Siemiatycze

Wykopki w Muzeum Rolnictwa

Region Pon. 25.09.2023 11:46:01
25
wrz 2023

,,Jesień w polu i zagrodzie” pod tym hasłem w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w niedzielę 24 września odbyła się ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa. Wydarzenie to nazywane jest – „Wykopkami w Muzeum”.

Podstawowe prace wykonywane podczas ,,Jesieni w polu i zagrodzie”, to kopanie ziemniaków i kiszenie kapusty. Pokaz tych zajęć od lat wykonuje Zespół „Polne Maki” z Dołubowa.

W zbieraniu ziemniaków pomagają widzowie, zwłaszcza dzieci. To wspólna praca, zabawa i lekcja tradycji. Jak wyjaśnia Dorota Łapiak dyrektor muzeum, zebrane ziemniaki każdy może zabrać ze sobą, co dodatkowo zachęca by włączyć się do wykopek.

W muzeum na odwiedzających czekały też - pokaz pracy zabytkowych ciągników, lokomobil i silników stacjonarnych, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, wyroby twórców ludowych, jadło regionalne, pokaz tradycyjnego wypieku chleba, ognisko i pieczenie ziemniaków, ziemniaki z parnika, interaktywne pokazy wielu tradycyjnych prac wykonywanych jesienią na dawnej polskiej wsi. Były konkursy sprawnościowe dla dzieci i dorosłych, podsumowano konkurs na ogród przydomowy „Kwitnące tradycje”. W części muzycznej zaprezentowali się: Kapela Kłosy z Ciechanowca, Zespół Polne Maki z Dołubowa, Kapela Sami Swoi z Brańska, Julia Sabak i Mateusz Kawalec oraz Warszawska Kapela z Targówka.

Była to ostatnia w tym sezonie muzealna impreza plenerowa. Muzeum i skansen w Ciechanowcu można zwiedzać cały rok odwiedzając zarówno wystawy stałe jak i czasowe. Muzeum zamknięte jest tylko przez dwa dni w ciągu roku tj. w pierwszy dzień Bożego Narodzenia i pierwszy dzień Wielkanocy.

O ,,Jesieni w polu i zagrodzie” oraz kończącym się sezonie wydarzeń plenerowych Agnieszka Bolewska-Iwaniuk rozmawiała z dyrektor muzeum Dorotą Łapiak. POSŁUCHAJ
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.