R E K L A M ARYKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Koncert i świąteczne spotkanie muzyków kościelnych
2023-01-03 10:36:24 Artykuł czytany 320 razy


W sobotę 7 stycznia o godz. 10.00 w parafii św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie odbędzie się koncert wokalno-instrumentalny. Wydarzenie organizowane jest w ramach II Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej oraz z okazji świątecznego spotkania muzyków kościelnych. Na wydarzenie zaprasza ks. dr Piotr Radzikowski - Przewodniczący Komisji ds. Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.


Jana Pastorková (sopran) oraz Stanislav Šurin (organy) zaprezentują się w repertuarze nawiązującym do uroczystości Bożego Narodzenia. Szczegółowy program koncertu oraz sylwetki artystów zaprezentowane są poniżej.

Program spotkania:

10.00 – koncert: Jana Pastorková (sopran) oraz Stanislav Šurin (organy)
10.45 – łamanie opłatkiem
11.00 – posiłek i wspólne kolędowanie.

Program koncertu:

P. Pavlín Juraj Bajan, OFM (1721 – 1792) – De nativitate Domini Nostri Jesu Christi:
- Betlema nedaleko
- Dieťatku my prospevujme
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – In dir ist Freude, BWV 615
Adam Michna z Otradovic (1600 – 1676):
- Bůh se nám dnes narodil
- Toto malé děťátko
- Chtíc aby spal

Maurice Duruflé (1902 – 1986) – Prélude sur l’Introit de l’Épiphanie
Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791) – Laudate Dominum (Vesperae solennes de Confessor, KV 339)
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Preludium Es-dur, BWV 552/1
Stanislav Šurin (*1971)- Ave Maria, - O Salutaris Hostia
Polskie kolędy: Jezus malusieńki, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Bóg się rodzi.Jana Pastorková - studiowała śpiew w Konserwatorium w Bratysławie (Jana Billová) i Akademii Sztuk Scenicznych (Viktória Stracenská) oraz wykonawstwo muzyki dawnej w Conservatoire National Supérieur de Musique w Lyonie (Marie-Claude Vallin). Uczestniczyła w kilku kursach wykonawczych w Pradze, Brnie, Sienie, Périgueux, Bremie oraz Bachakademie w Stuttgarcie, prezentując się głównie w repertuarze muzyki dawnej.

Podczas studiów występowała gościnnie w Operze Słowackiego Teatru Narodowego, Operze Kameralnej, Operze Państwowej w Bańskiej Bystrzycy, gdzie była zaangażowana jako solistka, jednocześnie współpracowała z Operą Kameralną Orfeo w Brnie. Obecnie poświęca się głównie działalności koncertowej i pedagogicznej.

Repertuar Jany Pastorkovej obejmuje okres od XVII wieku do współczesności. Współpracuje z wieloma zespołami w kraju i za granicą: Musica aeterna, Musica Florea, Solamente naturali, La Gambetta, Ars Antiqua Austria, Arte dei Suonatori, Cappella Istropolitana, Słowacka Filharmonia. Była także członkiem zespołu Musik for a While oraz Ars Posoniensis.

Jana Pastorková dokonała nagrań dla wydawnictw muzycznych Musica, LUX media, Slovart Records, Ekolio, AP Projekt, Music Fund i Radio Slovak. Dokonała prawykonań wielu dzieł kompozytorów słowackich.

Stanislav Šurin
– studiował grę na organach w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie, Diecezjalnym Konserwatorium w Wiedniu oraz Akademii Muzycznej w Bratysławie u Ivana Sokola i prywatnie u Johanna Trummera w Grazu.

Uczestniczył w wielu transmitowanych nabożeństwach liturgicznych (inauguracja słowackich prezydentów od 1989 r., wizyta Papieża Jana Pawła II itp.). Jako solista występował wiele razy ze Słowacką Orkiestrą Filharmonii. Podczas premierowego wykonania Mszy Głagolickiej Janáčka na Tajwanie w 2000 r. grał solo na organach z National Symphony Orchestra z Tajwanu. Wystąpił również z wieloma recitalami organowymi w wielu krajach europejskich, Japonii, USA, Meksyku, Kanadzie, Rosji, Uzbekistanie i Kazachstanie. Stanislav Šurin nagrał kilka płyt solowych na organy (katedra w Grazu, Schubertkirche w Wiedniu, katedra św. Jana Chrzciciela w Trnawie itp.).

W 2000 r. zorganizował międzynarodową konferencję muzykologiczną poświęconą ochronie organów historycznych. W latach 1999–2002 był redaktorem naczelnym Adoramus Te (czasopisma poświęconego muzyce sakralnej), założycielem i organizatorem festiwali organowych w Trnawie, Pieszczanach, Skalicy i katedrze św. Marcina w Bratysławie. W latach 2006-2008 działał jako muzyk diecezjalny archidiecezji Bratysławsko-Trnawskiej. Artysta wykłada grę organową na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku od 2002 r. Pełni funkcję doradcy przy odnawianiu organów historycznych i budowie nowych instrumentów (Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie itp.). Poświęcił się także komponowaniu. Jest autorem Mszy Trnawskiej (w 2016 r. opublikował płytę CD ze Słowacką Orkiestrą Filharmoniczną) oraz kilku kompozycji opartych na tekstach kościelnych i liturgicznych. Komponował muzykę do wielu wierszy poetów słowackich i francuskich. W 2011 r. Towarzystwo Świętego Wojciecha opublikowało książkę z pieśniami i płytę CD zatytułowaną „Antiphons and Spiritual Songs”. Na początku 2013 r. agencja Celebrity Service opublikowała album z piosenkami opartymi na wierszach Miroslava Valka i wydała pod nazwą „Lady on the Train”. Za niezwykły wkład w przesłanie dzieł Johanna Sebastiana Bacha dla współczesnych w 2009 r. otrzymał nagrodę Sebastiana od stowarzyszenia Ars Ante Portas. W 2016 r. otrzymał nagrodę Fra Angelico od Konferencji Biskupów Słowacji za promocję wartości chrześcijańskich w sztuce na Słowacji.

Inf. prasowe

[ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


Ryki

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje