R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prawie 300 jednostek OSP z dofinansowaniem z budżetu województwa i rekordowa kwota na podlaskie zabytki
2021-04-27 13:38:20 Artykuł czytany 275 razy


O dofinansowaniu jednostek OSP i dotacjach na ratowanie podlaskich zabytków zdecydował na poniedziałkowej sesji 26 kwietnia Sejmik Województwa Podlaskiego.


Podlaski Sejmik zwiększył pulę pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Miało to być 2 mln zł – będzie o 450 tys. więcej. Dzięki tym pieniądzom 110 podlaskich gmin będzie mogło zakupić lokalnym jednostkom OSP m.in. sprzęt ratowniczo – gaśniczy i umundurowanie.

W terminie od 25 stycznia do 26 lutego (br.) gminy mogły składać wnioski o dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczo-gaśniczego i umundurowania. Zainteresowanie było bardzo duże, a komisja oceniająca zarekomendowała do dofinansowania 110 ofert. Kwota pozytywnie ocenionych wniosków przekroczyła założony wcześniej budżet. W związku z tym radni wojewódzcy podjęli decyzję o zwiększeniu puli pieniędzy z 2 mln zł do 2450 mln zł. Pozwoli to na wsparcie blisko 300 OSP działających na terenie 110 podlaskich gmin.

Satysfakcji z podjętej przez sejmik uchwały nie krył Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego:
- Dzięki decyzji radnych Województwa Podlaskiego możemy wesprzeć kilkaset jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych rozsianych po całym regionie. Sprawny, nowoczesny sprzęt, porządne wyposażenie oznaczają większe bezpieczeństwo mieszkańców. Wiadomo, że druhowie z OSP bardzo często jako pierwsi niosą pomoc – i nie chodzi tu tylko o gaszenie pożarów, ale o pomoc ofiarom wypadków, czy usuwanie skutków żywiołów i wiele innych działań. Na miejscu zdarzenia najczęściej są pierwsi. Ratują ludzkie życie i mienie – mówił.

Dofinansowanie będzie można przeznaczyć m.in. na zakup węży pożarniczych, latarek, hełmów, umundurowania, zestawów hydraulicznych, motopomp, wentylatorów oddymiających. Będzie możliwe również pokrycie kosztów remontu specjalistycznego sprzętu przeciwpożarowego oraz remontu lub zakupu pojazdów specjalistycznych (tj. samochodów pożarniczych, ratowniczo-gaśniczych). Oceniając wnioski, brano pod uwagę m.in. stopień zaangażowania danej jednostki OSP w akcjach ratowniczych na terenie gminy, jak też stopień wyposażenia w sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Dzięki takiej pomocy finansowej, udzielanej z budżetu województwa podlaskiego, jednostki OSP będą lepiej przygotowane do swoich zadań, a czas niezbędny do udzielenia pomocy znacznie się skróci.

Największą kwotę – 346 000 zł zyskają OSP z powiatu białostockiego, kolejne  solidne wsparcie trafi do powiatu siemiatyckiego, gdzie OSP otrzymają 296 000 zł (w tym Drohiczyn 40 tys zł, Dziadkowice 20 tys zł, Grodziska 65 tys zł, Mielnik 44 tys zł, Milejczyce 70 tys zł, Nurzec Stacja 35 tys zł, Perlejewo 10 tys zł, gm. Siemiatycze 10 tys zł, miasto Siemiatycze 2 tys zł,) - w załączeniu pełna lista przyznanych dotacji.

To nie pierwsze tak duże wsparcie finansowe przeznaczona na podlaskie Ochotnicze Straże Pożarne. W ubiegłym roku samorząd województwa skierował na ten cel 3,1 mln zł. Z tego 620 tys. zł trafiło do jednostek, które w kwietniu 2020 r. brały udział w gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Także na ratowanie podlaskich zabytków trafi w tym roku rekordowa kwota, będą to aż 3 mln zł, a dofinansowanie otrzyma 65 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Początkowo w budżecie województwa na 2021 r. zarezerwowano 2 mln zł na remonty i konserwacje zabytków. W związku z dużą liczbą wniosków, dotyczących obiektów wymagających niezwłocznej interwencji, radni wojewódzcy zdecydowali o zwiększeniu środków do 3 mln złotych. Dzięki temu dofinansowanie otrzymają wszyscy wnioskodawcy, których oferty zostały zarekomendowane przez komisję konkursową w konkursie o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, remontowe lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

- Zależało nam bardzo, aby jak najwięcej zabytków wymagających renowacji otrzymało dofinansowanie z budżetu Województwa Podlaskiego. Są to prace pilne i nie należy ich odsuwać w czasie. Tak jak niejednokrotnie podkreślałem: dbałość o pomniki historii jest dla samorządu województwa zadaniem priorytetowym. Musimy szczególną opieką otaczać perły naszej kultury. Cieszę się, że radni sejmiku uważają tak samo i zagłosowali za przekazaniem dotacji z budżetu województwa na podlaskie zabytki – mówił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Marszałek podkreślił, że prace przy zabytkach są bardzo kosztowne i najczęściej przekraczają możliwości finansowe ich zarządców czy właścicieli.

