Garwolin

Oficjalnie otwarto nową część przedszkola w Górznie

Region Pt. 29.09.2023 10:44:59
29
wrz 2023

Inwestycja kosztowała przeszło 6 mln zł, a gmina z własnego budżetu dołożyła jedynie... 47 tys. zł. W czwartek, 28 września dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi otwierającej rozbudowaną część samorządowego przedszkola wraz ze żłobkiem w Górznie. Do obu placówek łącznie uczęszcza 330 dzieci.

Pięć lat temu otwarto funkcjonalne przedszkole z oddziałami żłobkowymi w Górznie, do którego przyjęto 167 dzieci. Z każdym rokiem potrzeby były coraz większe, a od września 2022 roku było już 250 przedszkolaków i 40 dzieci w żłobku.

- Okazało się, że przyrost naturalny naszej gminy jest tak duży, że wybudowane przedszkole w 2018 roku jest za małe. Szybko podjęliśmy decyzję o rozbudowie placówki, było to możliwe dzięki otrzymaniu w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz ogłoszonego w 2023 roku programu „Maluch +” - mówi wójt Waldemar Sabak i dodaje, że poprzez rozbudowę, przedszkole zyskało nowe sale. Całość inwestycji, to ponad 6 mln zł, przy niskim bardzo wkładzie samorządu gminy, tylko 47 tys. zł. - Tak dobrego czasu dla samorządów, to będąc wójtem od 25 lat, nie było. Bardzo się cieszę, że już jesteśmy w stanie zapewnić dla wszystkich miejsca w żłobku i przedszkolu. Mamy nie tylko dzieci z naszej gminy, ale przyjmujemy też z sąsiednich gmin - dodaje gospodarz gminy.

Podczas wystąpień zaproszonych gości wielokrotnie podkreślano, że gmina Górzno może być przykładem. - W gminie Górzno dzięki środkom rządowym powstało wspaniałe przedszkole. Dzieci się cieszą, rodzice się cieszą i pan wójt się cieszy, bo przybywa mieszkańców, a że gmina Górzno jest położona niedaleko Garwolina, to rozwija się bardzo dynamicznie - zaznacza senator Maria Koc, natomiast minister Henryk Kowalczyk dodał, że gmina Górzno jest takim przykładem, który pokazuje, jak wiele można dzięki rządowym dotacjom zrobić, przy niewielkich udziałach własnych. - Gmina Górzno w tym roku wykonała inwestycje za ponad 30 mln zł. Trudno sobie wyobrazić, żeby gmina wiejska samodzielnie mogła takie pieniądze wyasygnować, ale jeśli dokłada do tego środki własne w wysokości tylko 5-10 % całej kwoty, to wszystko jest możliwe. Mam nadzieję, że nadrabiamy ogromne, wieloletnie, wielodekadowe zaległości w rozwoju gmin wiejskich... - podkreślał minister.

W podobnym tonie wypowiadali się posłowie Iwona Kurowska, Grzegorz Woźniak i Maciej Górski, kierownik siedleckiej delegatury MUW Anna Kaszuba, radna sejmiku mazowieckiego Joanna Bala oraz w imieniu marszałka Adama Struzika i własnym Marek Chciałowski, dyrektor Rejonu Drogowego Garwolin, Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz gospodarz powiatu garwolińskiego, starosta Mirosław Walicki.

Dziś w przedszkolu jest 11 oddziałów, 268 dzieci, a w żłobku 3 oddziały, które gromadzą 62 dzieci. - To ogromny powód do zadowolenia dla wszystkich: dla władz gminy, autorów udanej i bardzo potrzebnej inwestycji, dla rodziców, którzy mogą przyprowadzać do nas swoje dzieci i spokojnie realizować się zawodowo, dla nauczycieli i pracowników, którzy mogą spełniać się, pracując z dziećmi. Rozbudowa ta była nieodzowna dla utrzymania wysokiego poziomu funkcjonowania placówek - mówiła dyrektor Monika Błażejczyk.

Podziękowania od samorządu gminy popłynęły do senator Marii Koc, ministra Henryka Kowalczyka, a od społeczności przedszkolnej do wójta Waldemara Sabaka, rady gminy oraz dyrektor przedszkola.

Dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi otwierającej nową cześć placówki, którą proboszcz parafii ks. prałat Jerzy Kalinka poświęcił. Przedszkolaki przedstawiły wspaniały program artystyczny.

Więcej w relacji Waldemara Jaronia.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mama i Tata Pt. 29.09.2023 08:13:04

Dziękujemy Panu Wójtowi, Panu Ministrowi Kowalczykowi i Pani Senator Koc. Bez Was nie byłoby tego wszystkiego.

Monika Pt. 29.09.2023 12:32:26

Brawo, brawo, brawo...

Maria Pt. 29.09.2023 07:16:47

Taki gospidarz gminy jakim jest Wójt Sabak to prawdziwy skarb.