R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Krajowe święto rolników w Ostrożanach
2022-05-15 14:31:00 Artykuł czytany 724 razy


Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach rozpoczęły się Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza - patrona rolników. W sobotę, 14 maja modlitwie w intencji rolników przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. W Mszy Świętej wzięli udział rolnicy, leśnicy, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele szkół, oraz organizacji i instytucji wspierających rolników a także poczty sztandarowe. Oprawę liturgii zapewnił zespół Boża Nuta z Brańszczyka.


Ks. Piotr Wójcik proboszcz ostrożański i kustosz Sanktuarium Maryjnego witając zebranych zwracał uwagę, w jak szczególnym majowym czasie przypada święto rolników.

- W maju, kiedy przyroda rozkwita w całym swoim przepychu, a prace polowe idą pełną parą, wspominamy patrona rolników świętego Izydora. Chcemy oddać cześć temu świętemu i modlić się za jego przyczyną za wszystkich rolników i o błogosławieństwo w ich pracy.

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk w homilii przypomniał postać św. Izydora Oracza: - Był człowiekiem żarliwej wiary. Codziennie rano uczestniczył w Mszy św. w różnych madryckich kościołach. W ciągu dnia zdarzało mu się przerwać pracę, by zatopić się w modlitwie. Świat nie rozumie takich postaw. Nie rozumiał w XXI wieku, nie rozumie też i dziś. Izydor został oskarżony przed właścicielem ziem o zaniedbywanie obowiązków, o lenistwo. Pobożna opowieść mówi, że sam Bóg postanowił go bronić i posłał Anioła, by w czasie modlitwy zastąpił Izydora przy pługu, przy wołach. Ktoś powie, że to pobożna legenda – być może. Ważne jest jednak duchowe przesłanie tej historii, że Bóg bierze w obronę swoich umiłowanych, którzy czasu nie przeliczają na pieniądze i nie szczędzą go na modlitwę, na dzieła miłości, na apostolstwo.

Pasterz diecezji nawiązał też do słów Św. Pawła, który w liście do Koryntian pisał „Ten zaś, który daje ziarno siewcy, i chleba dostarczy ku pokrzepieniu, i ziarno rozmnoży, i zwiększy plon waszej sprawiedliwości.” (Kor. 9,10).

- Bardzo dobrze rozumieją słowa Św. Pawła rolnicy. Z wielką radością patrzą przecież na zielone pola i szybko rosnące o tej porze zboża. Oczami wyobraźni widzą już kołysane przez wiatr złociste łany, ale teraz uczestniczą w tradycyjnych obrzędach poświęcenia pól, by pokornie prosić Pana Boga o jego błogosławienie aż do żniw.

Biskup przypomniał też, że gdy patrzymy na wschód, mamy świadomość, że ukraińscy rolnicy nie mogą zająć się tym, do czego są powołani - pracą na żyznej ziemi, celem zapewnienia chleba głodnym.

- Modlimy się, by św. Izydor pomógł znaleźć drogę do pokoju za naszą wschodnią granicą i wypraszał wszystkim rolnikom potrzebną pomoc ale też przypominał o wartości modlitwy, o wdzięczności i o powinności dzielenia się owocami swego trudu z potrzebującymi.

Na zakończenie Mszy Świętej, za szczególne zasługi na rzecz rolnictwa i wsi, Medalem Św. Izydora Oracza uhonorowano pośmiertnie Jana Zalewskiego, wieloletniego starostę siemiatyckiego, rolnika i przyjaciela rolników. Witold Karczewski przewodniczący Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza wraz z biskupem Sawczukiem przekazali odznaczenie rodzinie śp. Jana Zalewskiego.

Po Mszy Św., zgodnie z tradycją kultywowaną przez stowarzyszenie Św. Izydora Oracza, posadzono drzewo. Dąb, któremu nadano imię Izydor ulokowano przy Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach a do zadania tego zaproszono uczestników spotkania. Zasypywanie korzeni młodej rośliny rozpoczął biskup Piotr Sawczuk. Następnie szpadel przejęli samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele szkoły w Ostrożanach, a na koniec leśnicy. Kolejnymi punktami spotkania było wypuszczenie gołębi i salwy armatnie.

