Sport

Królewska gra w Akademii Nauk Stosowanych Mazovia w Siedlcach

Siedlce Wt. 30.05.2023 19:22:17
30
maj 2023

Mówi się o nich „królewska gra”, ale w szachy mogą grać wszyscy, niezależnie od wieku, zawodu i wykształcenia. W Akademii Nauk Stosowanych „Mazovia” po raz trzynasty odbył się 30 maja Otwarty Turniej Szachowy „Karo Chess 2023”.

W błyskawicznych partiach mierzyli się kilkulatkowie, nastolatkowie, ludzie pracujący i seniorzy. Łącznie do gry przystąpiło blisko 60 osób. – Gramy dziewięć rund systemem szwajcarskim, to znaczy wszyscy grają w jednej grupie, ale po każdej rundzie kojarzenie odbywa się w ten sposób, że dobiera się zawodników o tej samej lub zbliżonej liczbie punktów – opisywał nam zasady turnieju sędziujący w nim Sławomir Kurpiewski z siedleckiego klubu szachowego „Skoczek”. I z satysfakcją dodał, że obserwuje duży wzrost popularności szachów w Polsce. – Na niedawnym turnieju w Warszawie grali ludzie ze światowego topu, między innymi były mistrz świata (nie chciał bronić tytułu) Magnus Carlsen czy nasz arcymistrz młodego pokolenia Jan Krzysztof Duda. Dla dzieci i młodzieży to znakomita rzecz, odciągająca od komputera, pobudzająca myślenie i dająca niewyobrażalne horyzonty rozwoju wyobraźni, pamięci i uwagi. Polecam wszystkim, a rodziców zachęcam, by namówili do tego swoje dzieci.

Rozmawialiśmy z kimś, kto z takiej rady dawno skorzystał. Jeden z uczestników turnieju, Andrzej Czapla, swoich synów nauczył grać, kiedy mieli 3 lata, a teraz jako instruktor popularyzuje szachy w przedszkolach w gminie Siedlce: – To fajna dyscyplina, która bardzo dużo wnosi do życia. Uczy logicznego myślenia i matematyki przestrzennej, a także odpowiedzialności za własne decyzje. Tutaj popełnionych błędów nie można złożyć na kogoś, tylko samemu się ponosi ich skutki. To nauka kreatywności i szukania wyjścia z każdej sytuacji.

Edukacyjną rolę szachów podkreślały nam także: aktualna rektor „Mazovii”, Bożena Piechowicz oraz Maria Gadomska, żona nieżyjącego już patrona imprezy, pierwszego rektora uczelni, dr inż. Leszka Gadomskiego. Był on wielkim miłośnikiem tej gry i zwolennikiem popularyzowania jej wśród najmłodszych. Przekrój wiekowy XIII turnieju pokazuje, że tę ideę w Siedlcach udaje się wcielać w życie – co widać i na zdjęciach w naszej galerii.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.