Bp Gurda do Bractwa Strażników Kościoła: Wasze zaangażowanie jest niezwykle potrzebne i ważne
maj 2026
Blisko 90 mężczyzn z 19 bractw przybyło do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim na I Diecezjalny Dzień Skupienia dla Bractwa Strażników Kościoła. W programie spotkania, które odbyło się w sobotę, 16 maja, znalazła się Eucharystia, konferencja, modlitwa litanią do bł. Męczenników z Pratulina, a także koronka do Bożego Miłosierdzia i różaniec.
Wydarzenie rozpoczęło się w kościele o godzinie 10.00. Zgromadzonych powitał gospodarz miejsca ks. kan. Jarosław Sutryk. Zwrócił on uwagę na fakt, że dzień skupienia odbywa się w Święto św. Andrzeja Boboli za wstawiennictwem którego, zgromadzeni będą wypraszać łaski dla naszej Ojczyzny. Część modlitewną rozpoczęła litania do bł. Męczenników z Pratulina, odmówiona w postawie klęczącej. Kolejny punkt wydarzenia miał miejsce w sali św. Jana Pawła II, gdzie strażnicy spotkali się z biskupem siedleckim Kazimierzem Gurdą. Był to czas na świadectwa, a także na przekazanie informacji o planach i działaniach bractw w poszczególnych parafiach. Biskup w sposób szczególny zwrócił się do mężczyzn, aby nie ustawali w pracy nad sobą, by pogłębiali miłość do wspólnoty parafialnej, własnych rodzin i Ojczyzny. Hierarcha podkreślił również, że wspólnoty nie są dla ludzi idealnych, ale należy stawiać wymagania i tak formować swoje serce, aby wzrastać i żyć w duchu wiary. Zaznaczył również, że formacja mężczyzn ma dziś szczególne znaczenie, ponieważ rola ojca i męża niesie ze sobą szeroką odpowiedzialność. Konferencję „Strażnicy Depozytu Wiary złożonego w Kościele Chrystusowym” poprowadził ks. prałat Roman Wiszniewski.Centralnym punktem spotkania była uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli, której przewodniczył proboszcz ks. Jarosław Sutryk. Kazanie wygłosił ks. Grzegorz Tomaszewski, kapelan Powiatowego Szpitala w Radzyniu Podlaskim. W homilii przypomniał życiorys Andrzeja Boboli i okoliczności jego męczeńskiej śmierci. Nawiązał także do misji Bractwa Strażników Kościoła oraz odpowiedzialności świeckich mężczyzn za życie religijne i wspólnotowe.
Obiad był czasem na wymianę doświadczeń, rozmowy i integrację. Po nim nastąpiła Koronka do Bożego Miłosierdzia i katecheza Ks. Kustosza Jarosława Sutryka: „Uczniowie – misjonarze. Credo – wyznanie wiary”. ” I Diecezjalny Dzień Skupienia Bractwa Strażników Kościoła zakończyła wspólna modlitwa różańcowa.


3 komentarze
A czemu nie w Pratulinie? Przepraszam z całym szacunkiem, co ma wspólnego Radzyń z Pratulinem? Przecież statut jasno mówi o głównym miejscu jakim jest Pratulin
Z tego co mi wiadomo, coroczne Dni Skupienia Bractwa mają się odbywać w różnych miejscach diecezji
A dlatego, że takie było pragnienie i decyzje Bractwa Strażnicy Kościoła. W tym roku był Radzyń, za rok będzie inna parafia, która ma w swoich szeregach BSK, a za dwa lata jeszcze inna. Niech Diecezjalny Dzień Skupienia BSK stanie się dobrą tradycją naszej diecezji...