Spotkanie odpowiedzialnych za pielgrzymki
wrz 2023
W dniach 18–20 września, w Sandomierzu miało miejsce kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów i Odpowiedzialnych za Piesze Pielgrzymki na Jasną Górę. Miejscem spotkania i obrad było Diecezjalne Centrum Kultury, Edukacji i Formacji Chrześcijańskiej „Quo Vadis”. Diecezję siedlecką reprezentowali Ks. Marek Strzeżysz (wicekierownik Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej) oraz Ks. Piotr Hawryluk (kwatermistrz).
Głównym celem spotkania, któremu przewodniczył bp Krzysztof Zadarko– przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polki– było podjęcie refleksji podsumowującej pielgrzymki na Jasną Górę w roku 2023.Dominującym stwierdzeniem był głos wielu księży kierowników, że pielgrzymka z roku na rok, coraz bardziej dojrzewa i staje się bogatą w ludzi, którzy traktują wędrowanie na Jasną Górę jako doświadczenie żywego Kościoła i sposobność do okazywania autentycznego świadectwa życia wiarą.
Bp Krzysztof Nitkiewicz –biskup sandomierski– w homilii do zgromadzonych podkreślił wartość i znaczenie chrześcijańskiej gościnności i otwartości na drugiego człowieka, które bardzo mocno wpisuje się w doświadczenie pielgrzymki, także przez otwartość gospodarzy (począwszy od księży proboszczów, a kończąc na zwykłych ludziach).
Zgromadzeni duchowni w katedrze sandomierskiej, podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bpa Edwarda Frankowskiego, biskupa pomocniczego seniora, usłyszeli, że w pielgrzymowaniu nie chodzi o to, aby tylko przebyć szlak z punktu wyjścia aż na Jasną Górę, ale by w czasie tej drogi wejść w głąb siebie, odnaleźć w swoim sercu spokój i ciszę; aby odkryć na nowo wartość wspólnoty Kościoła, którą każdy z nas stanowi.
Kapłani podczas zjazdu, zwiedzili także Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, gdzie m.in. znajduje się relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego oraz wiele innych cennych eksponatów dziedzictwa kultury i sztuki ziemi sandomierskiej.
W programie nie mogło także zabraknąć zwiedzania wystawy pt. „Świat Ojca Mateusza”. Serialowa produkcja przyczyniła się do rozsławienia Sandomierza i napływu wielu turystów podążających śladami najbardziej znanego w Polsce, detektywa w sutannie, przemierzającego drogi starego miasta na rowerze.
Księża kierownicy i odpowiedzialni za pielgrzymki piesze na Jasną Górę zgromadzili się także w Sanktuarium na Świętym Krzyżu aby w obecności tak wyjątkowych dla chrześcijaństwa relikwii, modlić się za wspólnoty diecezjalne oraz pielgrzymkowe, nad którymi mają czuwać i przewodzić w drodze do Matki Boskiej Częstochowskiej.
Zwieńczeniem spotkania odpowiedzialnych za pielgrzymki był panel dyskusyjny dotyczący aktualnych wyzwań i zadań stojących przed pielgrzymującymi oraz praktyczne warsztaty z obsługi medialnej pielgrzymek oraz obecności w social mediach.
Nad sprawami organizacyjnymi czuwał ks. prałat Marian Janus. Na zakończenie obrad bp Krzysztof Zadrako udzielił pasterskiego błogosławieństwa i posłania na trud przygotowań do kolejnej pielgrzymki na Jasną Górę, która jak określił – przywołując słowa św. Jana Pawła II –„jest sercem, sumieniem i ołtarzem naszego Narodu”.
Zobacz Galerię
Fot. i tekst: Ks. Piotr Hawryluk, Ks. Marek Strzeżysz
0 komentarze