R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 9 września 20201 r.
2021-09-09 12:19:28 Artykuł czytany 61 razy


Restrukturyzacja zadłużonych gospodarstw Rolnik prowadzący rodzinne gospodarstwo rolne musi podejmować wiele decyzji. Również finansowych. Co zrobić, jeśli warunki nie pozwalają na spłacanie zaciągniętych zobowiązań, a gospodarstwu grozi bankructwo?


Można skorzystać z restrukturyzacji zadłużenia. W celu rozwiązania problemu zadłużenia gospodarstw rolnych w Polsce przewidziano różne formy pomocy. Jedną z nich jest  przejęcie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej pod warunkiem przeniesienia własności całości albo części nieruchomości rolnej na rzecz Skarbu Państwa.  O  restrukturyzacji zadłużonych podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne w ,,Kwadransie o wsi i rolnictwie" Andrzej Ilczuk rozmawiał z Grzegorzem Nieszczerzewskim dyrektorem Dyrektor Biura Finasnowo- Księgowego KOWR.

Grzegorz Nieszczerzewski wyjaśnił, że o takie rozwiązanie starać się mogą podmioty prowadzące gospodarstwo rolne, czyli przede wszystkim rolnicy indywidualni-prowadzący rodzinne gospodarstwa rolne o powierzchni do 300 ha., których gospodarstwa nie znajdują się w stanie likwidacji lub upadłości, lub wobec których nie toczy się postępowanie restrukturyzacyjne.  

KOWR może przejąć dług podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne jedynie w wypadku, gdy przedmiotem przejęcia jest dług o charakterze pieniężnym powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej, a jego wysokość nie przekracza wartości nieruchomości, pomniejszonej o wysokości sumy hipoteki ustanowionej na tej nieruchomości. Przejęcie długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne przez KOWR odbywa się w drodze umowy. Musi być na to zgoda wszystkich wierzycieli rolnika na taka operację. Warunkiem skorzystania z możliwości restrukturyzacji zadłużenia jest  również przeniesienie przez rolnika na rzecz Skarbu Państwa własności całości lub części nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

Postępowanie o przejęcie długu przez KOWR odbywa się na wniosek podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne. Jest on zobowiązany do ujawnienia we wniosku wszystkich długów powstałych
w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Wniosek o przejęcie długu jest składany we właściwym Oddziale Terenowym KOWR. T KOWR,  Po przejęciu gospodarstwa Skarb Państwa reguluje wszystkie jego długi.

Grzegorz Nieszczerzewski podkreślił, że rolnik nie musi tracić swego warsztatu pracy. Gospodarstwo przekazane Państwu w ramach restrukturyzacji zadłużenia może od Skarbu Państwa wydzierżawić. Po 20 latach prowadzenia ma również możliwość odzyskania gospodarstwa.

Jeśli chodzi o gospodarstwa większe niż 300 ha, w przypadku restrukturyzacji długu, powinny one zostać podzielone w taki sposób, aby w przypadku nie  skorzystania przez dotychczasowego właściciela z prawa pierwszeństwa do dzierżawy zapewniona została możliwość kontynuowania procedury wydzierżawiania na rzecz rolników na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych.

Możliwość restrukturyzacji zadłużonych podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne istnieje od   lutego 2019 r., kiedy weszła w życie stosowna ustawa. Od 2019 r. końca 2020 r. KOWR przejął protokolarnie do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa  nieco ponad 197  ha gruntów

Forum Wizja Rozwoju
 

W Gdyni odbyła się czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju – największa konferencja gospodarcza w północnej Polsce. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali: Wojciech Kędzia, Zastępca Dyrektora Generalnego będący prelegentem panelu „Uniezależnienie gospodarki od produkcji zewnętrznej” i Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego prelegent paneli: „Polska smakuje” elementem budowy silnej polskiej marki” oraz „KGW wczoraj i dziś – nowe możliwości – wiedza – umiejętności”.

