Biała Podlaska

Pomnik Romana Kłosowskiego i zasłużeni dla miasta Biała Podlaska - obchody Dni Patrona

Region Pt. 29.09.2023 16:09:06
29
wrz 2023

Dni Patrona Miasta Biała Podlaska to czas, kiedy dzieje się wiele ważnych i ciekawych wydarzeń. W piątek, 29 września odsłonięto pomnik pochodzącego z Białej Podlaskiej aktora Romana Kłosowskiego. Wręczono także statuetki Zasłużony dla miasta Biała Podlaska.

Dziś, 29 września obchodzone są imieniny Michała. Tego dnia swoje święto ma także św. Michał Archanioł, patron miasta nad Krzną. Podczas centralnych uroczystości, które rozpoczęły się Mszą św. w parafii p.w. św. Michała Archanioła, w centrum miasta, na Placu Wolności odsłonięto pomnik znanego aktora, pochodzącego z Białej Podlaskiej – Romana Kłosowskiego.

Roman Kłosowski był absolwentem Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST, którą ukończył w 1953 r. W tym samym roku zadebiutował zarówno na scenie teatralnej jak i przed kamerami. W 1965 r. ukończył Wydział Reżyserski na warszawskiej PWST. Roman Kłosowski był wybitnym aktorem, który doskonale sprawdzał się w rolach dramatycznych i komediowych. Największą popularność przyniosła mu kreacja postaci Maliniaka w serialu „Czterdziestolatek”. Oprócz produkcji kinowych i telewizyjnych Roman Kłosowski występował również w teatrze. Przez długie lata związany był z warszawskim teatrami Dramatycznym i Ludowym a w latach 1976 - 1981 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego łódzkiego Teatru Powszechnego.

Drugą częścią dzisiejszych obchodów była uroczysta sesja Rady Miasta Biała Podlaska podczas, której wręczono tytuł Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska. w 2023 roku, tym najważniejszym miejskim wyróżnieniem doceniono aż sześć osób. Statuetki otrzymali pracownicy naukowi bialskiej AWF – Anna Bodasińska i Krzysztof Piech, były prezydent miasta Andrzej Czapski, bialski przedsiębiorca Edward Tymoszuk, nieżyjący już działacz sportowy Janusz Daniluk oraz społecznik Tadeusz Mikinnik.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.