają 48,7 % odmian roślin rolniczych i 55,6 % odmian roślin warzywnych, które pochodzą z krajowej hodowli i są wpisane do Rejestru Odmian.
Podstawowym celem pracy hodowlanej prowadzonej w nadzorowanych przez KOWR spółkach zajmujących się hodowlą zwierząt jest produkcja materiału zarodowego dla doskonalenia populacji masowej zwierząt gospodarskich. Doskonalenie ras zwierząt gospodarskich prowadzone jest zgodnie z wewnętrznymi programami hodowli opracowanymi w oparciu o krajowe programy doskonalenia ras: bydła, trzody chlewnej, owiec oraz koni. Hodowlę bydła mlecznego prowadzi łącznie 35 spółek. Hodowla świń prowadzona jest w 3 spółkach, natomiast hodowla owiec i produkcja owczarska prowadzona jest w 4 spółkach nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
W 2020 r. hodowlę bydła mlecznego prowadziło 35 spółek. Na koniec 2020 roku utrzymywano w nich 27 482 krowy. Najwyższy udział w populacji krów miała rasa polska holsztyńsko-fryzyjska w dwóch odmianach czarno-białej i czerwono-białej. Wysoka była przeciętna wydajność mleczna krów w 2020 r. (w 35 spółkach KOWR) - w rasie phf wyniosła 11 227 kg. W porównaniu z krajową przeciętną wydajnością mleczną była wyższa o blisko 2,5 tys. kg.
Na koniec 2020 r. spółki posiadały 355 buhajów zakwalifikowanych do hodowli. Do stacji unasienniania przekazano 30 buhajów. Do sztucznej inseminacji na podstawie wyceny tradycyjnej dopuszczono 58 buhajów. Na podstawie wyceny genomowej, do sztucznej inseminacji dopuszczonych zostało 85 buhajów. W 2020 r. Spółki sprzedały 1012 krów i 1622 jałowice cielne.
Podstawowym założeniem programu doskonalenia ras świń w chlewniach spółek jest dostarczanie hodowli terenowej najlepszego materiału reprodukcyjnego. Między innymi prowadzony jest program hybrydyzacji umożliwiający hodowcom zakup mieszańców, knurków i loszek w odpowiednich zestawach genotypowych. Na koniec 2019 r. hodowla świń prowadzona była w 3 spółkach, w których znajdowało się 406 loch objętych oceną. W stadach spółek hodowane są rasy świń wykorzystywane w programie doskonalenia: wielka biała polska, polska biała zwisłoucha oraz duroc. W 2020 r. sprzedaż materiału hodowlanego z chlewni spółek do dalszej hodowli wyniosła 1555 prosiąt. Ogólna liczba sprzedanych świń wyniosła 7981 szt., w tym sprzedaż tuczników – 3666 szt.
Hodowla owiec i produkcja owczarska W 2020 r. prowadzona była w 4 spółkach nadzorowanych przez KOWR. W tym okresie średnia liczba matek wyniosła 902. Liczba matek, które co najmniej raz się wykociły, wyniosła 908. W spółkach hodowane są rasy owiec: merynos polski, merynos polski w starym typie, berrichon du cher, suffolk oraz krzyżówki
Wśród spółek zajmujących się hodowlą zwierząt są te, które wzbudzają sporo emocji - zajmujące się hodowlą koni. Dyrektor Filip Sondij podkreślił, że to nie tylko nasze wiodące stadniny koni arabskich.
Hodowlą koni zajmuje się 13 spółek oraz 7 jednostek wchodzących organizacyjnie do innych spółek hodowlanych. W spółkach tych hodowanych jest 9 ras koni najistotniejszych z punktu widzenia hodowli krajowej. To 7 ras, dla których księgi stadne prowadzi Polski Związek Hodowców Koni oraz 2 rasy, dla których księgi prowadzi Polski Klub Wyścigów Konnych. Na koniec ubiegłego roku łączna liczba koni w spółkach wynosiła 2899 szt., w tym 2471 koni hodowlanych. Liczba klaczy elitarnych w stadninach wyniosła 952 szt. W spółkach utrzymywano również 304 ogiery hodowlane - 232 stanowiły własność stad ogierów, a 72 ogiery były własnością stadnin koni.
,,Bitwa regionów" na półmetku
Szósty Konkurs Kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” na półmetku. Tegoroczna edycja konkursu częściowo odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Do konkursu zgłosiło się 618 zespołów. W pierwszym etapie uczestnicy mieli zaprezentować w formie video potrawę regionalną. Czas prezentacji nie mógł przekroczyć dwóch minut. W finale, który odbędzie się we wrześniu w Częstochowie, weźmie udział 16 zwycięskich drużyn. Warunkiem jest, aby w skład potrawy wchodziły produkty znajdujące się na liście produktów tradycyjnych.