W konferencji Forum Wizja Rozwoju, której partnerem był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uczestniczyli eksperci ze środowiska akademickiego, przedstawiciele biznesu, politycy oraz naukowcy, którzy  wzięli udział w kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych  umożliwiających wymianę doświadczeń biznesowych oraz poszukiwanie wspólnych projektów gospodarczych. Podczas Forum omawiano wyzwania stojące przed polską gospodarką, m.in. związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji było II Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich, podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się z unikalnym rękodziełem i spróbować regionalnych specjałów kulinarnych. W piątkowej gali uhonorowano Koła najbardziej zaangażowane w rozwój pomorskich rejonów wiejskich.

Dożynki Jasnogórskie i Finał Bitwy Regionów


W niedzielę 5 września odbyły się Dożynki Jasnogórskie. Mszy św. celebrowanej na jasnogórskich błoniach przewodniczył metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo. W  Eucharystii, z błogosławieństwem wieńców żniwnych uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Polskie rolnictwo daje zabezpieczenie żywnościowe i jest spichlerzem naszych wartości - mówił podczas Dożynek Jasnogórskich prezydent. Andrzej Duda zaznaczył, że wsparcie tego sektora produkcji traktuje jako obowiązek władz. Prezydent zaznaczył, że krajowa produkcja żywności staje się coraz bardziej konkurencyjna na rynku unijnym. Z sezonu na sezon rośnie także wartość eksportu artykułów spożywczych wytworzonych w Polsce:

Minister rolnictwa Grzegorz Puda dodał, że istotny jest harmonijny rozwój gospodarstw. Podkreślał, że ważne jest skracanie łańcuchów dostaw, by droga żywności od pola do stołu przebiegała bez zbędnych pośredników.

Dożynkom Jasnogórskim towarzyszyła  XXX Krajowa Wystawa Rolnicza. Jej otwarcia dokonał minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, który zwrócił uwagę na fakt, że społeczności miejskie wydają się nie doceniać rolników. Minister odczytał też skierowany do rolników list premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas Krajowej wystawy Rolniczej odbył się Finał Bitwy Regionów, Konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Zaprezentowało się 16 Kół wyłonionych w eliminacjach wojewódzkich. Województwo lubelskie reprezentowały Wereszczynianki z Wereszczyna w powiecie włodawskim mazowieckie - Korniczanki ze Starej Kornicy w pow. łosickim, woj. mazowieckie., zaś podlaskie. KGW z Rudy w powiecie monieckim.

Zwyciężyło KGW z Duraga w województwie warminsko-mazurskim, które zaprezentowało dzyndzałki zwędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach.

Krajowa Wystawa Rolnicza jest kontynuatorką Wielkiej Wystawy Rolniczo-Przemysłowej, która po raz pierwszy zorganizowana była w Częstochowie w 1909 roku.

Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się w 1982 roku. Od tamtej pory, każdego roku, w pierwszy weekend września, rolnicy pielgrzymują na Jasną Górę, aby podziękować Bogu za plony i prosić o łaski oraz urodzaj na kolejny rok. POSŁUCHAJ

AI [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


foto

5 cech dobrze dopasowanego materaca
2021-09-17 19:36:01 Kategoria:

Dobry sen to podstawa zdrowego samopoczucia i właściwego funkcjonowania człowieka za dnia. Odpowiednie wyspanie może umożliwić dobrze dobrany materac. Jest wiele kwestii,...

więcej »
foto

TOP 5 męskich butów trekkingowych
2021-09-17 19:26:38 Kategoria:

To, że dobrze dobrane buty trekkingowe to podstawa, jeśli planujemy jakiekolwiek wędrówki po górach, nie ulega wątpliwości. Nawet jeśli planujemy amatorskie wyprawy, nie...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Dyniobranie z Mordolem Witkiem
2021-09-17 15:45:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny zaprasza na ostatni już we wrześniu weekend.

więcej »
foto

Sklep z meblami online - dobry pomysł dla każdego
2021-09-17 09:19:28 Kategoria:

Każdy kto ma własny dom albo mieszkanie dokłada wszelkich starań, by wnętrza tych lokali wyglądały jak najlepiej. Istotną sprawą jest także ich funkcjonalność, bo...

więcej »
foto

Fotopułapki i kamery leśne – jak działają i kiedy...
2021-09-17 08:31:47 Kategoria:

Fotopułapki wykorzystuje się do nagrywania zdarzeń z ukrycia. Używa się ich w miejscach rzadko uczęszczanych, takich jak lasy, łąki czy tereny zielone wokół posesji....

więcej »
foto

Kuchnia retro – jak ją urządzić?
2021-09-15 19:31:36 Kategoria:

Coraz więcej osób decyduje się na aranżację wnętrz w stylu retro. Ten styl idealnie sprawdzi się przede wszystkim w kuchni. Sprawdź, jak urządzić kuchnię w klimacie...

więcej »
foto

Jak łatwo i bezbłędnie rozliczyć się z podatku od...
2021-09-15 10:49:55 Kategoria:

Podatek od środków transportowych jest jednym z podatków lokalnych. Muszą opłacać go m.in. właściciele i posiadacze pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoWrzesień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.09

KPS zagra z Legią

więcej »

GARWOLIN, 01.09

Garwolin: upamiętnią rocznicę wybuchu II wojny światowej

więcej »
2 3

KRAJ, 03.09

Czuwanie: MIŁOSIERDZIE DAJE ŻYCIE

więcej »

ŁUKÓW, 03.09

Casting w Domu Kultury w Woli Gułowskiej

więcej »
4

SOKOŁÓW, 04.09

Narodowe Czytanie w Sokołowie Podlaskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.09

Piknik Strażacki w Sławacinku Starym

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.09

Narodowe Czytanie 2021 w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Czytanie „Moralności pani Dulskiej

więcej »

RADZYŃ, 04.09

Narodowe Czytanie 2021 z Miejską Biblioteką Publiczną w Radzyniu Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Diecezjalne spotkanie z księżmi i katechetami świeckimi

więcej »

ŁOSICE, 04.09

Męski różaniec w Łosicach

więcej »

WŁODAWA, 04.09

Wojsko będzie świętować we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.09 18:00

Wieczór pamięci Marcina Mazurka

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.09

Mobilny Punkt Spisowy w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 05.09

Seniorada w Łukowie

więcej »

GARWOLIN, 05.09

Strzał w dziesiątkę! Startuje jubileuszowe Grand Prix Ziemi Garwolińskiej

więcej »

RADZYŃ, 05.09

„Biała Niedziela” w Radzyniu

więcej »

WĘGRÓW, 05.09

Koncert w Węgrowie: Niebo złote ci utworzę...

więcej »

MIĘDZYRZEC, 05.09

Narodowe Czytanie w Rudnikach

więcej »

SOKOŁÓW, 05.09

To już V edycja biegu Sokołowska RUNda!

więcej »

SOKOŁÓW, 05.09

VITO BAMBINO w Sokołowie Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 05.09 10:00

Łuków: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.09 14:00

Daćbogi: I GMINNY TURNIEJ KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

więcej »

GARWOLIN, 05.09 14:00

Dobre serce mamy, dlatego Agatę wspieramy! Festyn charytatywny

więcej »

ŁUKÓW, 05.09 14:30

Dzień Zdrowia dla Łukowa

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.09 16:45

Koncert papieski w Mokobodach

więcej »
6 7 8

GARWOLIN, 08.09

82. rocznica bombardowania Garwolina

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.09

12. Nightskating Siedlce już w środę

więcej »

ŁUKÓW, 08.09

Ze światłem - Najnowszy tomik Zofii Kamoli

więcej »

GARWOLIN, 08.09 - 09.09

Spacery z przewodnikiem po okupacyjnym Garwolinie

więcej »

ŁUKÓW, 08.09 12:00

Dożynki Diecezjalne w Woli Gułowskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.09 12:00

Uroczystości odpustowe w Kodniu w warunkach stanu wyjątkowego...

więcej »
9 10

RADZYŃ, 10.09

Park Sztuki - działania artystyczne w Parku Radziwiłłowskim

więcej »

ŁUKÓW, 10.09

Galeria PROwizorium ŁOK: Dzisiaj - Jestem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.09

Siatkarskie emocje w Siedlcach

więcej »

RYKI, 10.09 11:00

Narodowe Czytanie w Rykach

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.09

Siatkarskie emocje w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.09 - 12.09

XXVII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.09

Biawena zatańczy na Placu Wolności

więcej »

DROHICZYN, 11.09

W Ciechanowcu odbędą się Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

RADZYŃ, 11.09

Park Sztuki - działania artystyczne w Parku Radziwiłłowskim

więcej »

ŁUKÓW, 11.09

Piknik Country nad łukowskim zalewem

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.09

Jarmark Św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej

więcej »

RADZYŃ, 11.09

Krzesimir Dębski wystąpi w Radzyniu

więcej »

PARCZEW, 11.09

Festiwal pielgrzymów w Parczewie /TRANSMISJA VIDEO/

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Zlot Pojazdów Zabytkowych Mrowisko i Rajd Oldtimerów

więcej »

RADZYŃ, 12.09

Rekolekcje dla małżeństw, które przeżywają swoje jubileusze małżeńskie

więcej »

RADZYŃ, 12.09

Park Sztuki - działania artystyczne w Parku Radziwiłłowskim

więcej »

GARWOLIN, 12.09

Dożynki parafialne w Sulbinach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 12.09

Festyn Rodzinny w Żeliszewie Podkościelnym

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Recital organowy na organach Dominika Biernackiego

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.09

82 rocznica bitwy pod Olszewem

więcej »

WĘGRÓW, 12.09 12:00

Festyn Dożynkowy w Gałkach

więcej »

ŁUKÓW, 12.09 18:00

Łuków: Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
13

RADZYŃ, 13.09

Rekolekcje Maryjne w Siedlanowie

więcej »

ŁUKÓW, 13.09

Van Gogh na ekranie Kina Łuków

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.09

Rocznica bitwy pod Domanowem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.09

Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne /Transmisja/

więcej »
14

DROHICZYN, 14.09

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.09

Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne /Transmisja/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.09 19:00

Siedlce: Spotkanie młodych przy Krzyżu

więcej »
15 16 17 18

MIASTO SIEDLCE, 18.09

Warsztaty samoobrony

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09

XXX Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców

więcej »

ŁUKÓW, 18.09

Łuków: ruszyły zapisy na Bezpieczny Peleton

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.09

Festiwal im Bogusława Kaczyńskiego coraz bliżej

więcej »

WĘGRÓW, 18.09 12:00 - 19.09 00:00

XVIII Turniej Rycerski na Zamku w Liwie

więcej »
19

PARCZEW, 19.09

Piknik patriotyczny w Sosnowicy

więcej »

ŁUKÓW, 19.09

Łuków: Msza Święta w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.09

Wieczór ze św. Józefem

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.09

Koncert w Reymontówce

więcej »

ŁUKÓW, 19.09

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 11:30

Siedlce: Msza św. w ramach obchodów Czasu dla Stworzenia

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.09

Cuda z wody i światła na ekranie Kina Łuków

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.09 10:00

II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej

więcej »
22 23 24

KRAJ, 24.09

V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

więcej »
25

POWIAT SIEDLECKI, 25.09

Nocna Piesza Pielgrzymka do Matki Bożej Budzieszyńskiej

więcej »

KRAJ, 25.09

V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

więcej »
26

MIĘDZYRZEC, 26.09

Gminna Potańcówka na dechach w Zaściankach

więcej »
27 28 29 30

Najnowsze Informacje