Diecezja drohiczyńska

37. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej w Ostrożanach

08
lip 2024

- W Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach każdy pielgrzym jest u siebie, bo tam, gdzie serce Matki, tam jest nasz dom - mówił ks. Piotr Wójcik w niedzielę, 7 lipca do pielgrzymów podczas uroczystych obchodów 37. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Proboszcz ostrożańskiej parafii i kustosz Sanktuarium Maryjnego w Ostrożanach witał wszystkich przybyszów dobrym słowem i wodą święconą, a pątnicy pierwsze swe kroki kierowali do kościoła, by pokłonić się Matce i na kolanach przejść wokół ołtarza. Przyszli w pieszych pielgrzymkach z Ciechanowca, Drohiczyna, Dziadkowic, Grodziska, Kłopot, Perlejewa, Siemiatycz, Śledzianowa i innych miejscowości. Rowerami przyjechała grupa z Warszawy.

Wszyscy z modlitwą, śpiewem i intencjami w sercach zgromadzili się w samo południe na Mszy św. którą na ołtarzu polowym celebrował biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z przybyłymi kapłanami. Wokół kościoła stały konfesjonały, a do nich długie kolejki tych, którzy chcieli składać swoje prośby i podziękowania z czystymi sercami. Wśród pątników znaleźli się m.in.: siostry zakonne, samorządowcy oraz poczet sztandarowy NSZZ Solidarność z wizerunkiem Ostrożańskiej Pani.

Biskup Piotr Sawczuk nawiązując w homilii do słów Ewangelii (Mk 6, 1-6) mówił o tym, jak powątpiewano w Nazarecie że Jezus jest Synem Bożym. Porównał to do niedawnych ataków na osobę św. Jana Pawła II, których świadkami byliśmy w naszej ojczyźnie. Mówił o tym jak wokół nas szerzy się zło.

- Funduje się nam kulturową rewolucję, w której nie ma miejsca na krzyż w przestrzeni publicznej. Niechętnie widziana jest katecheza w szkole, a jeśli już miałaby tam pozostać, to w okrojonej formie i z obniżoną rangą. Uparcie uderza się w strunę o szczególnej wrażliwości, czyli w obronę życia. Komisja sejmowa już w tym tygodniu ma pracować nad ustawą umożliwiającą aborcję na życzenie do 12 tygodnia życia, aborcję eugeniczną do 24 tygodnia. Jeden z projektów aborcje nazywa „świadczeniem zdrowotnym”. Co za przewrotność. A to przyśpieszenie prac w lipcu wygląda na próbę przepchnięcia ustaw w okresie urlopowym. Trzeba nam zatem u stóp Matki Bożej Ostrożańskiej powtórzyć za św. Janem Pawłem II, że nie ma prawa do aborcji. Jest prawo do życia i są na szczęście jego obrońcy – mówił biskup drohiczyński.

Odnosząc się do słów biskupa drohiczyńskiego warto przypomnieć, że Sanktuarium w Ostrożanach jest miejscem, gdzie małżeństwa modlą się o potomstwo. Doświadczywszy łaski rodzicielstwa latami wracają tu, by dziękować za wspaniały dar życia, który dzięki wstawiennictwu Ostrożańskiej Matki pojawia się w ich rodzinach.

Uroczystości rocznicowe zakończyła procesja eucharystyczna i odśpiewane dziękczynne Te Deum.

W 37. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej w Sanktuarium w Ostrożanach Agnieszka Bolewska-Iwaniuk rozmawiała z kustoszem Sanktuarium, ks. Piotrem Wójcikiem.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.