- Bez wsparcia środków zewnętrznych remonty i renowacje tych obiektów byłyby praktycznie niemożliwe. To skazałoby je na powolne niszczenie. Do tego nie możemy dopuścić – dodał.

Wśród 65 podlaskich zabytków, których remont zostanie dofinansowany znalazł się m.in. dawny klasztor Dominikanów w Różanymstoku (XVII w.). Na prace ratunkowo – konserwatorskie części elewacji przeznaczono dofinansowanie w wysokości 65 tys. złotych. Natomiast 100 tys. zł. otrzyma parafia p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowego wystroju malarskiego, elementów drewnianych i metalowych zakrystii i pomieszczeń przy prezbiterium w kościele parafialnym. Również 100 tys. zł otrzyma Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu na remont dachu i wymianę pokrycia dachowego w części budynków klasztornych. Dofinansowanie w wysokości 33,5 tys. zł przeznaczono na remont i konserwację zabytkowego nagrobka Henryka Czarneckiego. Blisko 100 tys. zł przeznaczono na prace konserwatorskie na zewnątrz i wewnątrz Pałacu Hasbacha w Białymstoku.

Wśród zabytków sakralnych na terenie diecezji drohiczyńskiej dofinansowane będą: parafia w Boćkach (80 tys zł na remont dzwonnicy), parafia Podwyższenia Krzyża Św. W Hajnówce (30 tys zł na remont organów), parafia Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu (45 tys zł na badania konserwatorskie), parafia św. Stanisława w Pobikrach (48 tys zł na konserwację dachu), parafia w Milejczycach (70 tys – renowacja ołtarza głównego), parafia w Grodzisku (20 tys zł renowacja ołtarza bocznego), parafia WNMP w Siemiatyczach (60 tys zł na na wymianę pokrycia dachowego), diecezja drohiczyńska (14,5 tys zł na konserwację obrazu „Ukrzyżowanie”). Gmina Milejczyce (30 tys zł na remont synagogi). W załączeniu pełna lista przyznanych dotacji.

ZDJĘCIA
zobaczysz TUTAJ


Lista Gmin z dofinansowaniem dla jednostek OSP

Lista zabytków z dofinansowaniem
Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Półmetek kadencji zarządu województwa podlaskiego:...
2021-06-21 09:41:53 Kategoria: Wieści Podlaskie

2 mld zł dotacji z funduszy europejskich, 1 mld zł na inwestycje transportowe, 218 mln zł na pomoc dla podlaskich firm w czasie pandemii, ponad 160 mln na inwestycje...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
2021-06-09 14:29:29 Kategoria:

Czy współcześni lekarze przywróciliby słuch Ludvigowi van Beethovenowi? Jak w Polsce i na świecie rozwija się leczenie chorób słuchu? Jak dbać o profilaktykę i...

więcej »


foto

Opady nad Bałtykiem - jak wrócić suchym z wakacji?
2021-06-22 13:17:00 Kategoria:

Sezon letni już się zaczyna, a co za tym idzie, marzymy o wypoczynku. Przede wszystkim liczymy na pogodę, która dopełni czas urlopu i pozwoli korzystać w pełni z czasu...

więcej »
foto

Marcin Romanowski o Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości
2021-06-18 14:14:18 Kategoria:

Zapraszamy do posłuchania wywiadu z Marcinem Romanowskim - wiceministrem sprawiedliwości.

więcej »
foto

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszej w tym roku...
2021-06-18 12:11:28 Kategoria:

Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji zaprasza do wzięcia udziału w ogólnodostępnej konferencji lokalnej w Siedlcach pt.„Funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać przy jego...
2021-06-16 08:04:20 Kategoria:

Nie wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu, można przewidzieć. Potrzeba nagłej i kosztownej rehabilitacji dziecka, zakup drogich leków, naprawa samochodu...

więcej »

Siemiatycze

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10

DROHICZYN, 10.06 17:30

Biskup drohiczyński zaprasza na uroczystości rocznicowe

więcej »
11 12

DROHICZYN, 12.06

Motocyklowy Rajd Papieski Siedlce – Sokołów - Drohiczyn

więcej »
13
14 15 16 17 18 19

SIEMIATYCZE, 19.06

Koncert przy Ruinach Góry Zamkowej w Mielniku

więcej »

DROHICZYN, 19.06 19:00

Comiesięczne Spotkanie Młodych

więcej »
20

SIEMIATYCZE, 20.06

Ciechanowiec zaprasza na kolejny Festiwal Staroci

więcej »
21 22

SIEMIATYCZE, 22.06

Urodziny księżnej Anny

więcej »
23 24 25

SIEMIATYCZE, 25.06

Zlot Motocyklowy Mielnik na Motocyklu 2021

więcej »
26

SIEMIATYCZE, 26.06

Zlot Motocyklowy Mielnik na Motocyklu 2021

więcej »
27

SIEMIATYCZE, 27.06

Zlot Motocyklowy Mielnik na Motocyklu 2021

więcej »
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje