R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

#MarszałekWszystkichGmin w Mielniku
2021-09-10 16:32:47 Artykuł czytany 381 razy


Nadbużański Mielnik to kolejna miejscowość, którą odwiedził Artur Kosicki w ramach akcji #MarszałekWszystkichGmin. W spotkaniu, które odbyło się w czwartek 2 września wzięli także udział wicemarszałek Stanisław Derehajło, członek zarządu Marek Malinowski i radny wojewódzki Sebastian Łukaszewicz. Główne punkty wizyty to: spotkanie z mieszkańcami i samorządowcami, a także oficjalne otwarcie ścieżki edukacyjno-poznawczej.


Celem zainicjowanej w lipcu ubiegłego roku akcji #MarszałekWszystkichGmin, jest odwiedzenie wszystkich 118 gmin województwa podlaskiego.

- W ten sposób chcę poznać opinię różnych środowisk, instytucji. Zobaczyć na miejscu, jakie są potrzeby, wysłuchać propozycji i przedstawić możliwości, z których możecie skorzystać – wyjaśniał Artur Kosicki.
Podkreślił, że ogromne szanse na realizację wielu projektów i rozwój daje nowa unijna perspektywa finansowa.
- Województwo podlaskie będzie miało do wykorzystania ok. 1,2 mld euro,  to o 50 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie. Tylko cztery województwa otrzymały więcej funduszy w stosunku do poprzedniego unijnego budżetu – mówił marszałek.

W ciągu kadencji obecnego zarządu województwa do Gminy Mielnik z funduszy europejskich i budżetu województwa trafiło ponad 5 mln zł. O niektórych z poczynionych inwestycji mówił wójt Marcin Urbański.
- To są miejsca opieki dla maluchów, to pieniądze na montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych i prywatnych domach. To pieniądze na wymianę pokrycia dachowego z azbestu – wymieniał wójt. Dodał, że 118 tys. zł na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego i umundurowania trafiło w ciągu ostatnich 2,5 lat do lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP).

Podczas spotkania przekazano też symboliczne czeki: na kwotę 30 tys. zł dla Mielnickiego Klubu Sportowego „Mielnik” i 44 tys. zł wsparcia dla OSP.

Podczas wizyty otwarto też sztandarową inwestycję finansowaną z funduszy europejskich, na którą przeznaczono blisko 1,7 mln zł. To projekt dotyczący budowy ścieżek edukacyjnych i placu widokowego na terenie Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego „Głogi”.

- Jak widzimy te piękne widoki, to musimy przyznać, że zarząd województwa miał tylko jedno wyjście - dofinansować tę inwestycję z funduszy unijnych - stwierdził marszałek Artur Kosicki. - Gratuluję pomysłu. To jest „strzał w dziesiątkę”. Mam nadzieję, że powstaną kolejne takie inwestycje. Ukażą w pełni potencjał turystyczny Mielnika, który stanie się znany nie tylko w Polsce - dodał.

Marszałek przypomniał, że hasło zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego brzmi „Ambitne Podlaskie”. - Ta inwestycja doskonale wpisuje się w to hasło - przyznał Artur Kosicki.

- Warto tu przyjechać i zobaczyć to, co my widzimy - ocenił Stanisław Derehajło.
Marcin Urbański wyjaśnił, że w gminie występują jedne z nielicznych siedlisk muraw kserotermicznych w Polsce, które są roślinnością charakterystyczną dla klimatu zwrotnikowego. Teraz będzie można ją podziwiać.

- Chcieliśmy pokazać piękno naszej gminy mieszkańcom i turystom. Udało nam się dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego, za co przesyłam ukłon i podziękowania w stronę zarządu - powiedział wójt i zaprosił wszystkich do zwiedzania gminy.

Ścieżki i platformy widokowe to nowe inwestycje, które warto zobaczyć. Na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Głogi” powstały ścieżki edukacyjno-poznawcze. Mają długość 3500 m i są wyposażone w elementy małej architektury oraz tablice edukacyjne. Z kolei na Górze Rowskiej zostały zbudowane dwie platformy widokowe. Niżej usytuowana jest wyposażona w lunetę, dzięki której można obserwować tereny położone w dolinie Bugu lub kopalnię kredy. Na górze wyznaczono również specjalne miejsce dla większych grup, gdzie odbywać się będą np. lekcje przyrodnicze. Teren otaczający górę wyposażony został w małą architekturę oraz pomoce dydaktyczne (ławki, stoliki, tablice edukacyjne). Koszt tej inwestycji wyniósł blisko 2 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich pokryło 1,7 mln zł.

Spotkanie z mieszkańcami, to stały punkt każdej wizyty w ramach akcji #Marszałek Wszystkich Gmin. W Mielniku spotkanie odbyło się w hali sportowej przy lokalnej szkole. Dopytywano m.in. o możliwości utworzenia uzdrowiska w Mielniku, o rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej i remonty dróg.

Marszałek zachęcał do wykorzystywania funduszy unijnych i wskazywał również na rozwiązania, które daje budżet rządowy.

Natomiast radny Łukaszewicz podkreślał, że sporo przedsięwzięć nie należących do zadań własnych samorządu województwa, otrzymuje wsparcie, choćby w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. O takim wsparciu mówił też Marek Malinowski odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar zdrowia.
- Chciałbym przypomnieć, że wiosną tego roku podpisaliśmy umowę na 5,650 mln zł na remont Szpitala Powiatowego w Siemiatyczach i zakup sprzętu medycznego. Ta placówka jest ważna także dla mieszkańców Mielnika – mówił członek zarządu.

Stanisław Derehajło przypomniał, że samorząd województwa dofinansował działanie Partnerstwa Południowo-Wschodniego Podlasia (członkiem jest m.in. Gmina Mielnik), które nie znalazło się w programie pilotażowym Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Program ma na celu m.in. stworzenie strategii terytorialnej i zacieśnianie współpracy pomiędzy samorządami. Jak podkreślał wicemarszałek Derehajło stworzenie takiej strategii jest bardzo ważne i zwiększa szanse na uzyskanie środków unijnych.

Dziękując za wizytę w Mielniku, wójt gminy Marcin Urbański podkreślał, że   spotkanie było dawką wielu ważnych informacji dla gminy Mielnik.

Tak marszałek Artur Kosicki relacjonował wydarzenie w mediach społecznościowych. https://twitter.com/artur_kosicki/status/1433398979790770185?fbclid=IwAR1PXg-gXym6l15_XfvgiW-bIDIgGBTD18kjJ-PIuccpedbrJomJXQNuawgZDJĘCIA
ze spotkania

Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP
[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Zenek burczy mucha
  2021-09-12 19:30:58

  arrow

  "śmieszne pieniądze..." Śmieszny to jesteś z takimi gadkami, co nie widzi dalej niż pół dnia wczorajszego. A nie łaska przejście się chociażby po ul. Białej, Królewskiej, a i po innych miejscach, może ślepiec coś zobaczy i pomyśli, w co wątpię?, skąd są finanse na te drogi i inne rzeczy, które pomagają gminie w rozwoju.

 • obiecanki cacanki
  2021-09-12 07:41:58

  arrow

  Obiecanki cacanki, a ...... radość. To co dotychczas dostała gmina Mielnik to śmieszne pieniądze, nie dajcie się nabrać drodzy mieszkańcy

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Dożynki Prezydenckie 2021 - najpiękniejszy wieniec z...
2021-09-20 11:50:00 Kategoria: Wieści Podlaskie

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie w Warszawie to wielki sukces Podlaskiego. Wieniec wykonany przez mieszkańców Województwa Podlaskiego został uznany za najładniejszy...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


foto

5 cech dobrze dopasowanego materaca
2021-09-17 19:36:01 Kategoria:

Dobry sen to podstawa zdrowego samopoczucia i właściwego funkcjonowania człowieka za dnia. Odpowiednie wyspanie może umożliwić dobrze dobrany materac. Jest wiele kwestii,...

więcej »
foto

TOP 5 męskich butów trekkingowych
2021-09-17 19:26:38 Kategoria:

To, że dobrze dobrane buty trekkingowe to podstawa, jeśli planujemy jakiekolwiek wędrówki po górach, nie ulega wątpliwości. Nawet jeśli planujemy amatorskie wyprawy, nie...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody: Dyniobranie z Mordolem Witkiem
2021-09-17 15:45:00 Kategoria:

Wyjątkowy, baśniowy ogród, leżący w turystycznym sercu Lubelszczyzny zaprasza na ostatni już we wrześniu weekend.

więcej »
foto

Sklep z meblami online - dobry pomysł dla każdego
2021-09-17 09:19:28 Kategoria:

Każdy kto ma własny dom albo mieszkanie dokłada wszelkich starań, by wnętrza tych lokali wyglądały jak najlepiej. Istotną sprawą jest także ich funkcjonalność, bo...

więcej »
foto

Fotopułapki i kamery leśne – jak działają i kiedy...
2021-09-17 08:31:47 Kategoria:

Fotopułapki wykorzystuje się do nagrywania zdarzeń z ukrycia. Używa się ich w miejscach rzadko uczęszczanych, takich jak lasy, łąki czy tereny zielone wokół posesji....

więcej »
foto

Kuchnia retro – jak ją urządzić?
2021-09-15 19:31:36 Kategoria:

Coraz więcej osób decyduje się na aranżację wnętrz w stylu retro. Ten styl idealnie sprawdzi się przede wszystkim w kuchni. Sprawdź, jak urządzić kuchnię w klimacie...

więcej »
foto

Jak łatwo i bezbłędnie rozliczyć się z podatku od...
2021-09-15 10:49:55 Kategoria:

Podatek od środków transportowych jest jednym z podatków lokalnych. Muszą opłacać go m.in. właściciele i posiadacze pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej...

więcej »

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.09

Narodowe Czytanie 2021 - „Moralność Pani Dulskiej” w siemiatyckiej bibliotece

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.09 10:00

Dzień Wspólnoty Oazowej

więcej »
5

DROHICZYN, 05.09 16:00

6. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska do Loretto

więcej »
6 7 8 9 10 11

DROHICZYN, 11.09

W Ciechanowcu odbędą się Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »
12
13

SIEMIATYCZE, 13.09

Rocznica bitwy pod Domanowem

więcej »
14

DROHICZYN, 14.09

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży

więcej »
15 16 17 18 19

SIEMIATYCZE, 19.09 12:00

Festiwal Dożynkowy w Gminie Perlejewo

więcej »
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje