R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dotacje do wykorzystania w miesiąc
2022-11-26 09:32:56 Artykuł czytany 374 razy


Pogoda za oknami nie kojarzy się z jazdą walcem po świeżo wylanym asfalcie. Są jednak samorządy, które mają do ukończenia roboty drogowe. Mają nadzieję na poprawę warunków, zwłaszcza, że dostały pieniądze, z których muszą się do końca roku rozliczyć. Wśród nich jest powiat węgrowski.


Niedawna informacja o rozdysponowaniu przez rząd dodatkowych pieniędzy na projekty drogowe może trochę dziwić, bo sezon takich robót jest już praktycznie zakończony. W przypadku powiatu węgrowskiego, który dostał z tego źródła 9 milionów złotych, chodzi jednak o inwestycje, które stanowią kontynuację wcześniejszych albo zbliżają się już do końca. – Droga w Woli Orzeszowskiej w gminie Miedzna, która łączy powiat węgrowski i sokołowski, jest już prawie gotowa. Została tam kosmetyka. To duża inwestycja, ważna i potrzebna. Ta droga była w stanie tak złym, że miejscami była nieprzejezdna – przypomina wicestarosta Marek Renik. – Druga droga leży w gminie Wierzbno, na odcinku Wierzbno-Karczewiec, który był już robiony etapami w poprzednich latach.

Zarząd powiatu uchyla kapelusza przed rządem i swoimi parlamentarzystami, bo te pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa i mogły trafić gdziekolwiek indziej na cokolwiek innego. Zadowolenie miesza się tu jednak z lekką obawą, bo owe środki trzeba rozliczyć do końca roku, czyli w ciągu miesiąca. – Spadł śnieg, ale na pewno będzie jeszcze jakieś okienko pogodowe na to, by położyć asfalt. Prace ziemne są już mocno zaawansowane – wyraża nadzieję swoich drogowców wicestarosta węgrowski.

W tym miesiącu do samorządów spłynęły też dodatkowe środki, które mają im pomóc popłacić bieżące (coraz wyższe) rachunki i podomykać tegoroczne budżety. W przypadku powiatu węgrowskiego jest to ponad 6 milionów złotych. Powiat wykorzysta je na wkłady do inwestycji, chroniąc się tym samym przed koniecznością rezygnacji z dotacji uzyskanych na nie wcześniej. W sytuacji, kiedy mało który przetarg mieści się w założonym kosztorysie, jest to rzecz nie do przecenienia.

Rok 2022 udało się finansowo poskładać, a teraz trwają już końcowe prace nad budżetem na rok 2023. Do 15 listopada samorządy miały poskładać swoje projekty do oceny w Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Wiadomo już, że łatwo nie będzie, bo potrzeby inwestycyjne wciąż są duże, a ceny materiałów i usług rosną. Mimo odgórnego zamrożenia cen prądu i paliw więcej pójdzie również na bieżące utrzymanie. Nie można ponadto zapominać, że wysokie stopy procentowe generują większe wydatki na obsługę zaciągniętych wcześniej długów. Jak samorządy poradzą sobie z tym wyzwaniem – przekonamy się pod koniec roku.

AB/DW
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


Węgrów

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje