Garwolin

Miastków Kościelny: zmiany klimatu i bezpieczeństwo

Region Śr. 12.06.2024 07:54:18
12
cze 2024

Z samorządu Mazowsza gmina otrzymała dofinansowania do zakupu samochodu pożarniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoli. W ramach projektu, w placówkach oświatowych zorganizowano spotkania informacyjno – edukacyjne w formie pikników ekologicznych, które dotyczyły zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych.

Jeden z nich odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Miastkowie Kościelnym, a dotyczył zmian klimatu i bezpieczeństwa. - Chyba wszyscy zauważają, że klimat się zmienia, a w związku z tym pojawiają się niebezpieczne zjawiska pogodowe, więc uświadamianie dzieci i młodzieży w tym temacie, jakie są zagrożenia, jak postępować, a przede wszystkim, co możemy zrobić, co dzieci mogą zrobić, żeby ograniczyć te zmiany klimatu, jest bardzo istotne, bo im wcześniej wdrożymy te nawyki, tym lepiej kiedyś w dorosłym życiu te osoby będą funkcjonować...- powiedział Andrzej, specjalista ds. BHP, który wygłosił cieszącą się dużym zainteresowaniem prelekcję. - Uważam, że inicjatywa tego pikniku jest bardzo szczytna, ponieważ młodzi ludzie potrzebują takiego doedukowania się, jeżeli chodzi o ekologię i naszą przyszłość tak naprawdę.

Przedstawienie tak poważnej tematyki poprzez zabawę, to naprawdę bardzo dobry pomysł...-mówi Zuzanna Jaroń, a jej rówieśnik Olek dodaje, że na pikniku dowiedział się, że trzeba oszczędzać prąd, wyłączać światła przed wyjściem z domu, albo telewizor, żeby nie mrugały nawet jakieś diody. Podobnego zdania jest Szymon i wielu innych uczestników wtorkowego pikniku na szkolnym boisku. Zabawa była przednia, zjeżdżalnie, malowanie buziek, konkursy, bańki mydlane i wiele innych atrakcji. A wszystko to za sprawą pokaźnego dofinansowania od samorządu Mazowsza, jaki gmina dostała w ub. roku na zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoli. - To jest drugi samochód, jaki w ostatnim czasie otrzymaliśmy. Dofinansowanie prawie milion czterysta tysięcy, wkład własny to 270 tys. zł. Obecnie jesteśmy po przetargu i ten samochód w najbliższym czasie, myślę, że do jesieni na pewno już do OSP Zwola dotrze. W ramach tego projektu, jedno z zadań obejmuje zmiany klimatu, które są obecnie realizowane w trakcie zajęć na boisku w szkole – spuentował Sławomir Rusak, zastępca wójta gminy Miastków Kościelny.

Relacja Waldemara Jaronia:
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.