Województwo mazowieckie będzie reprezentować KGW ,,Korniczanki" ze Starej Kornicy. Panie przedstawiły kiełbasę z wątrobą z Kornicy z kluskami pomarańczowymi - dodatkiem marchewki, i zaparzaną młoda kapustą w lekko octowej zalewie. W województwie lubelskim pierwsze miejsce w ,,Bitwie Regionów" zajęło KGW Wereszczynianki z Wereszczyna. Panie zaprezentowały udziec jagnięcy w ziołach z hałajką i karmelizowanymi owocami. Województwo podlaskie w finale ogólnopolskim ,,Bitwy regionów" będzie reprezentować KGW w Rudzie z powiatu monieckiego z roladą z dzikiej kaczki. Finał ogólnopolski ,,Bitwy Regionów" odbędzie się w Częstochowie 4 września. Wydarzenie będzie towarzyszyło Krajowej Wystawie Rolniczej oraz Dożynkom Jasnogórskim.
Polska żywność na targach w Seulu
Pod koniec lipca w Seulu odbyła się 14 edycja międzynarodowych targów Seoul Food and Hotel, największych międzynarodowych targów żywności i napojów w Korei Południowej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w ramach realizacji działań promujących polskie produkty rolno-spożywcze na rynkach zagranicznych, zgodnie ze strategią określoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kolejny raz zorganizował na tych targach polskie stoisko narodowe pod hasłem „Poland tastes good”. Na stoisku KOWR obecnych było 8 polskich firm, które zaprezentowały takie produkty jak: organiczne soki 100% NFC, napoje energetyczne, ryby i ich przetwory, sery, słodycze, w tym proteinowe i bez dodatku cukru oraz ekologiczne, wegańskie i bezglutenowe przekąski zbożowe. Oferta produktowa polskich firm prezentowana była na stoisku w postaci próbek produktów i materiałów promocyjnych dostarczonych z Polski w ramach spedycji zorganizowanej przez KOWR. Podczas trwania targów za pośrednictwem dedykowanej platformy zapewnionej przez organizatora, odbyły się rozmowy on-line w celu nawiązania nowych kontaktów handlowych. POSŁUCHAJ
Kwadrans o wsi i Rolnictwie pod redakcją Andrzeja Ilczuka Radio Podlasie nadaje w czwartki o 13.40
AI [ja]
Zobacz także
- Kwadrans o wsi i rolnictwie z 26 maja...
- Premier i wicepremier o wsparciu dla...
- Powołanie Rady Młodych Rolników
- Spotkanie ze związkowcami
- Modernizacja gospodarstw rolnych –...
- Młodzi rolnicy mają jeszcze tylko...
- Kwadrans o wsi i rolnictwie z 19 maja...
- Nabór wniosków o wsparcie na...
- Nieoprocentowe pożyczki dla...
- Nabór wniosków o dofinansowanie do...

Zapraszamy na audycje:

Niedzielna transmisja z Leśnej Podlaskiej
2022-05-27 14:05:53 Kategoria:
29 maja w Sanktuarium Matki Jedności i Wiary w Leśnej Podlaskiej, pod hasłem „Matki mężne czy szalone?” odbędzie się VII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Transmisję z...
więcej »- Prosto z lasu. Audycja z 26 maja 2022-05-26 12:39:12 Kategoria:
- Prosto z lasu z 19 maja 2022 2022-05-19 07:31:08 Kategoria:
- Nabożeństwa Majowe na antenie... 2022-05-04 16:35:11 Kategoria:

Praktyczne prezenty w Plastikonie
2022-05-26 09:26:33 Kategoria:
Dzień matki to wyjątkowy dzień w roku kiedy możemy w szczególny sposób podziękować naszym mamom za wszystko co dla nas zrobiły. To właśnie tego dnia kupujemy kwiaty,...
więcej »
Czy możliwe jest zatrudnienie niepełnoletniego dziecka...
2022-05-25 10:32:28 Kategoria:
Podczas wakacji, gdy młodociani mają więcej czasu wolnego, bardzo duża liczba rodziców zastanawia się nad możliwością zatrudnienia nieletniego dziecka we własnej...
więcej »
Czy puder jest niezbędny w codziennym makijażu?
2022-05-25 09:53:50 Kategoria:
Puder to tradycyjny kosmetyk kolorowy, używany przez nastolatki i dojrzałe kobiety praktycznie codziennie, ale czy aby na pewno jest on niezbędny podczas robienia makijażu?...
więcej »
Gastronomia to ciężki kawałek chleba
2022-05-23 15:17:39 Kategoria:
- Borykamy się ze zmianą cen. Tak jak wszyscy. Ceny wzrastają i jest to problem dla nas i klienta - mówi Bożena Polak-Stojanova, właściciel regionalnej restauracji...
więcej »
Grzejniki do domu - pięć najpopularniejszych modeli
2022-05-23 09:51:01 Kategoria:
- Wraz z początkiem zimnej pogody popyt na grzejniki wzrasta. One służą pomocą w poza okresem grzewczym i podczas ciężkich mrozów, gdy centralne ogrzewanie nie zapewnia...
więcej »
Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając fotel do salonu?
2022-05-23 09:29:27 Kategoria:
Marzy Ci się arcywygodne odpoczywanie przy wciągającym serialu? Albo przy lekturze, od której trudno się oderwać? A może po prostu chcesz stworzyć w salonie miejsce, w...
więcej »
Mamy i dzieci
2022-05-11 12:41:00 Kategoria:
Najważniejszymi gośćmi Magicznych Ogrodów są oczywiście Mamy i ich pociechy. Tym razem ich święto przypada w czwartek, więc nie będą obecne w parku, ale pamiętamy o...
więcej »Co, gdzie, kiedy


Pon | Wt | Śr | Czw | Pią | So | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1
|
||||||
2
|
3
MIŃSK MAZ., 03.05Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Dobrem więcej »SIEMIATYCZE, 03.05Mecz charytatywny dla Igi więcej »WŁODAWA, 03.05Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja więcej »ŁOSICE, 03.053 maja w Łosicach więcej »GARWOLIN, 03.05Witaj Majowa Jutrzenko... 3 maja w Garwolinie więcej »POWIAT BIALSKI, 03.05Niemen akustycznie więcej »GARWOLIN, 03.053 maja w Borowiu więcej »SIEMIATYCZE, 03.05Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w gminie Mielnik więcej »MIASTO SIEDLCE, 03.05 10:00Siedlce: Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja więcej »GARWOLIN, 03.05 10:00Żelechów: patriotyczno-strażackie uroczystości więcej »MIĘDZYRZEC, 03.05 11:303 maja w Międzyrzecu Podlaskim więcej »MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Białej Podlaskiej więcej » |
4 | 5
|
6 | 7
GARWOLIN, 07.05Wystawa w Galerii Kotłownia więcej »ŁUKÓW, 07.05Łuków: O depresji bez tabu więcej »MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.05Szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska znowu na parkiecie więcej »POWIAT SIEDLECKI, 07.05Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską więcej »MIASTO SIEDLCE, 07.05Zmiana organizacji ruchu w związku z Jarmarkiem Św. Stanisława więcej »SIEMIATYCZE, 07.05Po raz 14. w Mielniku królować będzie korowaj więcej »MIASTO SIEDLCE, 07.05Męski Różaniec w Siedlcach więcej »ŁUKÓW, 07.05Kino Łuków: seanse po ukraińsku więcej »POWIAT SIEDLECKI, 07.05Kisielany: Piknik Integracyjny w stylu - Dziki Zachód więcej »MIASTO SIEDLCE, 07.05 09:30Kongres Służby Liturgicznej /OGLĄDAJ/ więcej » |
8
PARCZEW, 08.05Koncert Jana Kondraka w Parczewie więcej »ŁUKÓW, 08.05Kino Łuków: seanse po ukraińsku więcej »ŁUKÓW, 08.05Pontyfikat Jana Pawła II malowany piaskiem więcej »ŁUKÓW, 08.05Łuków: Dzień Strażaka więcej »KRAJ, 08.05 - 15.05Tydzień Modlitw o Powołania. Orędzie Papieża na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania więcej »GARWOLIN, 08.05Święto 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie więcej »PARCZEW, 08.05 10:00Przed nami Diecezjalny Dzień Rodziny więcej »ŁUKÓW, 08.05 17:00W niedzielę pokazy kaskaderskie w Łukowie! więcej » |
9 | 10 | 11
|
12 | 13 | 14 | 15
ŁUKÓW, 15.05Pierwszy koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie więcej »WŁODAWA, 15.05XIV Wiosenny Spływ Kajakowy - POWITANIE BOBRÓW 2022 więcej »SOKOŁÓW, 15.05Senior Show więcej »ŁUKÓW, 15.05Łuków: Chór KOE i Mateusz Rzewuski na pierwszym koncercie Festiwalu więcej »RADZYŃ, 15.05 10:00VII MŁODZIEŻOWY CZEMPIONAT KONI RAS ZIMNOKRWISTYCH w Bedlnie k. Radzynia Podlaskiego więcej » |
16 | 17
|
18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26
|
27 | 28 | 29
POWIAT SIEDLECKI, 29.05Festiwal Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej więcej »SIEMIATYCZE, 29.05Bądźmy razem w Siemiatyczach - Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka więcej »ŁUKÓW, 29.05Dni Łukowa 2022 więcej »MIASTO SIEDLCE, 29.05 10:30VIII Integracyjny Piknik Rodzinny w Siedlcach więcej »WĘGRÓW, 29.05 12:00Dzień Dziecka w Grębkowie więcej »WĘGRÓW, 29.05 12:00Dzień Dziecka w Grębkowie więcej » |
30 | 31 |
Ostatnio komentowane
- Łuków: koncepcja to nie projekt
- Łuków: czy tak powinno wyglądać korzystanie z boiska?
- Dni Łukowa 2022: Bieg z Pochodniami
- Łuków: Zamknięte targowisko przy ul. Prusa
- Tragiczny wypadek w gminie Stoczek Łukowski. Nie żyją dwie młode osoby
- Zmarł ks. Wincenty Płudowski, emerytowany kapłan diecezji siedleckiej
- 6 lat więzienia dla Agaty K.
- Garwolin: wszystkie kolory Dnia Dziecka
- Odznaczenie od Prezydenta RP dla wójta gminy Adamów
- Łosicki Zarząd Dróg Powiatowych zostanie zlikwidowany