W dalszej części uroczystości, odznaczono rolników oraz osoby i firmy wspierające rolnictwo. Resortowe odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz grawertony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odebrali: Krzysztof Karnaszewski, Lucjan Marciszonek, Norbert Morzy, Jarosław Niewiarowski.

Grawertonem Wojewody Podlaskiego zostali wyróżnieni:

- Renata i Tomasz Kłosowscy – za utrzymywanie produkcji mleka na najwyższym poziomie,
- Ilona i Zbigniew Osmólscy,  - za utrzymywanie produkcji mleka na najwyższym poziomie,
- Katarzyna i Łukasz Orzepowscy, - za utrzymywanie produkcji roślinnej i zwierzęcej na najwyższym poziomie,
- Joanna i Krzysztof Korol, za utrzymywanie produkcji drobiarskiej na najwyższym poziomie,
- Maria i Jerzy Wąski, za utrzymywanie produkcji roślinnej na najwyższym poziomie,
- Mateusz Bukrewicz , za utrzymywanie produkcji rolnej na najwyższym poziomie,
- Monika i Tomasz Cieślik, za promocję podlaskiego rolnictwa w mediach ogólnopolskich,
- Beata i Bogdan Radziszewscy, za utrzymywanie produkcji roślinnej i zwierzęcej na najwyższym poziomie.

Grawertonem starosty powiatu siemiatyckiego odznaczono Elżbietę Bajenę.

Grawertonem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wyróżniono śp. Jana Zalewskiego. Odznaczenie odebrała rodzina.

Wręczono też podziękowania Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza. Otrzymali je: Podlaski Urząd Marszałkowski, starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, nadleśniczy Nadleśnictwa Nurzec Artur Gacki, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach Jan Kobus.

W tej części spotkania na ręce dyrektora ZSR w Ostrożanach, przekazano kosiarkę zakupioną na rzecz szkoły przez starostę siemiatyckiego i Stowarzyszenie Św. Izydora Oracza.

Spotkanie ubogacił występ Zespołu Tańca Ludowego „Skowronki” z Brańska.

W tym roku krajowe uroczystości wspomnienia świętego Izydora Oracza zorganizowano po raz 18. Ich inicjatorem jest Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza w Białymstoku. Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.

Święty Izydor zwany Oraczem żył na przełomie XI - XII wieku. Dzisiaj ten hiszpański święty jest patronem rolników. Celebrowanie dwudniowego świętą rolników kontynuowano w niedzielę w Białymstoku.

GALERIA ZDJĘĆ


ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Kolejny krok do budowy obwodnicy Ciechanowca
2022-06-15 13:28:50 Kategoria: Wieści Podlaskie

Obwodnica Ciechanowca będzie blisko dziewięciokilometrowym odcinkiem w ciągu drogi wojewódzkiej łączącej Czyżew z Siemiatyczami. Pod koniec ubiegłego roku inwestycja...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowa transmisja Mszy św. na zakończenie roku szkolnego
2022-06-23 18:08:41 Kategoria:

I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie 24 czerwca gospodarzem uroczystego ogólnopolskiego zakończenia zajęć...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Rozmowa PGE - Projekt PGE i Polskiego Związku Żeglarskiego
2022-06-29 15:05:55 Kategoria:

Żeglarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce, który można uprawiać nie tylko zawodowo, ale także rekreacyjnie z całymi rodzinami i przyjaciółmi na...

więcej »
foto

Jak zdobyć rozgłos na Instagramie?
2022-06-28 16:33:00 Kategoria:

Instagram to nie tylko miejsce, gdzie możesz dzielić się ze znajomymi swoimi zdjęciami i relacjami, ale także sposób na zostanie influencerem i czerpania z tego korzyści...

więcej »
foto

Pozycjonowanie stron Białystok ‒ zadbaj o widoczność...
2022-06-28 10:03:37 Kategoria:

Pozycjonowanie stron Białystok ‒ albo jesteś widoczny w internecie, albo klienci nie wiedzą o istnieniu Twojej firmy. W dzisiejszych czasach miejsce w TOP10 to podstawa....

więcej »
foto

SuViBox, czyli nowoczesna dieta pudełkowa
2022-06-28 09:38:26 Kategoria:

Zdrowy styl życia i zbilansowana dieta to dziś podstawa. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków warto skorzystać z usług cateringu dietetycznego....

więcej »
foto

Audycja PGE. Odcinek 3 - O żeglarstwie
2022-06-27 14:14:27 Kategoria:

Żeglarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce, który można uprawiać nie tylko zawodowo, ale także rekreacyjnie z całymi rodzinami i przyjaciółmi na...

więcej »
foto

Co jeść na lepsze samopoczucie?
2022-06-27 10:48:09 Kategoria:

Jedzenie może mieć olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. Wpływ ten zaczyna się już w momencie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Jeżeli będziemy nie dojadać lub...

więcej »
foto

Jakie zalety mają rośliny w biurze?
2022-06-24 14:12:13 Kategoria:

Chcesz w łatwy sposób urozmaicić wnętrze biura lub firmy? Bardzo dobrym pomysłem będzie postawienie na doniczki z roślinami. Dzięki nim reszta pracowników możesz się...

więcej »
foto

Zlewozmywak okrągły - do jakiej kuchni będzie on pasował
2022-06-24 11:14:28 Kategoria:

Kuchnia dla każdej gospodyni domowej jest absolutnie jednym z najważniejszych miejsc. Nic więc dziwnego, że zwykle każda z kobiet chce urządzić ją w taki sposób, by...

więcej »
foto

Z tamtej strony Bugu Panna do mnie mruga - projekt...
2022-06-22 15:18:42 Kategoria:

Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach rozpoczyna realizację projektu „ Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Projekt...

więcej »
foto

Przygotuj się na zmiany w nadawaniu telewizji! Sprawdź...
2022-06-02 14:14:12 Kategoria:

Już za niespełna miesiąc, a dokładnie 27 czerwca br., nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 HEVC. Jeśli nadal chcesz oglądać...

więcej »

Siemiatycze

w lewoCzerwiec 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10

DROHICZYN, 10.06

Dzień Wspólnoty Wspólnot Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »
11

DROHICZYN, 11.06

Dzień Wspólnoty Wspólnot Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

DROHICZYN, 11.06

6. Podlaski Motocyklowy Rajd Papieski

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.06

100 lat OSP i 120 lat Orkiestry Dętej przy OSP Siemiatycze

więcej »
12

SIEMIATYCZE, 12.06

Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 480. rocznicy nadania praw miejskich Siemiatyczom

więcej »

DROHICZYN, 12.06 13:00

Drohiczyn zaprasza na Festyn Rodzinny

więcej »
13 14 15

SIEMIATYCZE, 15.06 19:00

Kolejna Środa w Karmelu

więcej »
16 17

SIEMIATYCZE, 17.06

Koncert zespołu - Małe Podlasie

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.06 12:00

Uwaga, gratka dla miłośników zabytkowych pojazdów

więcej »
18

DROHICZYN, 18.06

Nadbużańska Noc Świętojańska

więcej »
19

SIEMIATYCZE, 19.06

LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Perlejewa na Podlasiu

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.06 15:00

Siemiatycze zapraszają na Piknik „480 lat Razem”

więcej »
20 21 22

SIEMIATYCZE, 22.06 19:00

Ostatnia przed wakacjami katecheza w Karmelu

więcej »
23

SIEMIATYCZE, 23.06 17:00

Sobótka z Klubem Literackim

więcej »
24 25

SIEMIATYCZE, 25.06

Turniej piłki nożnej - Cresa Cup

więcej »

SIEMIATYCZE, 25.06

Siemiatyckie Kino pod Gwiazdami rusza 25 lipca

więcej »
26

SIEMIATYCZE, 26.06 14:00

Noc Świętojańska w Ciechanowcu

więcej »

SIEMIATYCZE, 26.06 14:00

Zaproszenie na Piknik Rodzinny do Cecel

więcej »

SIEMIATYCZE, 26.06 19:00

Slajdowisko Podróżnicze w Siemiatyczach

więcej »
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje