Region

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach: Konferencja medyczna przybliżająca temat transplantologii i jej medycznych aspektów

Siedlce Wt. 11.06.2024 17:52:26
11
cze 2024

We wtorek, 11 czerwca w sali konferencyjnej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach odbyła się konferencja medyczna zorganizowana razem z Siedleckim Centrum Onkologii, przybliżająca temat transplantologii i jej medycznych aspektów.

Gośćmi konferencji i prelegentami byli: Dorota Zielińska – psycholog kliniczny, koordynator transplantacyjny, która pracuje od kilkunastu lat w Centralnym Szpitalu Klinicznym w MSWiA w Warszawie. Zielińska na co dzień rozmawia z rodzinami zmarłych dawców, organizuje, nadzoruje, koordynuje i dokumentuje pracę zespołów transplantacyjnych. Psycholog poprowadziła wykład na temat „Zagadnień etycznych w rozmowie z rodziną dawcy narządów”. Drugim prelegentem był Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny w CSK Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, który przybliżył temat „Zagadnień etycznych w transplantacjach od żyjących dawców narządów”.

Podczas spotkania koordynatorzy zwrócili uwagę na rosnącą świadomość społeczeństwa dotyczącą potrzeby transplantacji i coraz częstszą chęć społeczeństwa do świadomego decydowania o przekazaniu swoich organów po śmierci. Jak podkreślili koordynatorzy transplantacyjni - liczba przeszczepianych narządów rośnie z roku na rok innym dając szansę na życie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.