Międzyrzec Podlaski

Z przewodnikiem po kościele

Kościół Pon. 20.11.2023 18:14:22
20
lis 2023

W niedzielę, 19 listopada w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim odbyło się pierwsze spotkanie z przewodnikiem z cyklu „Na ścieżkach sztuki w kościele św. Mikołaja”. Przewodnikiem była Dorota Pikula-Kuziak Kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

- Chciałabym, żeby ten cykl objął wszystkie obiekty zabytkowe, które tutaj są, by można było wprowadzić wiernych obecnych w kościele do historycznej drogi i artystycznego wymiaru monstrancji, szat, mebli w zakrystii. Detali, które są w ołtarzach – mówi Dorota Pikula-Kuziak.

- Zainteresowanie historią kościoła było bardzo duże. Cieszy mnie to, że pani przewodnik pokazuje nie tylko sam artyzm kościoła ale także przesłanie duchowe – mówi ks. Dariusz Parafiniuk proboszcz parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu.

Kolejne spotkanie z przewodnikiem po kościele św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim odbędzie się w grudniu.

Kościół p. w. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim jest najstarszą świątynią w mieście. Jest to kościół parafialny, murowany, z cegły. Został zbudowany w 1477 w roku w stylu gotyckim z fundacji ówczesnego właściciela Międzyrzeca Jana Nasutowicza starosty brzeskiego.

Więcej w relacji Sławomira Karczewskiego.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.