R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Dać to, czego naprawdę potrzeba”, czyli jak pomóc potrzebującym mieszkańcom wsi
2021-06-11 12:46:55 Artykuł czytany 220 razy


To jedyny taki projekt w Polsce i jeden z siedmiu w Europie. Jego misją jest wprowadzenie na terenach wiejskich innowacyjnego modelu opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcie ich opiekunów. O szczegółach przedsięwzięcia mówili w czwartek, 10 czerwca prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza dr Paweł Grabowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i Iwona Zaborowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku (OWP).


Inicjatorem projektu jest Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie, a partnerami: Samorząd Województwa Podlaskiego, reprezentowany przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej (ROPS), Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych (OWOP) i Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN). Ich wspólny projekt „Dać to, czego naprawdę potrzeba” jako jedyny w Polsce i jeden z siedmiu w Europie otrzymał ponad 710 tys. euro dofinansowania (całkowita wartość projektu to 890 tys. euro).

- Jestem dumny, że samorząd województwa może uczestniczyć w projekcie, którego celem jest pomoc nieuleczalnie chorym, niesamodzielnym mieszkańcom wsi, czyli osobom, którym ze względu na miejsce zamieszkania trudno jest otrzymać profesjonalną opiekę medyczną - mówił marszałek Artur Kosicki – Mam nadzieję, że doświadczenia zdobyte podczas realizacji projektu pozwolą na przygotowanie rozwiązań uzupełniających opiekę oferowaną przez służbę zdrowia.

- To projekt, dzięki któremu pokażemy naszą aktywność na terenach wiejskich. Działamy od lat na terenach wiejskich gmin Michałowo, Narewka, Gródek, Zabłudów, Narew i widzimy, że ten rodzaj wsparcia, którym państwo obejmuje ludzi nieuleczalnie chorych na wsi, jest niewystarczający. Dlatego proponujemy zupełnie nowy model opieki – mówił dr Paweł Grabowski.

Innowacja działania polega na stworzeniu sieci osób i organizacji pomagających na wielu poziomach – od pomocy sąsiedzkiej i grup nieformalnych, po instytucje sektora publicznego i organizacje społeczne. Kluczowym elementem jest funkcja koordynatora opieki osób zależnych. Będzie to swego rodzaju „ogniwo” spajające potrzeby pacjentów z działaniami sieci.
 
Mechanizm ten ma zaspokajać realne potrzeby zdrowotne oraz dawać możliwość elastycznego dopasowania opieki do potrzeb podopiecznych. Jak zapewnia dr Paweł Grabowski, ten model jest na tyle uniwersalny, że będzie można go łatwo powielić w innych częściach obszarów wiejskich naszego województwa, a także całej Polski i Europy.
 
Na razie, do 2023 r. proponowany system opieki będzie testowany przez personel medyczny, ekspertów i wspierany przez badania naukowe na terenach gmin Narew, Narewka, Zabłudów, Michałowo i Gródek.
 
Projekt „Dać to, czego naprawdę potrzeba” już raz został zainaugurowany. Było to w październiku ubiegłego roku.

- Ze względu na pandemię musieliśmy nasze działania zawiesić na kilka miesięcy. Nie mogliśmy narażać naszych podopiecznych na niebezpieczeństwo – mówiła Iwona Zaborowska.

Jak informowali inicjatorzy przedsięwzięcia, opracowywanie nowych rozwiązań długoterminowej opieki nad ludźmi starszymi i nieuleczalnie chorymi na terenach wielkich jest koniecznością - problemy starych i przewlekle chorych mieszkańców obszarów wiejskich są problemem nie tylko w Polsce, ale też w większości państw europejskich, gdzie obszary wiejskie to około 77 proc. powierzchni krajów i zamieszkuje je połowa ludności Unii Europejskiej.

W konferencji inaugurującej projekt uczestniczył online m.in. zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz. List gratulacyjny do autorów i partnerów projektu skierowała też Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Marszałek Artur Kosicki na ręce dr Grabowskiego dziękował pracownikom i wolontariuszom, którzy od lat angażują się w niesienie pomocy osobom chorym mieszkającym na terenach wiejskich, podkreśli, że pomoc ta była realizowana pomimo pandemii. Jesteśmy dumni, że razem możemy uczestniczyć w projekcie, który będzie docierał do osób najbardziej potrzebujących, mówił marszałek województwa podlaskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Źródło: Województwo Podlaskie
Foto: Piotr Babulewicz / UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk


ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Asdf
    2021-06-11 20:32:31

    arrow

    Na takie projekty wszyscy czekamy.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

„Dać to, czego naprawdę potrzeba”, czyli jak pomóc...
2021-06-11 12:46:55 Kategoria: Wieści Podlaskie

To jedyny taki projekt w Polsce i jeden z siedmiu w Europie. Jego misją jest wprowadzenie na terenach wiejskich innowacyjnego modelu opieki domowej nad osobami zależnymi,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
2021-06-09 14:29:29 Kategoria:

Czy współcześni lekarze przywróciliby słuch Ludvigowi van Beethovenowi? Jak w Polsce i na świecie rozwija się leczenie chorób słuchu? Jak dbać o profilaktykę i...

więcej »


foto

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać przy jego...
2021-06-16 08:04:20 Kategoria:

Nie wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu, można przewidzieć. Potrzeba nagłej i kosztownej rehabilitacji dziecka, zakup drogich leków, naprawa samochodu...

więcej »
foto

Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA dla Polskiego Mniszka
2021-06-14 12:41:32 Kategoria:

9 czerwca z rąk Pierwszej Damy Agaty Kornhauser - Dudy, marka Polski Mniszek otrzymała Polskie Godło Promocyjne TERAZ POLSKA. 

więcej »
foto

Leki na alergie wziewne – co stosować?
2021-06-12 10:34:12 Kategoria:

Męczące drapanie w gardle, zaczerwienione, łzawiące oczy, suchy kaszel i nawracający katar utrudniający funkcjonowanie – objawy alergii mogą skutecznie uprzykrzać...

więcej »
foto

Wypowiedzenie OC w 3 krokach
2021-06-09 13:28:07 Kategoria:

Jeżeli zamierzasz wypowiedzieć OC, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który w 3 krokach objaśnia, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!

więcej »
foto

Punkt Szczepień Drive Thru w Siedlcach
2021-06-09 08:42:09 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. uruchomiło szczepienia przeciw COVID-19 w Punkcie Drive Thru w Siedlcach przy ul. Jana Pawła II 6 (parking za stadionem). Jest to...

więcej »

Siemiatycze

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10

DROHICZYN, 10.06 17:30

Biskup drohiczyński zaprasza na uroczystości rocznicowe

więcej »
11 12

DROHICZYN, 12.06

Motocyklowy Rajd Papieski Siedlce – Sokołów - Drohiczyn

więcej »
13
14 15 16 17 18 19

SIEMIATYCZE, 19.06

Koncert przy Ruinach Góry Zamkowej w Mielniku

więcej »

DROHICZYN, 19.06 19:00

Comiesięczne Spotkanie Młodych

więcej »
20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje