R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Półmetek kadencji zarządu województwa podlaskiego: Podlaskie podąża szybką ścieżką wzrostu
2021-06-21 09:41:53 Artykuł czytany 231 razy


2 mld zł dotacji z funduszy europejskich, 1 mld zł na inwestycje transportowe, 218 mln zł na pomoc dla podlaskich firm w czasie pandemii, ponad 160 mln na inwestycje zdrowotne - Zarząd Województwa Podlaskiego podsumował swoją dotychczasową 2,5-letnią kadencję. 17 czerwca w konferencji udział wziął marszałek Artur Kosicki oraz wicemarszałkowie: Marek Olbryś i Stanisław Derehajło.


Marszałek podziękował pozostałym członkom zarządu i radnym sejmiku za dotychczasową współpracę na rzecz rozwoju województwa podlaskiego. Zarówno tym z opozycji, jak i popierającym zarząd.

- Pandemia przykryła różne dobre pomysły i przedsięwzięcia, jakie udało się zrealizować, dlatego zdecydowaliśmy się na posumowanie połowy kadencji - mówił marszałek. - Wychodzimy bowiem z pandemii i możemy dalej podążać szybką ścieżką wzrostu. A mamy się czym pochwalić.

Osiągnięcia województwa podlaskiego wyróżniają się w skali kraju.  Marszałek wymienił kilka obszarów, w których samorząd odnotował duże sukcesy. To m.in. wykonanie programu regionalnego (współfinansowanego z funduszy europejskich), w ramach którego zarząd przyznał 2 mld zł dotacji.

- Mówiliśmy w kampanii wyborczej, że dołożymy wszelkich starań, aby pieniądze z funduszy europejskich jak najszybciej trafiały do beneficjentów i na siebie pracowały. I to nam się udało. W 2019 r. odnotowaliśmy największy przyrost spośród województw, jeśli chodzi o liczbę zawieranych umów o dofinansowanie. Z kolei nasz departament, obsługujący przedsiębiorców, jest na pierwszym miejscu w kraju - wyliczał Artur Kosicki.

Duże środki finansowe samorząd skierował m.in. na odnawialne źródła energii, kulturę i sport.

- Pozyskaliśmy dotację na remont Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, co również obiecaliśmy w kampanii. Jeśli chodzi o sport, wspieramy zarówno małe kluby, jak i te duże. Podczas połowy kadencji naszego zarządu, przeznaczyliśmy na ten obszar blisko 20 mln zł, podczas gdy poprzedni zarząd w ciągu całej - wydał ponad 10 mln zł - przypomniał marszałek.

Artur Kosicki wymienił również instrumenty, które zarząd utworzył do walki z pandemią, dzięki którym województwo łagodnie przeszło przez ten trudny czas. To ponad 60 mln zł dla różnych jednostek służby zdrowia w ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego i blisko 220 mln zł na pomoc przedsiębiorcom, których firmy dotknęły gospodarcze skutki COVID-19, w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego (PPG).

- Dzięki pracy zarządu i jednostek służby zdrowia: dyrektorów, lekarzy i personelu medycznego udało się nam przejść łagodnie przez pandemię, bez większych turbulencji - zaznaczył.

 Bardzo pozytywnie ocenił również efekty Pułaskiego Pakietu Gospodarczego.

- Naszym priorytetem była ochrona jak największej liczby miejsc prac. Udało się ich ocalić prawie 19 tysięcy. Zareagowaliśmy bowiem jako jedni z pierwszych i uruchomiliśmy pomoc dla przedsiębiorców - stwierdził Artur Kosicki.

Kolejny sukces to powołanie Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, który stanowi narzędzie wparcia dla mniejszych samorządów.

- Jesteśmy dumni, że możemy się dzielić i wspierać naszych „młodszych braci” - powiedział marszałek.
Miliard przeznaczono na transport, o wydatkach tych mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

- Dzięki naszym staraniom udało się uruchomić dużo nowych połączeń kolejowych, np. po raz pierwszy od 27 lat jeździ pociąg z Białegostoku do Hajnówki. Wróciły też połączenia do innych miejscowości, m.in. do Walił - wyliczał wicemarszałek Olbryś.
    
Transport autobusowy także rozwinął połączenia w regionie.

- PKS Nova, która jest spółką samorządu województwa, dowozi ludzi z odległych miejscowości, do których nie dojeżdżają komercyjni przewoźnicy, bo im się nie opłaca - zaznaczył Marek Olbryś. - My staramy się uwzględniać wszystkie wnioski gmin, zarówno w transporcie kolejowym, jak i autobusowym.
    
Zarząd, podczas swojej połowy kadencji, przyznał też bardzo duże wsparcie (7,6 mln zł) dla Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP), w tym rekordowe w zeszłym roku dla OSP gaszących pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego.

- Jeżdżąc po podlaskich gminach słyszę od mieszkańców, że są zadowoleni z tej pomocy. Dotujemy zakup wyposażenia i sprzętu ratowniczego, np. kombinezonów, butli tlenowych. Aby strażacy bezpiecznie mogli przeprowadzać akcje i wracać z nich cali i zdrowi - powiedział wicemarszałek Olbryś.

„Aż żałuję, że już nie jestem wójtem” tym zdaniem wicemarszałek Stanisław Derehajło, w przeszłości wieloletni wójt gminy Boćki skomentował szerokie wsparcie, jakie trafia do samorządów.

- 2,5 roku temu, kiedy radni powierzyli nam te zaszczytne funkcje, zakreśliliśmy cele i kierunki, które chcielibyśmy zrealizować. I to się nam udało, nawet jeśli niektóre brzmiały wtedy nierealnie. Województwo traktujemy jako dobro wspólne, po partnersku odnosimy się do organizacji pozarządowych i samorządów pozostałych dwóch szczebli. Aż żałuję, że już nie jestem wójtem - stwierdził wicemarszałek Stanisław Derehajło, w przeszłości wieloletni wójt Bociek. - Teraz otworzyły się ogromne możliwości, których kiedyś nie było. Jeśli gmina nie ma na wkład własny do inwestycji, zwraca się do marszałka, do zarządu i dostaje pomoc.

Wicemarszałek również wskazywał obszary, które samorząd wspierał. To m.in. 27,4 mln zł na realizację różnych przedsięwzięć w rolnictwie: na program odnowy wsi, promocję dziedzictwa kulinarnego, lokalnego przetwórstwa, pszczelarstwo.

- Dużą pomoc skierowaliśmy również na zabytki. W skali, której nie było do tej pory. Dzięki temu pokazujemy, że mieszkańcy Podlaskiego są fajnymi ludźmi z mocnym fundamentem - ocenił Stanisław Derehajło.

Marszałek Artur Kosicki pytany o plany i wyzwania, odpowiedział, że to na pewno nowa perspektywa unijna, do której się przygotowujemy. Program regionalny i programy krajowe, np. Polski Wschodniej. To też Krajowy Plan Odbudowy, który regiony, w tym Podlaskie, chciałyby realizować.

- Pracujemy nad tym, aby jak najwięcej pieniędzy trafiło do naszego województwa. I aby wszystkie działania, które właśnie przedstawiliśmy, udało nam się kontynuować - podsumował marszałek.

Wykaz wybranych inwestycji TUTAJŹródło: Województwo Podlaskie
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk


ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Utrzymanych zostanie kilkadziesiąt linii autobusowych...
2021-12-02 12:50:59 Kategoria: Wieści Podlaskie

To bardzo ważna informacja dla mieszkańców województwa podlaskiego, ale też dla turystów i gości. W Podlaskiem utrzymanych zostanie kilkadziesiąt linii autobusowych...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

29 lat Audycji Trzeźwiejących Alkoholików
2021-11-09 17:52:06 Kategoria:

Audycja Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody ducha" ma 29 lat. Nadawana jest na antenie Radia Podlasie od początku w niezmienionym kształcie. 11 listopada o...

więcej »


foto

Ból po wyrwaniu ósemki – jak sobie z nim poradzić?
2021-12-02 12:03:06 Kategoria:

Większość osób kojarzy wyrwanie ósemki z dużym bólem. Trzeba jednak pamiętać, że stopień nasilenia objawów zależy w głównej mierze od indywidualnej wrażliwości...

więcej »
foto

Pomoc prawna - sprzeciw od nakazu zapłaty
2021-12-01 07:40:32 Kategoria:

Nie da się ukryć, że sprawy o zapłatę długów trafiają do polskich sądów niezwykle często. Niestety wiele osób pozwanych przez banki, firmy windykacyjne i pożyczkowe...

więcej »
foto

Wybieramy suszarkę do włosów - na jakie parametry...
2021-12-01 07:14:43 Kategoria:

Suszarka ma za zadanie wysuszyć nasze włosy, ale oprócz tego może posiadać również dodatkowe funkcje oraz charakteryzować się określonymi parametrami. Na co więc...

więcej »
foto

Jak wybrać najwyższej jakości materac piankowy?
2021-11-30 13:34:16 Kategoria:

Wybór odpowiedniego łóżka wydaje się dla wielu osób jedną z najważniejszych kwestii związanych z wyposażeniem sypialni. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, z...

więcej »
foto

Dobra karma dla kota — czyli jaka?
2021-11-29 12:26:41 Kategoria:

Koty są mięsożercami. Przy ich karmieniu należy więc zwracać uwagę na wysoki udział mięsa w karmie. Najlepiej byłoby, gdyby jej reszta składała się z warzyw....

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, starając się o kredyt hipoteczny?
2021-11-29 11:04:20 Kategoria:

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób, w szczególności tych, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie. Niemniej jednak sfinansowanie jego zakupu z oszczędności...

więcej »
foto

ZAPROSZENIE NA BEZPŁATNE SZKOLENIE Z DOSKONALENIA...
2021-11-25 07:44:25 Kategoria:

Na Torze w Modlinie odbędzie się bezpłatne szkolenie z doskonalenia techniki jazdy. Miejsce szkolenia: Tor Modlin, 05-102 Nowy Dwór Mazowiecki ul. Gen. Wiktora Thommée 1.

więcej »
foto

XXIV Targi Rękodzieła Artystycznego, czyli pokaż nam...
2021-11-24 14:24:19 Kategoria:

Stare miejsce, nowi wystawcy, stara tradycja, nowe atrakcje. Spotykamy się po raz 24 na Targach Rękodzieła Artystycznego w Parku Handlowym Arche w Siedlcach. To wydarzenie...

więcej »
foto

„Bliżej Unii Europejskiej” - cykl audycji na...
2021-11-19 15:55:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Na antenie Katolickiego Radia Podlasie ponownie rusza cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Będzie można w nich usłyszeć o bieżących działaniach wspólnoty,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoGrudzień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje